komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 26 lipca 2021

Anny, Miroslawy

Bezpłatne badania przesiewowe dot. wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Dusznik-Zdroju

wtorek, 11.5.2021 12:54 , komentarze: 1 , odsłony: 1260
kategorie artykułu:

Burmistrz Dusznik-Zdroju, Piotr Lewandowski podpisał porozumienie o przystąpieniu gminy do udziału w Dolnośląskim Programie Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Program profilaktyki ma na celu przyspieszyć moment wizyty u leka­rza, co pozwoli na diagnostykę wcze­śniejszych stadium zaawansowania choroby.

Inicjatorem programu jest Marcin Krzyżanowski - wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, a program realizowany jest we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dzięki temu programowi, mieszkańcy Dusznik-Zdroju będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych w zakresie jelita grubego.

Rak jelita grubego jest uleczalny, ale musi zostać wcześnie wykryty. Większość pacjentów trafia na ścieżkę leczenia z zaawansowanym stadium choroby. Nowotwór jelita grubego to co drugi zdiagnozowany nowotwór wśród kobiet i co trzeci u mężczyzn.

Program skierowany jest do:

  • osób w wieku 50-65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osób w wieku 40-49 lat – które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osób w wieku 25-49 lat – ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Jeżeli należysz do jednej z tych grup to zgłoś się do 31 maja, wy­pełnij ankietę i odbierz darmowy test. Test wykonujesz w domu, a do wy­znaczonego punktu dostarczasz goto­wą próbkę. O wynikach badań zosta­niesz poinformowany telefonicznie w terminie do 14 dni.

Informacje na temat programu uzyskać można w Urzędzie Miejskim pod nr tel. 74 869 76 60.

Punkt informacyjny i wydawania testów znajduje się przy ul. Orlickiej 8 (nowy klub seniora – parter). Czynny jest w dniach: 13, 20, 27.05 (czwartki) w godz. 10:00 – 17:00. Przypominamy o stosowaniu się do zaleceń epidemicznych – obowiązują maseczki.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

kolnoskopia na zywca dziekuję
środa, 12.05.2021 09:50 autor: nigdy więcej badań przesiewowych
dzisiaj, 5 godz temu
2