komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 20 kwietnia 2021

Czeslawa, Agnieszki

Czasowe zamkniecie szlaku biegnącego przez Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem

piątek, 26.3.2021 13:58 , komentarze: 0 , odsłony: 1379
kategorie artykułu:

Nadleśnictwo Zdroje informuje o zamknięciu dla ruchu pieszego i rowerowego, w dniach od 1 kwietnia do 31 maja, szlaku turystycznego biegnącego przez Rezerwat Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem, tzw. "Zieloną drogą" (odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza)

- Zalecamy korzystanie z drogi przecinającej torfowisko na północ od zamkniętego odcinka przy drewnianym pomoście i rozebranej wieży. Planowane zadania, są wynikiem wieloletnich konsultacji, analiz, starań, poszukiwaniem środków zewnętrznych, na budowę sieci zastawek (ok 130 szt.), przepustów z urządzeniami piętrzącymi (7 szt.) i odcinkową przebudowę drogi na pływającą „dylówkę” na odcinku ok 50-60 m - czytamy w komunikacie. 

Celem prac jest poprawa stosunków wodnych i zachowanie ciągłości wodnej na terenie cennym przyrodniczo, ale niestety mocno narażonym na susze i bezśnieżne zimy, jakim jest Torfowisko pod Zieleńcem. Największe, najstarsze i najlepiej zachowane torfowisko w Sudetach.

- Przed rozpoczęciem prac, w ich trakcie oraz po zakończeniu był, jest i będzie prowadzony niezależny monitoring przyrodniczy, który pozwoli ocenić jak zrealizowane urządzenia hydrotechniczne wpływają na przyrodę torfowiska. Jeśli wyniki będą zadowalające podobne projekty, będą mogły być realizowane w celu ochrony innych wysychających obszarów torfowiskowych. Kolejnym etapem prac po przywróceniu ruchu turystycznego na „Zielonej drodze”, będzie przebudowa drogi dzielącej Topielisko i Czarne Bagno na drogę pływającą i budowa sieci zastawek na starych rowach odwadniających. O czym, będziemy na bieżąco informować. Przepraszamy za czasowe utrudnienia, wynikające z konieczności przeprowadzenia prac w ramach ochrony czynnej Torfowiska pod Zieleńcem - informuje Nadleśnictwo Zdroje. 

Prace są realizowane w ramach „Kompleksowego projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich” - Poprawa stosunków wodnych w rejonie „Torfowisko pod Zieleńcem”, współfinansowanego przez Lasy Państwowe

 

Wasze komentarze

środa, 14.4.2021 09:03
poniedziałek, 12.4.2021 08:31
1
wtorek, 6.4.2021 15:31
czwartek, 1.4.2021 14:35
2
poniedziałek, 29.3.2021 13:45