BHP podczas pozyskiwania drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego.

środa, 20.3.2019 09:57 1534 0

Drewno w gospodarstwie rolnym ma szerokie zastosowanie. W głównej mierze służy do ogrzewania części mieszkalnej i gospodarczej, jako materiał budowlany oraz do przygotowywania karmy dla zwierząt.

Pozyskiwanie drewna z użyciem pilarek, pił i siekier wiąże się z ryzykiem poważnych wypadków, do których najczęściej dochodzi przez:
- niewłaściwą ścinkę i obalanie drzew,
- używanie niesprawnych, niekompletnych narzędzi,
- wykonywanie napraw i regulacji bez wyłączenia napędu,
- brak wiedzy na temat prawidłowego posługiwania się narzędziami i urządzeniami,
- brak lub niewłaściwą odzież ochronną,
- nieprawidłową technikę obróbki drewna,
- stan psychofizyczny rolnika.

Podstawowe zasady mające wpływ na bezpieczeństwo podczas pozyskiwania i obróbki drewna:
1. Prawidłowy stan techniczny i regularna konserwacja (serwis) narzędzi i urządzeń używanych do pozyskiwania i obróbki drewna.
Podstawowym urządzeniem do pozyskiwania drewna jest pilarka łańcuchowa. Ze względu na nieosłonięty element tnący, jest jednym z najniebezpieczniejszych narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy pilarką należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić jej stan techniczny, tj. działanie hamulca bezpieczeństwa, napięcie i ostrość łańcucha itd. Łańcuch należy regularnie ostrzyć za pomocą odpowiednich pilników, musi być on również odpowiednio napięty na prowadnicy pilarki. Pamiętać należy o uzupełnianiu oleju w pilarce, który odpowiada za prawidłowe smarowanie prowadnicy. Przynajmniej raz w sezonie, pilarka powinna trafić do punktu serwisowego w celu profesjonalnej regulacji i konserwacji.
Kolejnym urządzeniem do cięcia drewna, jest piła tarczowa. Musi być ona ustawiona na równej i stabilnej powierzchni, musi posiadać osłonę tarczy tnącej, jak również, osłony napędu. Przed rozpoczęciem pracy należy również sprawdzić instalację elektryczną piły. Na stanowisku pracy piłą tarczową powinien panować porządek. Warto pamiętać o używaniu do cięcia na pile, klina rozszczepiającego i popychacza. Piła tarczowa powinna być regularnie konserwowana i w razie potrzeby poddana regulacji (zawsze przy wyłączonym napędzie).
Siekiera, to kolejne narzędzie wykorzystywane do obróbki (łupania) drewna. Używając siekiery należy zwrócić szczególna uwagę na poziom naostrzenia głowicy, jak również, jej osadzenia. Podczas rąbania drewna na pniu, należy zwrócić uwagę na to, aby był on odpowiedniej wysokości i stał na stabilnym, płaskim podłożu umożliwiającym rąbanie drewnianych klocków, bez przytrzymywania ich ręką.

2. Odpowiednia odzież ochronna używana podczas pozyskiwania i obróbki drewna.
Podczas pozyskiwania i obróbki drewna należy używać spodni z wkładką anty - przecięciową, odpowiednich rękawic roboczych, specjalnych butów roboczych z metalowymi noskami, na protektorze. Należy również pamiętać o używaniu kasku ochronnego, gogli oraz ochronników słuchu. Przed przystąpieniem do pracy obowiązkowo trzeba sprawdzić, czy strój jest dokładnie zapięty i czy przylega do ciała, a buty – zasznurowane.

3. Stan psychofizyczny rolnika.
Praca związana z pozyskiwaniem i obróbką drewna, jest obarczona dużym ryzykiem wypadku, dlatego też, powinni wykonywać ją zdrowi i silni mężczyźni. Przystępując do pracy, należy być wypoczętym, skoncentrowanym i bezwzględnie trzeźwym.
Osoby pracujące przy pozyskiwaniu i obróbce drewna, powinny mieć odpowiednie doświadczenie nabyte na przykład na kursach dla pilarzy, drwali itp. Powinny bezwzględnie przestrzegać zasad bhp podczas pracy oraz wskazówek zawartych w instrukcjach obsługi używanych urządzeń i narzędzi. Wszystkie wymienione powyżej, podstawowe zasady, na pewno przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas pracy przy pozyskiwaniu i obróbce drewna, a tym samym, zmniejszą ryzyko wypadków.

Damian Bartkowski
Specjalista KRUS PT w Bystrzycy Kłodzkiej
Opracowano na podstawie materiałów i broszur prewencyjnych KRUS (www.krus.gov.pl)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)