Agnieszka Mróz z Nowej Rudy pokazała nam swoje ikony. Są piękne i – tak, jak ich autorka – bardzo kobiece [FOTO]

wtorek, 20.12.2022 17:18 2657 6

Niezwykle interesującą wystawę możemy oglądać od wtorku, 20 grudnia, w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Ikony prezentuje tam artystka z Nowej Rudy, Agnieszka Mróz. Nie dość, że możemy obcować z jej kunsztem, to jeszcze poznać tajniki warsztatu i sztuki „pisania” tych świętych obrazów.
 
Agnieszka Mróz jest urodzoną w 1994 roku mieszkanką Nowej Rudy. W 2020 roku ukończyła dyplomem szkołę pisania ikon we Wrocławiu, od tego czasu działając na pograniczu ikony tradycyjnej i współczesnej. Pracuje w technice tempery jajecznej,  której szczytowym okresem rozwoju była epoka średniowiecza.

Wykorzystuje przede wszystkim naturalne składniki. Ikony powstają zazwyczaj na lipowych deskach pokrytych klejem króliczym i kredą. Na to trafia cienka warstwa prawdziwego złota. Potem pigment, czyli naturalna substancja barwiąca o określonym kolorze, którego spoiwem są żółtka jajek, wino, ocet lub piwo.

W ten sposób powstają obrazy sakralne przedstawiającym wyobrażenia świętych. Te autorstwa Agnieszki Mróz zawierają motywy tradycyjnie, ale także współczesne, choć bazujące na kanonie. Jeden z prawosławnych teologów stwierdził kiedyś, że ikony to okna, przez które można zajrzeć do Królestwa Niebieskiego. Spytaliśmy zatem malarki, czy jej dzieła mają taką moc i czy możne zajrzeć przez nie aż tak daleko. Odpowiedziała zagadkowo: – Jeśli ktoś potrafi, to oczywiście!

Ona sama kanon, który obowiązuje przy „pisaniu” ikon, odczytuje w nowy i świeży sposób. Jej Pantokrator trzyma Ewangelię z cytatem po... angielsku. Nie zgadza się również z opinią najwybitniejszego polskiego twórcy ikon, Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), że na ikonie kończy się sztuka malarska. Agnieszka Mróz, jak nam powiedziała, najchętniej robiłaby dziesięć rzeczy naraz. Jakich? 30 grudnia, o godz. 17:00 artystka zaprasza do Muzeum Papiernictwa na prelekcję, podczas której opowie o swojej twórczości.

Dyrektor Muzeum Papiernictwa, Maciej Szymczyk, który otworzył wystawę, a przy tym obdarował artystkę pięknymi kwiatami, zwrócił uwagę, że zaznajomienie się przez nas z ikonami jest teraz podwójnie ważne: my, jednak ludzie Zachodu, sami możemy się dużo dowiedziećo wrażlwości naszych braci ze Wschodu, a oni – liczni także w Dusznikach-Zdroju uchodźcy z Ukrainy – mogą zobaczyć, jak tę tradycję szanujemy i może na święta dzięki ikonom z Nowej Rudy poczuć się tu bardziej swojsko.

Tymczasem najważniejszym gościem artystki na jej wernisażu była córeczka. [kot]

• Wystawa dostępna będzie do 26 lutego 2023 roku. Jej autorką jest Dagmara Kacperowska z Muzeum Papiernictwa.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

nowy mieszkaniec piątek, 06.01.2023 20:44
Super, ze taka wystawa niosąca pozytywne treści.
Bogdan wtorek, 20.12.2022 17:54
Za czasów PiS wysyp artystów jak grzybów po deszczu tak...
xyz środa, 21.12.2022 15:38
Zdajesz sobie sprawę, że te ikony to w kościele prawosławnym...
wtorek, 20.12.2022 20:49
ale (na szczęście) nikt nie zamierza uwieczniać prezesa: ani malując,...
Bogobojowy środa, 21.12.2022 11:40
Kolejna nawiedzona przez jakieś bajania....
Budwity środa, 21.12.2022 11:31
Gratuluję pani Agnieszko.