Czy wiecie, że... W Dusznikach-Zdroju jest nowy skwer

środa, 10.8.2022 14:42 1441 0

Patronka Europy, Edyta Stein, doczekała się swojego miejsca w Dusznikach-Zdroju. Ma ono przypominać jej najpiękniejsze wakacje spędzone w tym kurorcie.

Wszystko zaczęło się w 1912  roku i dopełniło 110 lat później, w dniu jej święta, czyli 9 sierpnia. O wydarzeniu tym opowiada nam Dariusz Giemza, lokalny pasjonat historii: – Przy naszej górskiej rzeczce, gdzie po trudach 40-kilometrowych wycieczek obmywała swe stopy, stanęła pamiątkowa tablica.

Punktualnie o 15:00  dyrektor Miejskiego Domu Kultury i Sportu Magdalena Kijanka przedstawiła gości i rozpoczęła uroczystość. Sylwetkę Patronki Europy przedstawił burmistrz Piotr Lewandowski, który wyraził swą radość, że kolejna tak wielka postać może oddziaływać pozytywnie na  miasto. Obdarował też wszystkich gości okolicznościową widokówką wydaną w ramach obchodów Roku Edyty Stein. Skwer i tablicę pamiątkową  poświęcił proboszcz ks. Zbigniew Wichrowicz, który podziękował władzom miejskim za tak szlachetną inicjatywę.

Potem nastąpiło najciekawsze. Dariusz Giemza opowiedział o pobycie świętej w Dusznikach-Zdroju i zaprosił na spacer jej śladami. Na chwilę, minutą ciszy, zebrani przenieśli się do obozu niemieckiego w Auschwitz i odbyli ostatni marsz wzdłuż rampy do komory gazowej. 9 sierpnia bowiem przypada  80-rocznica  śmierci Edyty Stein, ale też jej narodzin dla nieba. Lokalne uroczystości upamiętniające tę rocznicę zakończyły się mszą św. w kościele św. Piotra i Pawła przy wystawionych relikwiach świętej. Specjalnie na uroczystości przybyła z Krakowa  Bogusława Stanowska-Cichoń, reżyserka filmu ,,Edyta Stein. Patronka Europy" wraz z senatorem Zbigniewem Cichoniem.

I żeby nie było tylko tak na poważnie... W pobliskiej przepięknej kawiarence ,,Lawenda" można zamówić ,,Deser Edyty" i raczyć się przepysznymi jagodami, które tak późniejsza święta uwielbiała.

Kim była Edyta Stein?  Urodziła się 12 X 1891  r. w żydowskiej rodzinie we Wrocławiu, zmarła 9 VIII 1942  r. w komorze gazowej w KL Auschwitz-Birkenau jako  zakonnica, karmelitanka bosa. Jej zwłoki zostały spalone w obozowym krematorium. Jej kanonizacji dokonał papież Jan Paweł II  11 X 1998 r. Rok później została ogłoszona przez Stolicę Apostolską patronką Europy.

Zdjęcia ze zbiorów Dariusza Giemzy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)