Bystrzyca Kłodzka: spotkania z gospodarzami sołectw

środa, 27.9.2017 12:51 1206 2

Już tylko kilka dni pozostało, aby uczestnicy zebrań wiejskich podjęli uchwały o sposobie wykorzystania funduszu sołeckiego. Przypomniała o tym fakcie burmistrz Renata Surma podczas wtorkowego spotkania z gospodarzami sołectw. W jego trakcie poinformowała o zbliżających się Dniach Turystyki Ziemi Bystrzyckiej i zachęciła mieszkańców do udziału w przygotowanych wydarzeniach. Niezależnie od tego, że propozycje były przedstawiane m.in. na tej stronie internetowej i plakatach, każdy z uczestników zebrania otrzymał tzw. rozpiskę. Podobnie zresztą program Festiwalu Aktorstwa Filmowego w Bystrzycy Kłodzkiej, podczas którego nie zabraknie interesujących wydarzeń.

Burmistrz R. Surma poinformowała sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli o tym, że trwają intensywne prace nad redakcją przyszłorocznego budżetu lokalnego. Ujmuje się w nim wydatki związane m.in. z poprawą stanu dróg. Gmina dołoży się do budowy odcinka drogi powiatowej, który pobiegnie pod nowo wniesionym wiaduktem kolejowym, również do drogi powiatowej ze Spalonej do Bystrzycy Kłodzkiej przeznaczonej do przebudowy. Ale zgłosiła też wiele dróg własnych do dofinansowania zamierzonych na nich prac w ramach państwowych środków popowodziowych.

Starania władz samorządowych zaowocowały zwiększeniem dofinansowania robót prowadzonych w kompleksie przedszkolnym przy ul. Mickiewicza. – W ogóle szukamy takich rozwiązań i projektów, gdzie fundusze zewnętrzne są większe i pozwalają na więcej – podkreśliła burmistrz. Równocześnie zachęciła, aby podobną taktykę stosowały np. kluby sportowe poszukujące pieniędzy na prowadzoną działalność. Skutecznie stosuje to Uczniowski Klub Sportowy Bystrzyca Kłodzka i na jego przykładzie zorganizowane zostanie szkolenie dla przedstawicieli zainteresowanych sekcji.

Narada z sołtysami była sposobnością do poinformowania o przebiegu zebrania wiejskiego w Gorzanowie. To w związku z tym, że tam funkcjonująca firma „Mineral” stara się o koncesję na wydobywanie wody mineralnej i ustanowienie obszaru górniczego o powierzchni 550 ha. Tak dużemu obszarowi sprzeciwia się gmina, ale i podmioty gospodarcze oraz mieszkańcy biorący udział w zebraniu. W jego trakcie dowiedzieli się bowiem, że przez 50 lat, bo tyle trwa ważność koncesji, z jej posiadaczem musieliby konsultować wszystko, co jest związane z gospodarowaniem ziemią i w ziemi. Wyrażają zgodę na to pozwolenie, ale w granicach działki dotychczas użytkowanej przez „Mineral”. Stanowisko władz samorządowych oraz mieszkańców trafiło do Ministerstwa Ochrony Środowiska, które podejmie ostateczną decyzję.

http://www.bystrzycaklodzka.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

jimi wtorek, 03.10.2017 08:36
Firma mineral zachowuje się jak by była właścicielem całej miejscowości...
franko czwartek, 28.09.2017 09:41
"Mineral" wielki z Gorzanowa aż po samo morze ...