Czy wiecie, że... Janosik zna sposoby na nasze problemy!

piątek, 26.8.2022 17:05 592 0

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich w sierpniu „zaczarowała” mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Najpierw rozmawiano o ekologii. Potem o żywocie i legendzie Janosika. 

Biblioterapia jest działaniem terapeutycznym opierającym się o zastosowanie materiałów czytelniczych, rozumianych jako środek wspierający proces terapeutyczny, jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocy w rozwiązywaniu osobistych problemów danej osoby przez ukierunkowane czytanie. Tak właśnie było w Podzamku.

Najpierw bibliotekarka Alina wykorzystała biblioterapeutyczne wartości literackie z „Opowieści z zielonego parku” autorstwa Katarzyny Wychowaniec. Tematyka opowieści oscyluje wokół problematyki zanieczyszczeń środowiska naturalnego w miejscu publicznym – autorka postawiła sobie za cel przekazanie tej wiedzy w przystępny i przyjazny sposób, o czym przekonali się nasi goście.

Drugim tematem do rozmów był żywot i legenda Janosika, historycznego, a zarazem mitycznego zbójnika „wyzwalającego świat”. Bohatera heroicznego folkloru i kultur narodów Polski, Czech i Słowacji. Rozmowy były próbą współczesnego odczytania Janosikowego mitu jako historii o ludzkiej potrzebie poszukiwania autorytetów i rzeczników sprawiedliwości. Czy nam się udało? Nasi goście byli zafascynowani i mieli niedosyt… Ciąg dalszy musi nastąpić! [-]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)