Energetyczne spotkanie wójtów i burmistrzów powiatu kłodzkiego

piątek, 23.8.2019 11:37 5492 2

Jak wytworzyć energię nie zanieczyszczając środowiska naturalnego, a przy tym zaoszczędzić na jej wyprodukowaniu?

Na to pytanie odpowiada zaprezentowana przez burmistrza Dusznik-Zdroju, Piotra Lewandowskiego, oraz Prezesa Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis: Czesława Kręcichwostaw, idea stworzenia w  powiecie tzw. Klastra Energetycznego.

Na terenie Dolnego Śląska działa już m.in. klaster Energii Odnawialnej Ziemi Ząbkowickiej.

Klaster energetyczny, to wspólna idea usankcjonowana w każdej przystępującej do niego gminie odpowiednią uchwałą, której następstwem jest szereg wspólnych działań inwestycyjnych. Celem wspólnych inwestycji jest stworzenie lokalnej wspólnoty energetycznej, działającej w ramach klastra, i uzyskanie taniej energii, niezanieczyszczającej środowiska. 

Wspólnymi inwestycjami w ramach klastra mogą być zbiorcze sieci ciepłownicze zasilane np.: systemami solarnymi, źródłami geotermalnymi, fotowoltaiką, energią z najnowszej generacji kotłowni, produkujących ciepło pozyskane z bio produktów rolnych, zakupionych przez gminy bezpośrednio u rolników w swojej gminie.

Klaster energetyczny powiatu o nazwie ARES (Autonomiczny Region Energetyczny Sudety) w tej chwili składa się z już z 5 gmin. Docelowo wójtowie i burmistrzowie chcieliby, aby do udziału włączyły się wszystkie pozostałe gminy powiatu.

Kiedy system wejdzie w życie, wszyscy uzyskają duże oszczędności. W gminach spadną rachunki za energię. Rolnicy będą mogli zyskać z gminami kontrakty na stałe dostawy produktów przeznaczonych do produkcji ekologicznej energii.

Jest też przewidziana możliwość, żeby z tej energii korzystali odbiorcy indywidualni i przedsiębiorcy.

SP Kłodzko

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Realista piątek, 23.08.2019 17:32
Ile gmina wiejska i miejska w Kłodzku zarabia na strefach...
. wtorek, 03.09.2019 18:41
"Realista" napisał; byle coś napisać.