INTERWENCJA. Remont 200 metrów drogi powiatowej paraliżuje życie mieszkańców trzech wiosek w gminie Lewin Kłodzki [FOTO]

czwartek, 17.11.2022 16:41 6521 19

Mieszkańcy Dańczowa, Darnkowa i Gołaczowa w gminie Lewin Kłodzki zostali zaskoczeni, że od 17 listopada nie mogą już przejechać najkrótszą drogą do Kudowy-Zdroju, gdzie wielu z nich pracuje. Rozpoczął się remont drogi powiatowej 3243D w Jeleniowie. Objazd tego 200-metrowego odcinka to... 20 kilometrów! Nie daj Bóg, żeby coś wydarzyło się na DK8 między Dusznikami-Zdrojem a Lewinem Kłodzkim... Wtedy trzeba będzie jechać objazdem aż przez Karłów, Drogą Stu Zakrętów.

O sprawie powiadomił portal doba.pl Czytelnik, pan Grzegorz. Wcześniej podaliśmy informację o tym remoncie i objeździe, ale nawet nie spojrzeliśmy na mapę, jakie komplikacje choćby dla mieszkańców Dańczowa on spowoduje. A tu proszę... Zamiast 5 kilometrów do Kudowy-Zdroju, muszą pokonać 24 kilometry, i to DK8 przez Zielone Ludowe, miejsce tak niebezpieczne, że boją się go nie tylko miejscowi. Tak samo zmienioną trasę ma autobus, który dowozi codziennie dzieci do szkoły w Lewinie Kłodzkim.

Zapytaliśmy zatem w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, czy nie jest możliwa inna organizacja prac, choćby z ruchem wahadłowym na krótkim przecież remontowanym odcinku. Dariusz Krajnik z Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku odpisał nam tak: „Nie ma możliwości połówkowej realizacji robót ze względu na technologię oraz zbyt wąski pas drogowy. Nie planowano wykonywania dodatkowych przejazdów po gruntach prywatnych ze względu na długotrwałe procedury pozyskania zgód i wypłaty odszkodowań za zajęte grunty prywatne oraz z braku dodatkowych środków finansowych na realizację dróg tymczasowych”.

Co na to mieszkańcy? Wyszli w południe 17 listopada na drogę powiatową z intencją, by zablokować prace i... z przyjemnością patrzyliśmy jak wspólnie dogadują się z leśniczym, wykonawcą remontu i przedstawicielem ZDP, by znaleźć rozwiązanie wydawać by się mogło węzła nie do rozwiązania. Po pierwsze, byli wkurzeni, że o remoncie dowiedzieli się w przeddzień jego rozpoczęcia. Co się okazuje? Nikt nie ma obowiązku informować o takich sprawach mieszkańców z wyprzedzeniem! Wystarczy, że zobaczą znak, który zakazuje im przejazdu drogą, którą pokonywali codziennie od lat... Pan Krajnik z Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku tłumaczy to jeszcze tak: „Zadanie zostało przygotowane w trybie pilnym bez możliwości szerokiej informacji  wśród społeczności lokalnej”.

– To ta droga dla kogo jest, jak nie dla mieszkańców?! – dziwił się jeden z uczestników protestu. Trudno, to ludzie jakoś przeboleli, ale – po drugie – nie mogli zrozumieć, dlaczego nie da się pogodzić remontu i przejazdu dla mieszkańców, choćby autobusu z dziećmi. Jedna z mam zarzekała się, że nie puści dziecka przez Zielone Ludowe, bo się po prostu boi, że jadące tam TiR-y mogą spowodować wypadek albo po oblodzonej nawierzchni nie będą mogły przejechać pod górkę i dzieci ugrzęzną w korku. Przypomnijmy, że 3 listopada po śmiertelnym wypadku na tym odcinku DK8, samochody ciężarowe stały tam kilkanaście godzin, a dla osobówek objazd poprowadzono właśnie przez... Dańczów i Jeleniów.

Pan Krajnik wydawał się nieubłagany:  „Realizacja całą szerokością drogi jest efektywniejsza oraz skraca znacznie czas wykonania robót oraz, że w podobnych przypadkach realizacja robót na tak wąskich odcinkach dróg powiatowych wymaga zawsze zamknięcia drogi i poprowadzenia ruchu drogowego wyznaczonym objazdem”. Na miejscu pojawił się jednak pan Artur z Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku i... zaczął słuchać mieszkańców. Najpierw kręcił sceptycznie głową, ale postanowił sprawdzić, co mają do zaproponowania. A oni wcześniej rozmawiali już leśniczym, panem Romanem, czy byłoby możliwe,  objechanie remontu przez łąkę, po drodze administrowanej przez Park Narodowy Gór Stołowych. Odpowiedź? Tak!

Pan Artur zatem obejrzał z mieszkańcami ten potencjalny objazd i poszedł konsultować sprawę z wykonawcą, panem Markiem. Ten też najpierw kiwał głową, pytał, kto za to zapłaci itd itp. Po chwili z panem Arturem ustalili, że jeśli Park Narodowy Gór Stołowych zgodzi się, to oni do polnej drogi doprowadzą szybko dojazd. Co więcej, po rozmowach z mieszkańcami, głównie kobietami i matkami, pan Artur przekonał pana Marka, a ten specjalnie się nie opierał, że każdego dnia po zakończeniu prac, mieszkańcy będą mogli przejeżdżać tym odcinkiem, choć na własną odpowiedzialność. Z wyjątkiem tygodnia, gdzie technologa będzie wymagała absolutnego wstrzymania ruchu.

Skąd taka odmiana w podejściu do remontu i to obu stron? Wszyscy zaimponowali zdrowym rozsądkiem. Mieszkańcy, bo wiedzieli, że z biurokratyczną machiną krzykiem nie wygrają. Inwestor i wykonawca, bo słyszeli argumenty, do tego nie było bezpośrednio do nich kierowanych pretensji, więc postarali się, by – na ile się da – ułatwić życie mieszkańcom. A gdy na miejscu pojawił się jeszcze strażak z OSP, wiadomo było, że można się dogadać. Pozostał jeden problem: co z dziećmi szkolnymi? Mamy zaproponowały, że tak się zorganizują, by je podwozić do granic Jeleniowa, kawałek potem podejść, żeby autobus nie musiał pokonywać dalekiego objazdu. Imponujące, ale widzieliśmy to na własne oczy.

Kto jechał drogą powiatową przez Jeleniów i Dańczów, ten wie, że remont jej całości, a nie tylko 200 metrów, jest konieczny. Pan Krajnik napisał: „Realizacja jest możliwa do wykonania jedynie do końca bieżącego roku”. Koszty w 85 proc. pokrywane są z dotacji Nadleśnictwa. Pośpiech jest więc zrozumiały, choć czy warto iść na skróty, jeśli ma się tak konstruktywnie nastawionych do współpracy mieszkańców? Nasza obecność na miejscu nie była potrzebna, bo wszystkie strony dogadały się same. Portal doba.pl będzie teraz pilnował, czy dotrzymają słowa. A zakończenie prac przewidziane jest na 14 grudnia. Jeśli pogoda pozwoli..[kot]

Przeczytaj komentarze (19)

Komentarze (19)

Kierowca sobota, 03.12.2022 17:29
Odcinek drogi zamknięty całkowicie. BRAK INFORMACJI, ZNAKU OD STRONY JELENIOWA...
Rs sobota, 03.12.2022 17:32
Chyba cierpliwość nieszkańców się kończy?
Kierowca bombowca na gąśnicach poniedziałek, 21.11.2022 19:20
Pa;stwi drogowcy mogli by jeszcze poprawić oznakowanie. Ponieważ jadąc od...
Qr.. piątek, 25.11.2022 12:35
Ha ha ha poprawili przestawiając znak bliżej skrzyżowania w Jeleniowie...
Pio piątek, 25.11.2022 12:36
Wierzysz w to, że ogarną te butelki?
Ulka piątek, 25.11.2022 12:38
Kultura tego wymaga A tu jej chyba a raczej zabrakło.
Qr.. piątek, 25.11.2022 12:34
Ha ha ha poprawili przestawiając znak bliżej skrzyżowania w Jeleniowie...
Kiero 2 poniedziałek, 21.11.2022 19:20
Potwierdzam jest błędne
Max wtorek, 22.11.2022 19:13
Państwo w państwie na własne oczy
Nieprzyjaciel wtorek, 22.11.2022 19:05
Co za kraj mamy 21 wiek latamy w kosmos, ujażmiliśmy...
Gość niedzielny ale we wtorek wtorek, 22.11.2022 19:08
Wszystko w temacie.
Czapla poniedziałek, 21.11.2022 04:29
No cóż jaki zarządca drogi taki też sposób załatwienia tej...
Brawo sobota, 19.11.2022 20:21
PiS to największe złodziej w całej historii polski. Cena...
poniedziałek, 21.11.2022 08:41
A co ci pisiory ukradli ,popatrz w lusterko,zobaczysz złodzieja
Kamiś piątek, 18.11.2022 16:09
To kurła tylko 200 metrów robią, jak tam od jeleniowa...
Bogdan piątek, 18.11.2022 07:12
Polska jest bezpieczna tylko wtedy gdy Rządzi PiS Polska Patriotyczna...
Wiki piątek, 18.11.2022 10:09
A tobie co zaszkodziło, ciężkostrawna kolacja czy nieodpowiednie zioła. Co...
Stanisław z Kłodzka piątek, 18.11.2022 12:18
Musisz zapytać Bogdana mnie też to wkurza jak on pisze...
Polak piątek, 18.11.2022 07:17
Dobrze ze chorba psychiczna nie boli bo morfina to za