Bouffier zwycięża i zostaje drugim wicemistrzem Polski [Foto]

poniedziałek, 7.10.2019 09:11 4639 1

Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Hyundai i20 R5) odnieśli zwycięstwo w 53. Rajdzie Dolnośląskim – Hotel Zieleniec, siódmej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2019. Jest to czwarte w karierze zwycięstwo francuskiego zawodnika w tym rajdzie, dzięki któremu wywalczył tytuł drugiego wicemistrza Polski.

Na drugim miejscu uplasowali się Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia R5), którzy mają na swoim koncie 90 punktów, podobnie jak Francuzi, ale nie wygrali żadnego rajdu w sezonie. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Słobodzianowi i Kamilowi Kozdroniowi (Skoda Fabia R5), którzy wygrali w rajdzie najwięcej, 9 spośród 19 odcinków specjalnych. Mistrzowskie tytuły zapewnili sobie już wcześniej Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5), a wicemistrzowskie Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5).

Rozgrywany w bardzo trudnych warunkach rajd miał do ostatnich metrów niesamowitą dramaturgię. Spośród piętnastu odcinków specjalnych dwóch pierwszych etapów aż siedem zostało rozegranych już w ciemnościach i bardzo często przy padającym deszczu lub we mgle. Ostatnie, niedzielne cztery oesy przebiegały już po suchej nawierzchni.

Doświadczony Bryan Bouffier, który ma na swoim koncie trzy tytuły mistrza Polski i Francji oraz zwycięstwo w legendarnym Rajdzie Monte Carlo objął prowadzenie po ósmej próbie sportowej i nie oddał go już do mety. Jednak dopiero ostatnie kilometry finałowego odcinka Power Stage zadecydowały o jego tytule drugiego wicemistrza Polski w tym sezonie. Po 1/3 dystansu Słobodzian o 2 sekundy wyprzedzał Bouffiera i w takiej konfiguracji trzeci czas Płachytki dawał mu trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej RSMP. W końcówce Bouffier był jednak znacznie szybszy od Słobodziana i dzięki wygraniu oesu róznicą zaledwie 0,2 sekundy zdobył 5 punktów, Słobodzian 4, a Płachytka 3. Taka klasyfikacja na Power Stage’u dała tytuł drugich wicemistrzów Polski Bouffierowi i Pansieriemu.

Przed rajdem wydawało się, że największe szanse na trzeci stopień podium mają Łukasz Kotarba i Kacper Wróblewski, ale ostatecznie kończą sezon na 5 i 6 miejscu w klasyfikacji mistrzostw Polski.

Mistrzowskie tytuły wywalczyli natomiast Jakub Brzeziński w klasie Open 4WD oraz Łukasz Lewandowski w prestiżowej „ośce” (2WD) - wśród samochodów napędzanych tylko na jedną oś.

Michał i Jacek Pryczek sięgnęli z kolei po mistrzowskie tytuły w klasie HR2 startując uwielbianym przez kibiców Subaru Imprezą 555.

Najwięcej odcinków w rajdzie wygrał Marcin Słobodzian, który odnotował najlepsze czasy na 9 oesach, Bryan Bouffier był najszybszy na 7 próbach, a Sylwester Płachytka na 3.

53. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec był ostatnią runda RSMP 2019 i jedną z trzech kategorii pierwszej co oznaczało dla zawodników podwójne punkty na mecie. Oesy finałowej rundy liczyły 216,25 km – najwięcej spośród wszystkich pozostałych rajdów krajowego czempionatu.

Wyniki 53. Rajdu Dolnośląskiego-Hotel Zieleniec

1. Bryan Bouffier / Xavier Panseri                       Hyundai i20 R5                 2:01:46,5

2. Sylwester Płachytka / Jacek Nowaczewski  Skoda Fabia R5                   +      38,1

3. Marcin Słobodzian / Kamil Kozdroń              Skoda Fabia R5                   +     54,0

4. Kacper Wróblewski / Jacek Spętany             Hyundai i20 R5                   + 02:31,3

5. Łukasz Kotarba / Tomasz Kotarba                Citroen C3 R5                     + 05:02,6

6. Jakub Brzeziński / Dariusz Burkat                 Ford Fiesta Proto               + 08:07,9

7. Łukasz Kabaciński / Michał Kuśnierz            Ford Fiesta Proto                + 12:58,4

8. Artur Rowiński / Magdalena Tokarska           Skoda Fabia                        + 13:08,7

9. Szymon Cieślak / Krystian Korzeniowski      Peugeot 208 R2                   + 13:56,6

10. Marek Nowak / Adam Grzelka                    Mitsubishi Lancer Evo         + 18:39,5