komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 25 maja 2019

Grzegorza, Urbana

Bystrzyca Kłodzka: Uchwała o zamiarze likwidacji podjęta. Walka o szkołę trwa

sobota, 2.3.2019 23:13 , komentarze: 24 , odsłony: 5673
kategorie artykułu:

Zbieranie podpisów pod petycją oraz spotkanie z Minister Edukacji Narodowej - to działania mające na celu powstrzymanie zamiaru likwidacji Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Taka uchwała podjęta została bowiem na ostatniej sesji Rady Miejskiej, a za jej przyjęciem głosowało siedmiu radnych, sześciu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

 

Szkoła Muzyczna II st. w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedyną tego typu placówką w powiecie kłodzkim. Daje ona możliwość kontynuacji nauki absolwentom szkół I stopnia, a takie w naszym powiecie znajdują się w Kłodzku oraz Bystrzycy Kłodzkiej.

Informacja dotycząca zamiaru likwidacji szkoły dającej możliwość dalszej perspektywy rozwoju wzbudziła wiele kontrowersji zarówno wśród uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli i dyrekcji. Mimo wielu sprzeciwów uchwałę podjęto. Zdaniem burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej nie jest to jednak równoznaczne z zamknięciem szkoły. 

- Być może rozpoczynamy dyskusję, która spowoduje, że nie trzeba będzie likwidować szkoły. To jest uchwała o zamiarze likwidacji i cieszę się, że nagle jest takie zainteresowanie tą szkołą. Kiedy my, jako samorząd, wystąpiliśmy do burmistrzów innych gmin, z których dzieci uczą się w tej w szkole, oni nie wyrazili chęci wsparcia. Teraz starosta zadeklarował, że zwróci się do tych włodarzy żeby wspomogli uczniów swoich gmin - mówi burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma. - Mam nadzieję, że przy tym zainteresowaniu znajdą się pieniądze na prowadzenie tej szkoły i gmina nie będzie musiała ponosić dodatkowych kosztów.

Wcześniej powody zamiaru likwidacji szkoły gmina przedstawiła także w wydanym przez siebie oświadczeniu. Z nimi nie zgadzał się jednak dyrektor placówki. O tym pisaliśmy TUTAJ 

Temat mocno poruszył również mieszkańców, którzy poprzez platformę internetową zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie. 

- Włodarze miasta Bystrzyca Kłodzka, rozważają likwidację niedawno powstałej, prężnie działającej szkoły muzycznej II stopnia. Powodem mają być, duże koszty utrzymania placówki. Jako mieszkaniec Bystrzycy Kłodzkiej, któremu zależy na rozwoju kulturalnym naszej małej ojczyzny, proszę o zaniechanie działań, zmierzających do likwidacji, jedynej na Ziemi Kłodzkiej, tego typu placówki. Wszystkich, którym leży na sercu rozwój kulturalny naszego miasta proszę o poparcie - czytamy na stronie petycji w tej sprawie.

W tej sprawie odbyło się także spotkanie z Minister Edukacji Narodowej, Anną Zalewską, która odwiedziła Bystrzycę Kłodzką w sobotę, 2 marca.  O tym, na swoim facebookowym profilu poinformował radny bystrzyckiej Rady Miejskiej, Dariusz Piotrowski. 

- W dniu dzisiejszym w Bystrzycy Kłodzkiej odbyło się spotkanie Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej z kadrą Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Na spotkaniu omówiono sytuację dot. szkoły. Pani Minister potwierdziła pełne poparcie dla dalszego istnienia szkoły i działania w jej obronie. Do akcji obrony szkoły, włączył się także Senator RP Aleksander Szwed. Ponadto Pani Minister zapewniła o wsparciu V Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową - napisał radny. 

Szkoła Muzyczna II st. w Bystrzycy Kłodzkiej powstała w 2015 roku, a obecnie kształci się w niej 28 uczniów. Organem prowadzącym placówkę jest gmina Bystrzyca Kłodzka, a spoza terenu gminy, aktualnie uczęszczają do niej uczniowie ze: Stronia Śląskiego, miasta Nowa Ruda, Złotego Stoku, miasta i gminy Kłodzko oraz Polanicy-Zdroju. 

Do tematu będziemy wracać. 

 

 

Wasze komentarze

Ciekawe, co jeszcze nas czeka....
środa, 06.03.2019 13:30 autor: Irek
...gminą należy zarządzać a nie rządzić się w gminie....
niedziela, 03.03.2019 13:54 autor: Jarek
W sedno, brawo.
środa, 06.03.2019 13:24 autor: Irek
100% .
poniedziałek, 04.03.2019 21:47 autor: +
Nie może być tak, że my jako Gmina w całości...
niedziela, 03.03.2019 00:19 autor: xt
Potrzebne jak umarłemu kadzidło.
niedziela, 03.03.2019 00:40 autor: Kłodczanka

dzisiaj, 22 godz temu
czwartek, 23.5.2019 12:03
niedziela, 19.5.2019 22:56
1
niedziela, 19.5.2019 12:19
poniedziałek, 13.5.2019 12:13
piątek, 10.5.2019 16:54
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ELMECIK
ELMECIK