Banknot z widokiem dusznickiego młyna papierniczego [Foto]

czwartek, 6.5.2021 10:13 1452 0

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju bierze udział w popularnej wśród miłośników turystyki oraz kolekcjonerów inicjatywie o nazwie „0 Euro Souvenir”. Banknoty kolekcjonerskie przedstawiające motyw dusznickiego młyna papierniczego będą dostępne w ofercie Muzeum od 8 maja 2021 r. (do kupienia w sklepie internetowym na stronie https://papieryczerpane.pl/ od godz. 9:00, a także w stacjonarnym sklepie muzealnym. Liczba banknotów przeznaczona do sprzedaży jest limitowana.

Od 2015 r. inicjatywa Euro Souvenir rozprzestrzeniła się niemal na całym świecie, zjednując sobie rzeszę sympatyków. Banknoty o nominale 0 euro jakością nie ustępują banknotom obiegowym, a ich ograniczony nakład i fakt, że ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, sprawiają, że mogą stać się one swego rodzaju inwestycją. Głównym celem projektu jest promowanie turystyki, a także popularyzacja wiedzy o rozmaitych zabytkach historycznych i kulturowych. Banknoty produkowane są w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu, która drukuje także banknoty będące prawnym środkiem płatniczym w krajach strefy euro.

Autorką motywu graficznego znajdującego się na tej wyjątkowej pamiątce z Muzeum Papiernictwa jest artystka, pisarka, projektantka monet Roussanka Alexandrova-Nowakowska.

Banknot został wyemitowany w nakładzie zamkniętym, w ilości 5000 sztuk, z których 1000 to unikatowa edycja „Anniversary”, nawiązująca do obchodzonej w 2020 r. piątej rocznicy zainicjowania projektu „0 euro Souvenir”.

Warto dodać, że nowy banknot nie jest pierwszym numizmatem z widokiem dusznickiego młyna papierniczego. Z początkiem czerwca 1921 r., czyli 100 lat temu, władze Dusznik-Zdroju wyemitowały pieniądz zastępczy o nominale 50 fenigów z widokiem starej papierni. W 2009 r. została wybita moneta z widokiem młyna o nominale 3 zdroje. Obydwa numizmaty cieszą się do dziś dużą popularnością w obiegu kolekcjonerskim. Z pewnością podobnie będzie z banknotem 0 euro.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)