Gwałtowny wzrost liczby potrąceń pieszych w Dzierżoniowie
W ostatnich miesiącach wzrosła gwałtownie liczba potrąceń pieszych w Dzierżoniowie. Winę za taki stan nie zawsze ponoszą piesi, lecz złe oświetlenie przejść dla pieszych. Jakie więc kroki podejmuje w tej sprawie Urząd Miasta Dzierżoniowa i policja?
Oświadczenie Urzędu Miasta w Dzierżoniowie
Przy wszystkich inwestycjach drogowych w Dzierżoniowie instalowane jest już specjalne oświetlenie kierunkowe. Zaletą tej technologii jest znacznie lepsza widoczność na przejściach dla pieszych. Działaniem poprawiającym bezpieczeństwo osób niedowidzących jest montowanie na wysokości przejść dla pieszych specjalnych, żółtych płyt. Staramy się także sukcesywnie doświetlać miejsca, w których widoczność nie jest najlepsza. W tym roku takie prace wykonane zostaną przy ul. Piastowskiej (w okolicy przejścia podziemnego) i przy ul. Świdnickiej (na wysokości ul. Grota Roweckiego). Wybór tych miejsc konsultowany był z dzierżoniowską policją.
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miasta w Dzierżoniowie
Rafał Pilśniak
Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie
Około 41% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce oraz ¼ na terenie powiatu dzierżoniowskiego stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. W ubiegłym roku odnotowaliśmy 18 takich zdarzeń, a w styczniu br. 3 potrącenia pieszych. Na tą grupę zwracamy szczególną uwagę, ponieważ w przeciwieństwie do poruszających się samochodami, osoby te nie są osłonięte karoserią samochodu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa.
Od zeszłego roku liczba wypadków na przejściach dla pieszych niestety rośnie. Budzi to nasz niepokój, gdyż przejście dla pieszych w swej istocie gwarantować powinno tym uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni. Dlatego analizujemy wszystkie zdarzenia, by poznać ich przyczynę i starać się wyeliminować.
Podsumowując dane dotyczące tych zdarzeń można wyciągnąć następujące wnioski:
- Pomimo zastosowania różnorakich środków bezpieczeństwa i oznakowania dróg i przejść dla pieszych liczba wypadków z udziałem pieszych jest bardzo wysoka
- Stosowane rozwiązania nie spełniają swojego zadania, czyli nie gwarantują bezpieczeństwa „niechronionych” uczestników ruchu drogowego
- Największa liczba wypadków z udziałem pieszych zdarza się w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy obniża się widoczność pieszych na drodze, ze względu na szybko zapadający zmrok i niski kąt padania promieni słonecznych
Pojawia się, więc konieczność podjęcia działań mających na celu zwiększenie widoczności poprzez poprawę oświetlenia dróg oraz przejść dla pieszych, tak aby zagwarantować poziom widoczności „nocnej”.
W tym zakresie na bieżąco współpracujemy z Zarządcami Dróg, przedstawicielami Urzędów Miast i Gmin, gdzie zgłaszamy swoje wnioski mające wpływ na poprawę infrastruktury drogowej oraz doświetlenie przejść dla pieszych.
Prowadzimy systematycznie działania podczas, których funkcjonariusze zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych przez pieszych oraz respektowanie praw pieszych przez innych uczestników ruchu drogowego. Działania te mają również na celu edukowanie pieszych i kierujących w zakresie przepisów zawartych w ustawie "Prawo o Ruchu Drogowym"
W szczególności policjanci reagują na przypadki:
przechodzenia przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, chodzenie niewłaściwą stroną drogi, nierespektowanie obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w tym również na przejściu dla pieszych, wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, przebieganie przez jezdnię, przechodzenie przez jezdnię w miejscu gdzie są umieszczone urządzenia oddzielające jezdnię od chodnika.
Działaniami również objęci są kierujący pojazdami. Policjanci w szczególności reagują na przypadki wykroczeń popełnianych przez kierowców takie jak; nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, jazdę wzdłuż chodnika lub po przejściu dla pieszych.
Apelujemy do kierowców o ostrożność i podjęcie działań, mających na celu podwyższenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przede wszystkim poprzez ostrożną jazdę, dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych, dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wymianę opon z letnich na zimowe. Apelujemy także o większą ostrożność w trakcie jazdy w pobliżu przejść dla pieszych. Przy aktualnie panujących warunkach, głównie po zmroku, piesi są bardzo słabo widoczni dla kierowców. Do pieszych szczególnie apelujemy o korzystanie z oznakowanych przejść, oraz używanie nie tylko poza terenem niezabudowanym, elementów odblaskowych na odzieży wierzchniej. Piesi powinni także pamiętać, aby przed wejściem na jezdnię upewnić się, czy zdążą przejść zanim nadjedzie pojazd. Trzeba pamiętać, że kierowca od momentu zauważenia pieszego musi mieć czas na wyhamowanie samochodu, a przy ograniczonej widoczności jest to utrudnione.
podinsp. Mariusz Furgała
Przeczytaj komentarze (75)
Komentarze (75)
wstyd kierowcy! wstyd!
Pomyslcie czy swoim bliskim też byscie nie ustąpili, bo to święte krowy?! Do póki ktoś mądry nie zrobi świateł przy przejściach,to nie bądźcie wstretni i ustapcie przechodniowi.
Chyba nie zabierze wam to dużo czasu.
Zamiast dodatkowych instalacji przywrócić przynajmniej w dni ponure pełną jasność!
Nie pozdrawiam pedałów.
przykłady:
https://odblaski24.com
.pl/?gclid=CO2x8e6WgcsCFdEy0wodon4L3Q
W innym przypadku ilość potracen będzie ciągle rosła.
A wmawianie pieszym, że są "świętymi krowami" na przejściach to utopia. Tak jak kierowca wjeżdżając na jezdnię musi się upewnić, że może to zrobić tak samo pieszy musi się upewnić o wejściu na jezdnię !!!!
To jest takie logiczne !!!