11-letnia Amelia Harasiuk z UKS Orlica Duszniki-Zdrój już podbija Europę! W Heerenveen reprezentowała Polskę

niedziela, 10.3.2024 14:32 1798 1

„Mamy kolejną petardę na długim torze!” – ogłosił UKS Orlica Duszniki-Zdrój przed słynnymi zawodami Vikingrace rozgrywanymi 8 i 9 marca w holenderskim Heerenveen. Na imprezę tę do reprezentacji Polski – obok „starej” wyjadaczki, 15-letniej Hanny Mazur – powołana została 11-letnia Amelia Harasiuk. I już tam stanęła na podium!

Amelia Harasiuk, uczennica z Polanicy-Zdroju, w ubiegłym roku reklamowała na plakacie Puchar Polski we wrotkarskie szybkim rozegrany w maju 2023 roku w Dusznikach-Zdroju [na zdjęciu jest w środku]. Tak, te kapitalne zawody odbyły się na tym torze, które władze miejskie sprzedały i młodzież będzie mogła tam teraz trenować, jeśli klub – czytaj: rodzice – zapłacą za to grubą kasę.

Amelia, podobnie jak jej nieco starsze koleżanki, reprezentują Polskę także w łyżwiarstwie szybkim. W Heerenveen startowała pod opieką klubowego trenera, niegdyś także reprezentanta Polski, Witolda Mazura, i u boku utytułowanej już na świecie koleżanki, Hanny Mazur. Jak się spisała? Dwukrotnie zajęła 2. miejsca w biegach na 500 metrów!

A Hania? Tradycyjnie! W klasyfikacji generalnej w swojej kategorii wiekowej była bezkonkurencyjna. Jak wypadła na dystansach? Wygrała dwa razy biegi na 500 metrów, bieg na1500 metrów, a na 1000 metrów była trzecia. Można zażartować, że się opuściła, bo przed rokiem na tych zawodach zdobyła 5 złotych medali. Polska drużyna z Amelią i Hanną w składzie zajęła teraz 2. miejsce. [kot]

Zdjęcia: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego i UKS Orlica Duszniki-Zdrój.