komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Informacja starosty po spotkaniu w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kłodzku

piątek, 14.2.2020 16:47 , komentarze: 7 , odsłony: 1652
kategorie artykułu:

W nawiązaniu do spotkania z pracownikami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku, Starosta Kłodzki, informuje o podjętych działaniach w celu dalszego funkcjonowania tej placówki. 

Istniejący MOS w Kłodzku, na chwilę obecną funkcjonuje w dwóch budynkach tj.: w Kłodzku przy ul. Rajskiej 1 oraz w Krosnowicach. Budynek, w którym funkcjonuje MOS w Kłodzku przy ul. Rajskiej 1, jest po generalnym remoncie i spełnia wszystkie wymogi z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. Na dostosowanie tego budynku do wymaganych standardów w rozporządzeniu, Powiat Kłodzki zainwestował 2,8 mln zł. (1,5 to środki własne powiatu oraz 1,3 mln zł. pozyskana dotacja). Budynek jest w pełni wystandaryzowany i stanowi własność powiatu.

Problem dotyczy budynku w Krosnowicach, który nie spełnia warunków wg rozporządzenia, a koszt remontu dostosowujący budynek w Krosnowicach do wymaganych standardów szacowany jest na ponad 1 mln zł. Powiat Kłodzki nie posiada takich środków finansowych na wykonanie tak kosztownego remontu.

Co więcej budynek w Krosnowicach nie należy do powiatu, jest własnością Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z siedzibą w Ołdrzychowicach Kłodzkich, i zainwestowanie tak dużych środków finansowych w nie swoją własność nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Zakup budynku od Zgromadzenia oraz jego remont nie jest możliwy, ponieważ aktualnie z tym samym Zgromadzeniem, Zarząd Powiatu Kłodzkiego negocjuje odkupienie budynku w Ścinawce Dolnej, gdzie prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej dla 96 mieszkańców. Negocjacje są na końcowym etapie i niosą za sobą zobowiązania finansowe. Dlatego Zarząd Powiatu Kłodzkiego podjął decyzję o reorganizacji MOS w Kłodzku, i przeniesieniu uczniów z budynku z Krosnowic do budynku MOS w Kłodzku. W budynku w Kłodzku zostaną do września br. dostosowane pomieszczenia jeszcze dla 2 oddziałów, co będzie stanowiło zwiększenie o 20 miejsc.

W bieżącym roku szkolnym 2019/20 w MOS Kłodzko w obu budynkach przebywa 84 uczniów, w tym uczniowie klas ostatnich, kończących edukację. Po reorganizacji i przystosowaniu pomieszczeń w kłodzkim MOS zostaną przygotowane miejsca dla 68 podopiecznych. Biorąc pod uwagę, że Powiat Kłodzki w budżecie ma ograniczone środki oraz szereg zadań do realizacji w innych obszarach, równie ważnych dla mieszkańców powiatu z zakresu: oświaty, ochrony zdrowia, opieki społecznej, infrastruktury drogowej, musi prowadzić zrównoważone zarządzenie budżetem i optymalizować koszty. Zarząd uważa, że reorganizacja w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Kłodzku jest racjonalnym i zasadnym rozwiązaniem dla dalszego funkcjonowania MOS w Kłodzku. Działanie takie nie jest wynikiem złej woli lecz braku środków. Państwo zleca samorządom coraz więcej zadań, nie gwarantując ich finansowania.

POWIAT KŁODZKI MUSIAŁ DOPŁACIĆ !

W okresie dwóch ostatnich lat ( 2018, 2019 r.) dopłaty jakie dokonał Powiat Kłodzki ze środków własnych do oświaty, do rządowych zadań zleconych (geodezji, komunikacji) oraz do służby zdrowia daje łącznie kwotę 20 mln zł.

 

Wasze komentarze

Może d.... m..... też weźmie
sobota, 15.02.2020 17:13 autor: Jj
poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele