Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na sierpniowe koncerty

środa, 21.7.2021 09:40 683 0

Dziewiąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego to letnie koncerty w barokowych wnętrzach. Na pierwszy, 1 sierpnia zapraszamy do Polanicy – wystąpią Krzysztof Karcz (organy) i Tomasz Stolarczyk (puzon).

W tym roku fani festiwalu będą mogli do woli cieszyć się brzmieniem muzyki klasycznej na żywo. Już pierwszego dnia sierpnia (1.08) o godz. 19.00 w polanickim kościele pw. Wniebowzięcia NMP  wystąpi duet Krzysztof Karcz (organy) i Tomasz Stolarczyk (puzon). Artyści zaprezentują m.in. utwory: H. Purcel - aria, G.F. Händel: Largo, A. Dvořák - romance, J. Sandström - Lotta, L. Boëllmann - toccata z Suity gotyckiej.

Krzysztof Karcz to stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst. W 2000 r. otrzymał I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach. Jest także laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Na tym samym konkursie Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. Tomasz Stolarczyk jest wielokrotnym laureatem najwyższych lokat na międzynarodowych (Gdańsk - 2012, Dąbrowa Górnicza - 2008, Brno - 2007, Jastrzębie Zdrój - 2004) i ogólnopolskich konkursach (Warszawa - 2006, Katowice - 2006, Mielec - 2003, Szczecinek - 2000 i 2001 Oława -1999). Prowadzi działalność koncertową jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy. Jako solista występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Zabrzańską, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Bielską Orkiestrą Festiwalową, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Dętą Akademii Muzycznej w Krakowie. DFM zawita również do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu. W niedzielę (22.08) o godz. 19.00 w kościele wystąpi duet: Karol Lipiński (skrzypce) i Adam Klarecki (organy).

Karol Lipiński-Brańka jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Dokonywał licznych nagrań - w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Współpracuje z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Adam Klarecki koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy). Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Jest organizatorem cyklu koncertowego Katedralne Koncerty Organowe we Włocławku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Więcej informacji o sierpniowych koncertach na festiwalowym Facebooku

DFM powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się niemal przez cały rok kalendarzowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej - swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy. Dyrektorem wydarzenia jest Magdalena Kulig.

Magdalena Kulig - mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. - Wrocław), laureatka sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. - Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. - Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Ewa Chalecka

Dodaj komentarz

Komentarze (0)