Obserwacja gwiazd, świetliki i ognisko nocą w wojsławickim arboretum

niedziela, 30.6.2024 13:41 3619 0

Identyfikacja gwiazd na nocnym niebie, bajkowy spektakl unoszących się między roślinami świetlików, średniowieczne ballady na Czereśniowym Wzgórzu przy świecach, powrót przez ogród w świetle pochodni, wspólne ognisko i wystawa liczących kilkadziesiąt lat drzewek bonsai. Kilkaset osób uczestniczyło 28 czerwca w wyjątkowym wieczorze w wojsławickim arboretum, przygotowanym przez  Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny Arboretum Wojsławice i Powiat Dzierżoniowski.

Pełen wrażeń wieczór rozpoczął wykład „Co w nocy świeci w lesie?” prowadzony przez entomologa mgr inż. Tomasza Biwo z Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Słuchacze mogli dowiedzieć się, że świetliki (Lampyridae) są owadami należącymi do rzędu chrząszczy, a zdolność świecenia po zmierzchu jest sposobem na rozmnażanie się. W Polsce występują zaledwie trzy gatunki, na świecie około 2000. Samice świetlików są nielotne, przypominają pełzające robaki, podczas gdy samce latając poszukują siedzących w wilgotnych miejscach samic w celu reprodukcji. Świecenie natomiast wynika zachodzącej w ciele świetlika reakcji chemicznej zamieniającej enzym zwany luceferyną na cukier luceferazę. Podczas tego procesu wydziela się tzw. zimne światło luminiscencyjne. 
Po wyjściu do wojsławickiego ogrodu po zapadnięciu zmroku można było zaobserwować bajkowy spektakl - dziesiątki światełek przemieszczających się wśród roślin, czyli świetliki w akcji. 

 

Po obserwacji świetlików i nocnym spacerze w arboretum, podczas którego w tajniki gatunków roślin wprowadzał zastępca dyrektora ogrodu Tomasz Dymny, uczestnicy trafili na Czereśniowe Wzgórze, gdzie można było przenieść się w czasie do epoki średniowiecza dzięki koncertowi zespołu Żniwa „Muzyka średniowiecza w ogrodzie”. Muzycy Lidia Ulatowska (śpiew, skrzypce, flety, instrumenty etniczne, harfa) oraz Paweł Ulatowski (lutnia, cajon, digeridoo, instrumenty etniczne) zagrali ballady i taneczne utwory średniowieczne oparte na legendach słowiańskich, germańskich i celtyckich. To niezwykłe muzyczne doświadczenie w otoczeniu przyrody z pewnością zapadnie w pamięć.

Przed północą wraz z bielawskim fizykiem Adamem Domagałą, po ściągnięciu na telefony komórkowe aplikacji Stellarium  siedzący na kocach zebrani mogli w ciągu zaledwie kilku sekund, kierując telefon na niebo, identyfikować w czasie rzeczywistym gwiazdy, gwiazdozbiory, planety, komety, satelity (np. międzynarodową stację kosmiczną ISS) i inne obiekty zasiedlające niebo, jak satelity Starlink.

Na zakończenie wieczoru przy ognisku w kuźni na folwarku można było biesiadować piekąc kiełbaski, smakując ciepłej herbaty i maślanych ciastek z lawendą. W przeddzień VI Festiwalu Bonsai zaplanowanego w dniach 29-30 czerwca, uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość podziwiania wystawy kilkudziesięcioletnich okazów drzewek bonsai - modrzewi, wiązów, sosen czy klonów. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)