ZHP Dzierżoniów: obóz wspaniałym początkiem wakacji

sobota, 18.7.2015 15:23 2858 1

Na skraju Parku Narodowego Bory Tucholskie, Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad brzegiem Jeziora Dybrzk, w urokliwej miejscowości Czernica od początku wakacji obozowało wraz z instruktorami 100 zuchów i harcerzy z ośmiu jednostek Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej ZHP. Były to 26 Gromada Zuchowa „Kubusie Puchatki”, 2 Drużyna Starszoharcerska „Wilki” i 32 Drużyna Harcerska „T.O.M.C.I.A.” z Bielawy, 7 Drużyna Harcerska „Iskra” z Pieszyc oraz 8 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów „Bugaje”, 12 Drużyna Harcerska „Kosodrzewy”, 13 Drużyna Harcerska „Brzozy i ’39 Drużyna Starszoharcerska „Enigma” z Dzierżoniowa. Harcerze w dniach 29.06-14.07.2015 r., a zuchy przez 10 dni, wcielali w życie dewizę „Ars bene vivendi”, czyli uczyli się sztuki pięknego życia, przenosząc się w czasy, gdy ludy wierzyły w czarownice, do ksiąg mieli dostęp jedynie uczeni, a mikstury na każdą dolegliwość tworzyli alchemicy, czyli do średniowiecza.

                Stałym elementem każdego obozu harcerskiego jest pionierka, czyli zdobnictwo obozowe. Każda z drużyn wykazała się pomysłowością podczas tworzenia miejsc obrzędowych i bram do swoich królestw. Jednak wygrać mógł tylko jeden gród. Była to bielawska 32 DH „T.O.M.C.I.A.” pod wodzą przewodniczki Karoliny Sienkiewicz.

                Kolejne ciepłe dni umożliwiły obozowiczom kąpiele w jeziorze oraz korzystanie ze sprzętów wodnych Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Czernica”- czyli łódek i kajaków. Nie zabrakło też czasu na zajęcia w drużynach, gdzie każdy drużynowy realizował własny program, dostosowany do specyfiki drużyn i gromady. Miały więc miejsce zajęcia integracyjne, terenowe, pro obronne, śpiewanki oraz profilaktyka w ramach znanego w naszym Hufcu projektu „Każda używka to fałszywka”. Realizację tego projektu wspierały samorządy Dzierżoniowa i Pieszyc. Do średniowiecznego charakteru obozu przyczynił się m.in. jarmark, podczas którego, za specjalnie przygotowane dukaty,  drużyny mogły sprzedać i kupić ręcznie przygotowane przez siebie przedmioty. Najwięcej dukatów zarobiła 8 HDCzB „Bugaje” dowodzona przez ćwika Damiana Trelę. Kolejnym elementem średniowiecznej fabuły był Turniej Rycerski, czyli 15 konkurencji indywidualnych i grupowych, w których uczestnicy mogli wykazać się m.in. zwinnością podczas slalomu ze smoczym jajem, siłą - w przeciąganiu liny, szybkością - w biegu w płetwach czy sprytem - w torze przeszkód.

               Tradycyjnym wydarzeniem każdego obozu jest festiwal. Tegoroczny konkurs piosenki został podzielony na dwie części: piosenkę harcerską oraz teatrzyk dotyczący średniowiecznych zwyczajów. Najlepszymi minstrelami i wagantami okazały się „Brzozy” prowadzone przez druha Damiana Leśniewskiego, natomiast w kukiełkowym targu zwyciężyła “T.O.M.C.I.A.”.

               W trakcie obozu miały miejsce dwie wyprawy: dwudniowa wędrówka po Gdańsku i Gdyni oraz jednodniowa do Zamku Krzyżackiego w Malborku wspierana przez dzierżoniowski samorząd. Na obozie nie mogło zabraknąć ognisk. Jedno z nich było szczególne. Gośćmi specjalnym byli druh Ksawery Kurpa, ostatni z żyjących członków utworzonej 65 lat temu Harcerskiej Organizacji Podziemnej z Pieszyc oraz druh Dariusz Ostrowski, syn jednego z ówczesnych członków HOP, działający dziś w Stowarzyszeniu “Pasjonat” w Pieszycach. Tematem ogniska było hasło „Rycerze byli wśród nas”.

                Dla 15 harcerzy obóz był szczególnie ważnym wydarzeniem. Druhny i druhowie: Ewa Miszczuk i Aleksandra Stańczewska z bielawskich “Wilków”; Kacper Czyżykiewicz, Sebastian Kozłowski, Krystian Orłowski, Bartosz Orłowski i Oliwia Sobczyńska z pieszyckiej “Iskry”, Kamil Biberstein i Filip Grzelka z dzierżoniowskich “Bugajów; Wiktoria Borowska, Oliwia Cesnajtys, Jakub Dzwonek, Kacper Fedorowicz i Dominik Pawelec z bielawskiej “T.O.M.C.I.” i Zuzanna Franczak z dzierżoniowskich “Kosodrzewów” złożyli przyrzeczenie harcerskie i stali się  pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego. Na ich piersiach dumnie zawisły specjalne numerowane krzyże harcerskie Dolnośląskiej Chorągwi ZHP.

                W przeddzień wyjazdu miało miejsce podsumowanie wszystkich zmagań obozowych. Kadra w składzie: hm. Mariusz Noski, pwd. Agnieszka Wójtowicz, pwd. Aleksandra Leśniewska, pwd. Dominik Ławski oraz pwd. Jakub Bernad wyłoniła najlepsze drużyny. Pierwsze miejsce przyznano 32 DH „T.O.M.C.I.A.”, na drugim miejscu znalazła się 12 DH „Kosodrzewy”, a trzecie miejsce zajęła 8 HDCzB „Bugaje”.

Więcej zdjęć w galerii pod adresem:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.863252097058062.1073741948.149434945106451&type=3

           pwd. Agnieszka Wójtowicz & pwd. Aleksandra Leśniewska

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

niedziela, 19.07.2015 12:55
To gdzie harcerze jadą za rok?