Akrobatyka językowa w bibliotece w Żelaźnie [FOTO]

wtorek, 13.9.2022 13:23 231 0

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie, z okazji Światowego Dnia Umiejętności Czytania zorganizowała konkurs czytania teksu na czas. Brało w nim udział dziesięcioro dzieci z klasy trzeciej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie.

Światowy Dzień Umiejętności Czytania został ustanowiony w 1965 roku przez UNESCO i obchodzony jest co roku 8 września. W jego obchody włączają się nie tylko organizacje międzynarodowe ale również społeczności lokalne, ludzie nauki i biznesu czy eksperci różnych dziedzin. Celem tych działań jest przypomnienie o jednym z najważniejszych praw człowieka, o prawie do edukacji. Dzień ten przypomina nam i zwraca naszą uwagę na to, jak ważna jest w dzisiejszym świecie umiejętność czytania i pisania. Nasze dzieci stwierdziły, że ta umiejętność jest bardzo potrzebna na każdym etapie edukacji i życia.

Podczas spotkania poznały również nowe słowo ,,analfabetyzm”, czyli brak  umiejętności pisania i czytania i wykonywania prostych obliczeń. Uczniowie  opowiadali pani bibliotekarce Romie o przeczytanych książkach na wakacjach. Dla sprawdzenia ich umiejętności został przeprowadzony konkurs czytania na czas. Każdy miał 5 minut na krótką rozgrzewkę i w tym czasie z książki napisanej pod redakcją Marii Zagnińskiej Akrobatyka języka  trening mistrza języka młodzi goście czytali krótkie wierszyki.

Podczas zadania konkursowego, każdy czytał tekst, którego nie znał, a pani Ewelina – wychowawczyni klasy III, skrupulatnie mierzyła czas. Okazało się, że z czytaniem nie jest tak źle i dzieci nie zapomniały przez wakacje tak ważnej umiejętności.

Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka
i nie chcący  huknął żuczka.
Ale heca... – wnuczek mruknął 
i z hurkotem w hełm się stuknął.
Leży żuczek, leży wnuczek, 
a pomiędzy nimi tłuczek.
Stąd dla huczka jest nauczka,
by nie hasać 
z tłuczkiem wnuczka.
[tekst z książki Akrobatyka języka...]

Uwaga, Mistrzem czytania na czas została Gabrysia Porochnawiec, która przeczytała tekst w ciągu 17,90 sekund. Drugie miejsce otrzymała Zosia Ciszewska z wynikiem 23,09 sekund. Trzecie podium wyczytała Hania Oleksy z czasem 26,47 sekund. Wyróżnienie trafiło do Hani Leśniewskiej z czasem  27,20 sekund.

Wszystkie dzieci bardzo się starały, a zdrowa rywalizacja nie poszła na marne. Bo, prócz dużej satysfakcji, dzieci były nagrodzone medalami oraz małą słodkością.  Do dziennika trafiła też dobra ocena. [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)