Biblioteka inspiruje

środa, 18.5.2016 10:23 3026 0

W Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko, w miesiącu maju realizowane są różnego rodzaju aktywności, których celem jest zainspirowanie czytelników i użytkowników do kontynuacji działań i współdziałania z bibliotekami na co dzień. Oto przykłady zainspirowane przez nasze biblioteki:

Muminkowa historia w Jaszkowej Górnej
Pierwsza z dziewięciu książek o Muminkach została opublikowana w 1945 roku, każda z nich odniosła wielki sukces. Książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków, można się spotkać z ich teatralnymi, komiksowymi i serialowymi interpretacjami. Muminki nieustannie cieszą się dużą popularnością wśród młodych czytelników. Najmłodsi czytelnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu wykazały się znajomością bajkowych bohaterów fińskich powieści oraz ich przygód. Dzieci poznały ciekawostki z Doliny Muminków, informacje o jej niezwykłych mieszkańcach. Dla utrwalenia wiadomości czytelnicy wykonali piękne prace plastyczne, które przez najbliższy tydzień można podziwiać w stworzonej przez nas muminkowej wystawie.

Dzień japoński w Ołdrzychowicach Kłodzkich
Od 11 maja biblioteka została krajem kwitnącej wiśni. Przyjechał do nas podróżnik pan Leszek Brągiel, który opowiadał o historii, kulturze i zwyczajach Japonii. Na spotkaniu pojawiło się ponad 30 uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. Chłopcy wykazali się wiedzą na temat japońskich sztuk walki oraz samurajskich obyczajów. Dziewczęta z zainteresowaniem słuchały o japońskiej sztuce układania kwiatów oraz o celebrowaniu picia herbaty. Pracownicy biblioteki przygotowali interesującą wystawę. Na uwagę zasługują takie eksponaty jak: składany wachlarz, japońska parasolka zwana wagasa, nakrycie głowy używane na polach ryżowych, ceramika… Pan Leszek przywiózł ze sobą jeden z samurajskich mieczy, tomik wierszy zwany haiku, tkaniny ozdobne, tradycyjny zestaw do parzenia herbaty… Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał lampion japoński, wykonany przez panią Romę Szczerbień. Każdy z lampionów został podpisany przez pana Leszka.

Warsztat biżuterii w Żelaźnie
Tutejsza bibliotekarka specjalizuje się w tworzeniu biżuterii. Swoje umiejętności z chęcią przekazuje młodszemu pokoleniu. Młodzi czytelnicy przy każdej możliwej okazji wykonują bransoletki i naszyjniki, tak bardzo modne od kilku sezonów. Jest to świetna zabawa i trening manualny. Ważne podczas zajęć okazuje się poczucie estetyki i ładu przy tego typu pracy. Uczestnicy warsztatów nie myślą tylko o sobie, część z nich wykonuje ozdoby dla swoich mam (bo niebawem Dzień Matki), a zaskakujące jest to, że świetnie znają ulubione wzornictwo swoich mam. Prezent wykonany własnoręcznie przez dziecko, to dla mamy skarb o najwyższej wartości. Warsztaty uważamy za udane. Dlaczego? Bo chcemy więcej!!!

W stylu retro w Starym Wielisławiu
Pani Ewa, to bibliotekarka z najkrótszym stażem w sieci bibliotecznej w naszej gminie, ale za to z wielką pasją artystyczną. Podczas ogólnopolskiego tygodnia bibliotek zaserwowała swoim młodym czytelnikom przygodę z decupage w stylu retro. Początkowo było trochę trudności z opanowaniem metody pracy, ale w efekcie końcowym, powstałe zakładki do książek można śmiało określić, jako dziecięce dzieła sztuki. Instrukcja: na tekturowe szablony naklejamy serwetki oraz wybrane grafiki, pozostałe tło wykańczamy farbami, tasiemką i koronką. I gotowe! Powodzenia!

Wielkie dzieła światowych artystów w Wojborzu
W czytelni tutejszej filii bibliotecznej przez 10 dni gościła wystawa historyczna „Dzieła wybitnych polskich i zagranicznych artystów”. Opracowana w formie kalendarzowych kart przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie sukcesywnie udostępniana w naszych bibliotekach. Są to prace takich artystów jak:
*Julian Fałat 1853-1929 „Przed polowaniem w Rytwianach” oraz „Nagonka na polowaniu
w Nieświeżu”
*Pierre-Francois Feuchere 1737-1823 „Aplika trójramienna z głową Meduzy”
*Aleksander Gierymski 1850-1901 „Żydówka z pomarańczami”
*Melchior d”Hondecoeter 1636-1695 „Trofea myśliwskie”
*Wojciech Gerson 1831-1901 „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”
*Albrecht Weimmer I „Monstrancja”
*Anna Bilińska-Bohdanowiczowa 1857-1893 „Murzynka”
*Witold Wojtkiewicz 1879-1909 „Orszak, z cyklu Z dziecięcych póz”
*Józef Brandt 1841-1915 „Czaty”
*Friedrich Philipp Reinhold 1779-1840 „Chmury”
*Józef Czajkowski 1872-1947 „Cmentarz przy kościele o.o. Reformatów w Krakowie”
Wystawę odwiedzili m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Wojborzu wraz z wychowawcą Magdaleną Osicką. Uczniowie dość szybko zorientowali się, że większość dzieł była skradziona oraz rozgrabiona przed drugą wojną światową i w czasie jej trwania. Przez wiele lat poszukiwane, w końcu odnalezione wróciły do Polski. Dzięki tej inspiracji, do biblioteki zapisało się trzech nowych czytelników i każdy uczeń wypożyczył sobie książki o tematyce historycznej.

Akademia wierszy Marii Konopnickiej w Krosnowicach
Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach pisarka była szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie.
W spotkaniu z wierszami jej autorstwa w Filii nr 1 w Krosnowicach wzięły udział dzieci z tutejszego oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami, paniami Iwoną Zarembą i Anną Włodarczyk. Po poznaniu postaci i ciekawostek z życia Konopnickiej, wiersze czytała pani Aneta Sandłak. Duże zainteresowanie wzbudziła książka „Franek” w starej szacie graficznej. A jakże, takie egzemplarze dziś, to jak „biały kruk”. Akademia wierszy jednak na tym się nie zakończyła. Dzieci otrzymały zadanie, przygotowanie prac plastycznych na temat twórczości pisarki.

inf. pras.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)