Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich 2025

poniedziałek, 26.5.2025 16:00 599 1

Nawet kapryśna wiosenna aura nie przeszkodziła uczestnikom gminnej imprezy z wieloletnią tradycją. Do Książnicy i Kiełczyna 22 maja przyjechało blisko trzysta osób.

Osiemnastej edycji imprezy patronowało hasło: "Nie daj się wciągnąć, wybieraj dobre drogowskazy". Pełnoletnie już "Tajemnice Wzgórz Kiełczyńskich" to gminne przedsięwzięcie promujące wśród młodzieży zdrowy tryb życia, piękną, pełną tajemnic okolicę i osobliwości miejscowej przyrody.

- Ślęża się już przejadła. Ponieważ naszą świątynię widać z daleka, przyjeżdżają tu turyści z Wrocławia, Świdnicy i okolic. Parking mamy pełny w weekendy - zauważył ksiądz Stanisław Olszowy. Proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w Kiełczynie przybliżył uczniom szkół gminnych legendarne dzieje świątyni, sięgające średniowiecza i losy, słynącej z cudów, drewnianej figurki Madonny. - Kiełczyńska Pani zajmuje centralne miejsce w naszym herbie - dla wszelkiej pewności przypominał Jarosław Kresa, kierownik Urzędu Gminy Dzierżoniów.

Dziś, częściej niż dawni pątnicy z Czech, Niemiec i całego Śląska, do kościoła na wzniesieniu tłumami ciągną turyści, bo też miejsce o bogatej historii obfituje w atrakcje, a Wzgórza Kiełczyńskie stały się alternatywą dla obleganej Ślęży. Na wycieczkę ścieżką edukacyjno-przyrodniczą zaprosił uczniów podleśniczy Paweł Kołodziejczyk z Nadleśnictwa Miękinia.

Malowniczych pejzaży, rozpościerających się ze stoku na całą Kotlinę Dzierżoniowską, mogłaby pozazdrościć gminie niejedna wieża widokowa, lecz prawdziwym przyrodniczym hitem okazała się mała paprotka, z upodobaniem porastająca kamienne mury zbudowane z okolicznych serpentynitów. Zanokcica serpentynowa (Asplenium adulterinum) to już prawie gatunek endemiczny, ale trzyma się u nas całkiem nieźle. Jeśli dodać jeszcze choćby, zaobserwowaną w okolicy, liczącą kilka wilków watahę, to dziką naturę mamy na wyciągnięcie ręki.

W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Książnicy zakończył się rajd, lecz nie impreza. Kulminacyjnym punktem wydarzenia zawsze były zawody sportowe. W emocjonujących zmaganiach uczestniczyły reprezentacje wszystkich szkół gminnych. Puchar Przewodniczącego Gminy Dzierżoniów Grzegorza Włodka za zajęcie pierwszego miejsca trafił do Piławy Dolnej. Na drugim uplasowała się szkoła podstawowa w Tuszynie, a trzecie zajęła ostroszowicka podstawówka. Czwarte należy do zespołu szkolno-przedszkolnego z Mościska.

Atrakcyjnym urozmaiceniem pogadanki profilaktycznej okazał się udostępniony przez dzielnicowego Andrzeja Kłosa radiowóz. Kilkugodzinnej imprezie towarzyszyła świetna atmosfera. Co najważniejsze na dobre humory nie miała wpływu zmienna majowa pogoda. Dwustu sześćdziesięciu uczniów wraz z opiekunami i widzami stworzyło dobrą frekwencję. Blisko trzysta osób trzeba było jednak sprawnie nakarmić i obsłużyć. Referat Oświaty, Sportu i Turystyki Urzędu Gminy Dzierżoniów serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym przygotowania tegorocznej edycji "Tajemnic Wzgórz Kiełczyńskich".

UG Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 26.05.2025 16:56
Impreza szkolna odbywa się mimo złej aury impreza piłkarska 3...