GUS: Mniej niż połowa kobiet w województwie dolnośląskim jest aktywnych zawodowo

środa, 6.5.2015 10:56 513 0

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący aktywności zawodowej Polaków w IV kwartale ubiegłego roku. Wynika z niego, że w województwie dolnośląskim pracuje lub poszukuje pracy jedynie 46,3 proc. kobiet. Oznacza to, że aż 632 tysiące pań nie szuka okazji do podjęcia pracy.

GUS co trzy miesiące publikuje zestawienia dotyczące aktywności zawodowej Polaków. Dzięki temu wiemy ilu Polaków pracuje – to oni przede wszystkim płacą podatki, odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Dane za ostatni kwartał ubiegłego roku pokazują, że 13,5 miliona spośród 31 mln osób (43,7 proc.) w wieku powyżej 15 lat pozostaje biernych zawodowo. Odsetek ten jest wyższy wśród kobiet niż mężczyzn. Zdecydowanie najwyższy odsetek pracujących znajdziemy w grupie osób z wykształceniem wyższym (80.4 proc.).

Jak wygląda sytuacja w województwie dolnośląskim? Pracuje tutaj zdecydowanie więcej mężczyzn (63.9 proc.) niż kobiet. W najtrudniejszej sytuacji są osoby z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym lub niepełnym podstawowym, spośród których mniej niż co piąta podjęła pracę. Spośród 2,21 mln mieszkańców województwa w wieku produkcyjnym ponad milion pozostaje biernych zawodowo. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie brak motywacji do podjęcia pracy, lecz niedostosowanie kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców.

Portal Skilltrade powstał dla wszystkich, niezależnie od tego czy chcą nabywać nowe umiejętności w związku z poszukiwaniem pracy lub chęcią jej zmiany na lepszą czy z jakichkolwiek innych powodów – mówi Maciej Gliński, Prezes SMG Ventures, właściciela pierwszej polskiej platformy wymiany umiejętności – Stworzyliśmy portal dla osób, które chcą nauczyć się czegoś nowego, np. języków obcych, obsługi konkretnych programów komputerowych lub przygotowywania prezentacji. Wystarczy zalogować się na stronie www.skilltrade.org i korzystając z prostej wyszukiwarki znaleźć osoby blisko swojego miejsca zamieszkania, z którymi chciałbyś podzielić się konkretną umiejętnością. Co istotne, jest to całkowicie darmowe.

Pełna treść raportu GUS została opublikowana na stronie www.stat.gov.pl.

 

Skilltrade.org jest pierwszą polską platformą bezpłatnej wymiany umiejętności. Obecnie zrzesza ponad 200 tysięcy użytkowników, wzajemnie wspierających się w poszukiwaniu
i rozwijaniu pasji. Ideę portalu stworzyli w 2013 roku absolwenci stołecznej Szkoły Głównej Handlowej – Maciej Gliński oraz Wojciech Marciniak. Celem twórców Skilltrade jest stworzenie platformy łączącej potencjał komunikacji w sieci z energią spotkania
w rzeczywistości.

 

materiał prasowy 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)