Aplikacja RATUNEK pomogła ustalić miejsce pobytu turystki

poniedziałek, 1.8.2016 13:53 7641 5

W niedzielę, 31 lipca około godziny 16:15 do stacji centralnej grupy wałbrzysko-kłodzkiej GOPR wpłynęło zgłoszenie od kobiety, która zgubiła orientację w terenie schodząc ze Skał Puchacza w kierunku Batorowa. Podczas rozmowy dyżurny poprosił zgłaszającą o zainstalowanie aplikacji RATUNEK, która pozwoliła na szybkie ustalenie dokładnego miejsca jej pobytu. Kilkanaście minut rozmowy telefonicznej pozwoliło wyprowadzić turystkę na właściwą drogę. 

Ratownicy GOPR apelują, aby przed wszelakimi górskimi aktywnościami pamiętać o zainstalowaniu aplikacji RATUNEK i naładowaniu baterii w telefonie, a może nawet zabraniu przenośnego banku energii.

 

Geneza pomysłu i działanie aplikacji Ratunek

Z doświadczenia Górskich Służb Ratowniczych wynika, że bardzo często osoba zgłaszająca potrzebę pomocy nie potrafi dokładnie określić miejsca w którym się znajduje.

Tak opisuje sytuacje, z którymi na co dzień mają do czynienia ratownicy, Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR: „Często tracimy sporo czasu na ustalenie domniemanego miejsca wypadku. Jeżeli to się nie uda, ratownicy muszą rozpocząć akcję ratunkową od znalezienia osoby poszkodowanej. Im poważniejszy wypadek, większe zagrożenie zdrowia i życia, tym potrzeba szybszego dotarcia ratowników. Jeżeli ratownicy wiedzą, gdzie znajduje się osoba poszkodowana, zmierzają wprost do niej i nie muszą wcześniej prowadzić akcji poszukiwawczej”.

Rozwiązaniem jest aplikacja Ratunek, która pozwala na wzywanie pomocy poprzez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbą Ratowniczą oraz przesłanie przy pomocy SMS w trakcie rozmowy, informacji o dokładnej lokalizacji (do 3 m) osoby poszkodowanej. Dodatkowo, użytkownik ma możliwość uzupełnienia Książeczki Medycznej o najważniejsze informacje o swoim aktualnym stanie zdrowia oraz podanie numeru telefonu do osoby, którą chce powiadomić w razie wypadku. Dzięki tym funkcjom aplikacji, ratownicy od razu będą wiedzieć, gdzie należy udać się z pomocą, będą dysponować większą wiedzą i możliwością kontaktu z poszkodowanym. Pozwoli to na udzielenie adekwatnej pomocy, znacznie szybciej a przez to skuteczniej!

Dodatkowo w sytuacjach, w których turysta zabłądził, ratownik przyjmujący zgłoszenie, znając jego położenie, będzie mógł mu powiedzieć gdzie ma bezpiecznie dojść. Pozwoli to uniknąć akcji poszukiwawczej.

Paga Solutions we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i ich wieloletnim partnerem technologicznym, operatorem telefonii komórkowej Plus, opracowała aplikację komórkową Ratunek, która ma zwiększyć bezpieczeństwo turystyki górskiej, a także komfort i skuteczność pracy służb ratowniczych.

Aplikacja dostępna jest na stronie www.ratunek.eu/

GOPR/mat. prasowe ratunek.eu

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Góral poniedziałek, 01.08.2016 16:58
AMATORKA - w góry nie idzie się samemu tylko z...
Góral wtorek, 02.08.2016 00:29
Zapomniałem dopisać jeszcze żeby zabrać 2 latarki, Nóż, bandaż +...
wtorek, 02.08.2016 08:13
I najlepiej wyposażenie całego domu....
m.s poniedziałek, 01.08.2016 19:44
a na szczelincu nie zadziala'
january poniedziałek, 01.08.2016 22:26
dlaczegóż to?