Dolnośląski Festiwal Muzyczny - wrześniowe koncerty

czwartek, 19.8.2021 09:29 749 0

We wrześniu (11, 12, 19 i 26.09) Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na cztery koncerty. Wystąpią Cracow duo, duet Ochwat&Zimka, Alberto Nones oraz Magdalena Kulig i Thomas Cornalius.

IX edycja Dolnośląskiego Festiwali to cykl tematycznych koncertów muzyki klasycznej. Tym razem dużą uwagę zwrócono na twórczość Władysława Żeleńskiego – w tym roku upływa 100. rocznica śmierci artysty.

Na pierwszy z koncertów organizatorzy zapraszają do dusznickiego parku – koncert odbędzie się w sobotę (11.09, godz. 19.00) w Dworku im. F. Chopina. Przed publicznością wystąpi pianista, laureat wielu nagród zagranicznych - Alberto Nones.
W programie tego recitalu znalazły się m.in. mazurki i fantazje autorstwa Fryderyka Chopina. Dzień później, w niedzielę (12.09, godz. 19.00) DFM zaprasza w gościnne progi Pałacu Kamieniec koło Polanicy. Tym razem przed publicznością wystąpi duo akordeonowe: Maciej Zimka i Wiesław Ochwat. W repertuarze artystów znajdują się m.in. utwory J.S. Bacha, Z. Bargielskiego, A. Krzanowskiego, G. Faure, I. Strawińskiego, E. Griega, B. Precza, czy M. Zimka. Artyści prezentują akordeony jako instrumenty wszechstronne, na których da się wykonać wszystko, nawet muzykę orkiestrową. Ich zdaniem akordeon potrafi przybierać różne barwy oraz znakomicie udaje inne instrumenty – warto to sprawdzić podczas występu. Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę (19.09, godz. 19.00) w kościele pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym. Wystąpi Cracow duo czyli Jan Kalinowski (wiolonczela) i Marek Szlezer (fortepian). W programie koncertu kompozycje F. Chopina, R. Schumanna, C. Debussy.

Na ostatni z wrześniowych koncertów organizatorzy zapraszają w niedzielę (26.09, godz. 19.00) do kościoła pw. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej. Przed publicznością wystąpią Magdalena Kulig (mezzosopran) i Thomas Cornelius (organy).

Dolnośląski Festiwal Muzyczny powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się niemal przez cały rok kalendarzowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej – swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy.

Dyrektorem wydarzenia jest Magdalena Cornelius-Kulig.

Artyści:

Cracow duo tworzą Jan Kalinowski (wiolonczela) i Marek Szlezer (fortepian). Zespół koncertuje od ponad piętnastu lat. W tym czasie zyskali sobie uznanie publiczności, a także krytyków polskich i zagranicznych. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach świata m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Salle Cortot w Paryżu, St.Martin-in-the-Fields w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie. Odbywali kilkutygodniowe tournée promujące muzykę polską w takich krajach i rejonach świata, jak m.in. Bliski Wschód, Kaukaz, Gruzja, USA, Korea Południowa, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Chiny.

Alberto Nones – pianista, laureat wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym I nagrody na Coppa Piansti d'Italia w Osimo w 1996 r. Nagrał 4 płyty, prezentowane  przez rozgłośnie radiowe takie jak RaiRadio3 czy Radio Vaticana. Od 20 lat jest wykładowcą uniwersyteckim m.in. w Trydencie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 2011 roku współpracuje z RAI Trento jako autor i gospodarz programów radiowych.

Duet Ochwat&Zimka powstał w 2013 r., tworzą go Maciej Zimka (akordeon) i Wiesław Ochwat (akordeon). Grę muzyków cechuję precyzja wykonań połączona z odważną, niestandardową interpretacją. Zespół zdobył m.in.: III nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie im. A. Krzanowskiego oraz III nagrodę w 49. Konkursie Akordeonowym Citta di Castelfidardo (Włochy). Duet wykonuje muzykę klasyczną oraz współczesną.

Thomas Cornalius - organista, pianista, klawesynista i kompozytor. Autor muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji m.in. Arte, ARD, ZDF. Jako pianista i organista koncertuje z największymi niemieckimi orkiestrami m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Rosji, Luksemburgu i w Niemczech. Studiował także na Yale University (USA).

 

Ewa Chalecka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)