Areszt dla kierowcy oraz pasażera po tragicznym wypadku w Kudowie-Zdroju

poniedziałek, 2.5.2022 14:52 16604

Sąd Rejonowy w Kłodzku podjął decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące dla kierującego samochodem terenowym oraz pasażera tego pojazdu w związku z tragicznym zdarzeniem, jakie miało miejsce w piątek, 29 kwietnia w Kudowie-Zdroju. 23-letni mężczyzna śmiertelnie potrącił 9-letnią dziewczynkę, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. 

Tragedia rozegrała się ok. godz. 17.45 przy ul. Tkackiej. Kierowca pojazdu terenowego, który jadąc wraz z pasażerem po trawiastym placu osiedlowym najechał na bawiące się tam dziecko. Następnie zbiegł z miejsca zderzenia, nie udzielając niezbędnej pomocy pokrzywdzonej. Na miejsce wezwane zostały służby ratunkowe oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety 9-letnia dziewczynka, w wyniku doznanych obrażeń zmarła.

- Przybyli na miejsce funkcjonariusze  rozpytali świadków zdarzenia i uzyskali informacje o tym, że kierujący terenowym autem potrącił dziecko w pobliżu trawiastego wniesienia, a następnie pośpiesznie odjechał. Policjanci niezwłocznie przystąpili do działań pościgowych za kierowcą, wcześniej typując mężczyznę na podstawie informacji od mieszkańców i własnych ustaleń. Zatrzymanie uciekiniera zważywszy na charakter czynu, którego się dopuścił, było dla mundurowych sprawą priorytetową. Do działań włączyli się wszyscy policjanci będący w służbie, a także zgłaszali się do jednostki funkcjonariusze, którzy przebywali w tym czasie na urlopach lub mieli wolne pomiędzy służbami. Część policjantów patrolowała teren miasta i pobliskie okolice, a kolejni analizowali dostępne zapisy z kamer monitoringów. Skrupulatnie sprawdzano każdą informację, którą udało się pozyskać, aby jak najszybciej namierzyć sprawcę i odtworzyć przebieg tego tragicznego w skutkach zdarzenia - informuje asp. szt. Joanna Bielak z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. - Działania te doprowadziły do ujawnienia poszukiwanego samochodu na terenie Polanicy-Zdroju, który to ukryty był w zaroślach. Zatrzymano także 23-letniego kierowcę przebywającego w jednym z prywatnych mieszkań. Został on doprowadzony do policyjnego aresztu, Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali także w tej sprawie, 31-letniego pasażera tegoż auta.

Trwające przez weekend czynności z udziałem policyjnej grupy dochodzeniowo-śledczej, które nadzorował bezpośrednio miejscowy prokurator, miały na celu kompleksowe zabezpieczenie materiału dowodowego, który pozwoliłby odtworzyć przebieg wypadku i jego okoliczności.

23-letni kierowca usłyszał zarzuty spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, ucieczkę z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenie pomocy poszkodowanej, za co grozić może kara do 12 lat pozbawienia wolności. Natomiast 31-letniemu pasażerowi przedstawiono zarzut nieudzielenia pomocy pokrzywdzonej i jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.