II Turniej Rycerski o Kielich Wójta

poniedziałek, 8.6.2015 10:05 5083 0

Już przed popołudniowych godzin piątku 29 maja 2015r. w malowniczych plenerach Kompleksu PLAŻA GORZUCHÓW powstawała średniowieczna, namiotowa wioska rycerstwa i towarzyszących kramów rzemieśników. Zjeżdżały się grupy rekonstrukcyjne reprezentujące m.in. takie miasta jak: Strzegom, Nysa, Brzeg, Wrocław, Opole, Częstochowa, Kraków, Sandomierz oraz wiele, wiele innych. Po kolacji i odbytej naradzie dowódzców przybyłych bractw, gdzie omawiano regulaminy poszczególnych konkurencji oraz co najważniejsze przypomniano Regulamin Przebywania na Terenie z Akwenami Wodnymi...rozpoczęła się wspólna integracja. Bezpieczeństwa i spokoju strzegły 4-osobowe warty wystawiane przez przybyłe bractwa. Jeszcze do późnych godzin nocnych u stóp Orlej (w dawnych czasach zwanej Czeską Górą) granice wioski średniowiecznej oznaczały palące się ogniska. 

Sobota, 30 maja 2015r. przywitała zarówno uczestników zmagań turniejowych jak i przybyłych widzów niezwykle groźnymi, nisko wiszącymi chmurami, lecz jak się później okazało był to tylko "straszak". Dzień rycerskich zmagań rozpoczęli uczniowie, reprezentanci szkół gminnych w Rycerskim Biegu Terenowym. Po rozdaniu zwycięzcom nagród i pamiątkowych medali rozpoczęła się część oficjalna II Turnieju Rycerskiego o Kielich Wójta. Anna Kowalczyk oraz Maria Biłas z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego przywitały poczty przybyłych bractw oraz odebrały od nich glejty, Anna Kowalczyk odczytała również  listę sponsorów Turnieju oraz fundatorów nagród i upominków w Rycerskim Dniu Dziecka. Z ramienia gospodarza terenu - Kompleksu Plaża Gorzuchów jak i głównego sponsora - firmy Bielinex-Beton przybyłe bractwa przywitał P. Tomasz Grzesiak, w imieniu Wójta Gminy Kłodzko uczestników zmagań przywitał Przewodniczący Rady Gminy Kłodzkiej P. Zbigniew Tur. W kilkanaście minut po oficjalnym rozpoczęciu do zmagań o laur najlepszego przystąpili łucznicy. Mieli do pokonania 6 konkurencji na trzech torach rozrzuconych o kilkadziesiąt metrów od siebie...w sobotnich zmaganiach wyłoniono najlepszych pięciu do niedzielnego finału. Ze względu na udział w turnieju łuczniczym Dam ich Bieg czyli kolejna konkurencja rozgrywanego Turnieju przesunęła się nieznacznie w czasie. Damy podzielone na trzyosobowe zespoły rywalizowały w czterech konkurencjach wymagających tak samo sprawności umysłu, intelektu, siły jak i sprytu uczestniczek. Jako, że konkurencja była otwarta na przebiegłość i zdolności charakteryzacyjno-teatralne do Biegu Dam dopuszczono również przbierańców z płci brzydkiej. Po obiedzie swoje zmagania rozpoczęli w turnieju bojowym miecza i tarczy rycerze wcześni. Zasady bardzo proste - 5 czystych trafień mieczem przeciwnika oznaczało wygraną walkę, do rywalizacji stanęło 7 rycerzy. Następnie 19 rycerzy późnego 
średniowiecza po losowaniu par stanęło naprzeciwko siebie w szrankach bojowych miecza i tarczy, jako że liczba była nieparzysta ostatni z wylosowanych rycerzy odbył swój pojedynek z przegranym z pierwszego z pierwszego pojedynku, eliminacje odbywały się systemem pucharowym(przegrany odpada z rywalizacji). Pojedynki były jednominutowym starciem w systemie Full Contact (dozwolone choć niepunktowane były kopnięcia, uderzenia rantem tarczy, głownią miecza czy przewracania), punkty za czyste trafienia liczyło czterech sędziów - po dwóch na jednego. Taki rodzaj pojedynków jest bardziej widowiskowy dla publiczności. Pojedynkach ćwierćwinałowych wyłoniono 5 najlepszych rycerzy, którzy awansowali do niedzielnych walk finałowych systemem każdy z każdym. Po odpoczynku walczących odbyły się walki pokazowe w bohurcie Mistrzów Świata z Polskiej Kadry Narodowej...z ochotnikami. Walki rozgrywane były w drużynach trzyosobowych. W walkach bohurtowych nie jest ważna technika fechtunku lecz tzw. siła argumentu i różne techniki powalenia przeciwnika. Wygrywa drużyna, która wszelkimi sposobami powali prędzej przeciwnika na ziemię. Każdy sposób jest dobry. 


Kulminacją sobotniego dnia była inscenizacja bitwy z husytami o kasztel sędziego ziemskiego na Melotinie (dawna nazwa Gorzuchowa) osadzona w realiach roku 1425, kiedy to rejza husycka pod dodztwem charyzmatycznego księdza Ambroża grabiła, plądrowała i paliła Ziemię Kłodzką od Radkowa aż po Bardo. Po bitwie, która wbudziła duże zainteresowanie u oglądających aplauzom nie było końca. Niektórzy z widzów nie kryli emocji mówiąc o przechodzących dreszczach po wystrzałach z bombardy. Rycerstwo dzień pełen wrażeń zakończyło wspólną biesiadą i pokazami ognia w wykonaniu członków Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego oraz Bractwa Rycerskiego KUŹNIA z Lewina Brzeskiego. 

W niedzielę wyłoniono zwycięzców w zmaganiach łuczników i w walkach na miecz i tarczę rycerzy późnego średniowiecza. Odbył się także Konkurs Tańca Dworskiego. 

Zakończeniem II Turnieju Rycerskiego o Kielich Wójta - "gdzie historia przenika się z tradycją" było oczywiście rozdanie nagród najlepszym. 

..i tak nagroda za najpszy glejt, ufundowana przez poseł RP Monikę Wielichowską powędrowała na Zamek Grodno do Drużyny DEFENSORES VIRTUTUM, nagroda za najlepiej zaprezentowany Taniec Dworski, również ufundowana przez poseł Monikę Wielichowską przypadła KOMPANI GRYFITÓW z Krakowa. 

I miejsce w Turnieju łuczniczym wywalczył Bartek Niezgoda z POCZTU RODOWEGO HERBU NIEZGODA z Ocic. Nagrody w tej dyscyplinie ufundował Starosta Powiatu Kłodzkiego, Maciej Awiżeń, On też wręczał nagrody. I miejsce w konkurencji bojowej miecza i tarczy rycerza wczesnego wywalczył Michał GORGAR Góra z Bractwa Rycerskiego Św. Barbary z Jaworzyny Śląskiej. I miejsce w turnieju bojowym miecza i tarczy rycerza późnego wywalczył Rafał MIMOS Wójtowicz z Bractwa Rycerskiego KSIĘSTWO NYSKIE. Wszystkie nagrody dla trzech pierwszych miejsc w/w trzech konkurencjach, nagrody za I miejsce w Biegu dam odebrały Damy: 
Magdalena Michałkiewicz z Bractwa Rycerskiego Grodu Chojnów oraz Małgorzata Jachimczyk i Daniela (Daniel Sierakowski) z Bractwa Rycerskiego Joannitów Strzegomskich, także nagroda główna - Kielich Wójta, która powędrowała do KOMPANI GRYFITÓW z Krakowa ufundował i wręczał zwycięzcom wójt gminy Kłodzko, Stanisław Longawa

Podsumowaniem niedzieli był przygotowany i realizowany przez Kłodzkie Bractwo Rycerskie oraz pomocne: Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich i Drużynę Ognistego Węża z Opola RYCERSKI DZIEŃ DZIECKA - gra terenowa dla najmłodszych, gdzie najważniejsze były chęci młodych uczestników, jeśli młody uczestnik nie dawałby rady z pokonaniem zadania zawsze mógł go wyręczyć rodzic, ale ambicja samodzielnego ukończenia gry brała górę ponad wszystko. Po zakończonej grze uczestnicy oddawali swoje karty uczestnika do organizatorów, którzy drogą losowania wyłonili 28 zwycięzców przeróżnych nagród ufundowanych przez pozyskanych przez nasze Bractwo darczyńców. 

 

Bractwa i rzemieślnicy, którzy przybyli na nasz Turniej: 

1. Bractwo Rycerskie KUŹNIA - Lewin Brzeski 
2. Drużyna Ognistego Węża - Opole 
3. Chorągiew Najemna BREGA - Brzeg 
4. Śląska Rota Najemna - Wałbrzych 
5. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SILLESIA - Wrocław 
6. Kompania Gryfitów - Kraków 
7. Bractwo Rycerskie Św. Barbary - Jaworzyna Śląska 
8. Bractwo Rycerskie JUVENES FELES - Sandomierz 
9. Poczet Rodowy Herbu Niezgoda - Ocice 
10. Drużyna DEFENSORES VIRTUTUM - Zamek Grodno 
11. Bractwo Rycerskie Zamku Bolków - Bolków 
12. Bractwo Rycerskie CZARNE KRUKI - Częstochowa 
13. Rycerski Klub Sportowy SILESIA Raubritter - Wrocław 
14. Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich - Strzegom 
15. Krakowskie Bractwo Grodzkie - Kraków 
16. Katostwo Nyskie - Nysa 
17. Bractwo Uciech Wszelakich - Zamek Grodziec 
18. Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów - Chojnów 
19. Bractwo Rycerskie KSIĘSTWO NYSKIE - Nysa 
20. Najemna Kompania ZBÓJE Z LUBNOWA - Lubnów 
21. Bractwo Rycerskie ZEMSTA NIETOPERZA - Częstochowa 
22. Poczet Rodowy herbu Poraj Chorągiew Prywatna Von Reichl - Opole 
23. Opolskie Bractwo Rycerskie - Opole 
24. RKS SILESIA Chorągiew Prywatna Von Reichl - Wrocław 
oraz gospodarze: Kłodzkie Bractwo Rycerskie - Kłodzko 

Bractwa zaproszone, a nie potwierdzone: 1. Skupina Historického Šermu REVATAR - Zlin(Czechy) 

Rzemieślnicy wystawiający swe kramy podczas II Turnieju Rycerskiego o 
Kielich Wójta *Gdzie historia przenika się z tradycją* 
1. Rzemieślnik herbu Brochwicz - miski, kufle, wiadra, koryta itp. z 
drewna, drewniane zabawki dla dzieci (miecze, tarcze, łuki...) - 
Bliżyn 
2. Wolna Ceramika - garncarstwo, kubki, kielichy, miski, talerze, 
kufle...itp - Byczyna 
3. Bartosze że Swaranczy - tkaniny: len, wełna; krajki, skórki królicze - Konin 
4. Kajetan Obuwie - obuwie dla rekonstruktorów i nie tylko, skórzane 
pasy, kaletki - Nysa 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)