70 lat MKS Polonia Bystrzyca Kłodzka, czyli wielki jubileusz „Dumy Miasta” [FOTO]

niedziela, 27.11.2022 11:41 4147 1

Bohaterami tego tekstu nie są piłkarze, działacze, a nawet władze miasta, które stadion przy ulicy Mickiewicza w Bystrzycy Kłodzkiej odwiedzają najpewniej tylko od święta, ale kibice. To oni tworzą prawdziwą wspólnotę. Nic to, że ich klub nigdy nie zagra ze światowymi, a nawet krajowymi potęgami. Jest ich dumą, niezależnie od tego, jak są wykształceni, ile mają lat czy pieniędzy, czy są porządnymi obywatelami, czy zwyczajnie chuliganami. I tak jest od 70 lat.

Z fenomenem piłki nożnej mierzyli się już liczni mędrcy, ale tego uwielbienia dla banalnego przecież sportu nie da się tak naprawdę racjonalnie wytłumaczyć: albo się to czuje, albo nie. Ale po co nam jakieś poważne analizy, skoro na sobotnim święcie w Bystrzycy Kłodzkiej wszystko było jasne? Dzieci, ich rodzice, dziadkowie, wreszcie pełny kibiców stadion, świętowali 26 listopada jubileusz klubu MKS Polonia.

Magnesem była wizyta piłkarzy Śląska Wrocław. Wydarzenie to anonsowane było jako pojedynek z jedną z najlepszych drużyn w Polsce, dwukrotnym mistrzem naszego kraju. Cóż z tego, że do Bystrzycy przyjechała druga drużyny klubu z Wrocławia, skoro magia Śląska jest tu nie do podważenia? Zresztą, żeby zagrać na bystrzyckim stadionie, przyjechał Mariusz Pawelec [rocznik 1986], dwukrotny reprezentant Polski, który w barwach prawdziwego Śląska rozegrał blisko 250 spotkań i zdobył  z nim mistrzostwo kraju.

Pawelec do dziś może być wzorem sportowca dla dzieciaków, które z wypiekami na twarzy „przybijały piątki” gościom z Wrocławia i wprowadzały ich na boisko. I właśnie te dzieciaki... Fakt, że tyle ich trenuje w Bystrzycy Kłodzkiej, to dowód, że warto utrzymywać ten klub przez następne dziesięciolecia. Bardzo mądrze wyjaśniła to Beata Hucaluk-Szpanier, wiceburmistrz miasta, która powiedziała nam, że uprawiając sport, uczą się współpracy i rywalizacji, jak zwyciężać, ale i jak radzić sobie z porażkami, które przecież w życiu zdarzają się równie często.

Zresztą interesujące, że w Bystrzycy Kłodzkiej rządzonej przecież przez kobiety, także na czele klubu sportowego stoi Magdalena Szczepańska, która w sobotę dwoiła się i troiła. A z nią panie, które  pilnowały dzieciaków, by godnie przyjęły gości, i karmiły uczestników festynu. I nie były to jakieś zamówione hostessy czy cheerleaderki, ale dziewczyny na co dzień związane z klubem, ubrane w jego barwy i równie piękne, jak gwiazdy do wynajęcia.

„Dzisiaj nikt już nie ma tak szlachetnego stosunku do piłki nożnej. Liczą się pieniądze, pieniądze i pieniądze, a handel koszulkami i gadżetami czasami wydaje się najważniejszą działalnością klubu” – tak mówił o współczesnym futbolu historyk prof. Norman Davies, sam fan Cracovii. Bystrzyca Kłodzka kibicuje, poza swoim klubem, właśnie Śląskowi Wrocław. I nie ma w niej mowy o wielkich pieniądzach... Jest duma!

Z kronikarskiego obowiązku: rezerwy Śląska zasilone kilkoma juniorami pokonały Polonię 2:1 (1:1). Bramki strzelili: dla gości – Michał Dryja (26.) i Przemysław Bargiel (38.), dla gospodarzy – Filip Kozłowski (25.). Grano dwa razy po 30 minut. Oto składy drużyn:

Polonia Bystrzyca Kłodzka [klasa okręgowa]: Damian Ziarko – Paweł Truszczyński, Dominik Łukaszczuk, Kamil Kozieł, Krystian Pasternak, Bartosz Wojtyła, Damian Zaborowski, Dominik Ruczaj, Kamil Dymek, Filip Kozłowski, Kamil Zarówny. Grali także: Maciej Szczepański, Mateusz Palka, Kacper Jaworski, Jakub Mulski, Przemysław Zaborowski, Bartłomiej Gacek, Jarosław Bodzioch, Daniel Salitra, Robert Dymek, Wojciech Sobański, Piotr Chrząszcz, Dawid Bielański, Rafał Targosz.

Śląsk II Wrocław [II liga]: Bartosz Głogowski – Kuba Lizakowski (31. Mateusz Lipiński), Patryk Caliński (31. Jan Goszczyński), Hubert Muszyński, Mariusz Pawelec, Olivier Wypart – Hubert Konstanty (31. Maciej Krawczuk), Przemysław Bargiel, Mateusz Młynarczyk, Mateusz Lisowski (31. Eryk Sikora) – Michał Dryja. [kot]

PS Wspaniały bilet z tego meczu trafi do naszego archiwum. Kupiliśmy go, wszak dziennikarze także powinni dorzucać się do takich inicjatyw, czyż nie?

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Sgkmfynof nf niedziela, 27.11.2022 18:43
Gratulacje z okazji rocznicy. Ale miał być Śląsk I...