Piława Górna: trzy razy dialog
W Sejmie piławianin Zbigniew Szyjka został zaprzysiężony na delegata Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Nowe ciało doradcze ma konsultować politykę senioralną rządu.
- Pierwsze w historii Polski przedstawicielstwo dziesięciomilionowej rzeszy osób starszych zasługuje na to, aby raz w roku mogło spotkać się w Sali Obrad Sejmu RP - podkreślali seniorzy, a poparcie dla sprawy wykazywali lokalni parlamentarzyści i samorządowcy wszystkich opcji politycznych czy środowisk senioralnych. Sala ta ma dla polskich seniorów wymiar symboliczny, świadczący o szacunku, ich roli i miejscu w polskim społeczeństwie.
Nową kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zainaugurowała więc sesja w największej z sal gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.
- Wczoraj w Sejmie wybieraliśmy siedmioosobowy zarząd paramentu i głosowaliśmy na osoby publicznego zaufania. We Wrocławiu 21 listopada wybierzemy nowego szefa i zarząd regionu - relacjonuje Zbigniew Szyjka. W Obywatelskim Parlamencie Seniorów przewodniczący piławskiego oddziału Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów i Rady Seniorów w Piławie Górnej to jedyny reprezentant powiatu dzierżoniowskiego.
Delegatów zaprzysiężonych na IV kadencję (2022/2025) jest tylu co posłów (460). To osoby rekomendowane przez organizacje zajmujące się w naszym kraju starszymi ludźmi, jak rady seniorów, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Senior Plus czy właśnie PZERiI. Liczbę mandatów przysługujących poszczególnym delegaturom wyliczono adekwatnie do liczby osób w wieku powyżej 60 roku życia zamieszkujących dany region.
W nowej kadencji OPS konieczne będzie podjęcie szerokiej akcji promującej cele i formy aktywności. Organizację czeka na pewno debata z udziałem delegatur regionalnych i osób zaufania publicznego, a także konsultacje społeczne o programie działania.
Do głównych kierunków strategii już teraz trzeba zaliczyć pozyskanie partnerów parlamentarnych do wdrożenia procedur legislacyjnych nowelizacji ustawy o osobach starszych i wsparcie rad seniorów w procesie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.
Równie ważny będzie trudny procesu mediacji w sprawie usytuowania się wobec struktur Parlamentu RP, wypracowania stałych form komunikacji, tak aby partnerskie relacje miały charakter współpracy ciągłej, a nie okazjonalnej, zaś sesje plenarne OPS na stale wpisały się do kalendarza wydarzeń sejmowych.
- Dialog, dialog i jeszcze raz konstruktywny dialog, będący główną formą działalności OPS. To dialog przynosi spodziewane rezultaty - czytamy w Biuletynie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
UM Piława Górna
Przeczytaj komentarze (11)
Komentarze (11)