Jak skonfigurować prasę krawędziową

poniedziałek, 29.8.2022 15:22 358

Prasa krawędziowa to maszyna łatwa w obsłudze i jednocześnie, ze względu na zmienne właściwości blachy, złożona, wymagająca dostosowania w zależności od wymogów obrabianego materiału. To dlatego ważne jest, aby na etapie konfiguracji uwzględnić całą charakterystykę i wszystkie czynniki, które mogą wpływać na pracę prasy krawędziowej.

Poniżej wskazane zostały główne punkty, które należy wziąć pod uwagę:

Długość

Długość prasy krawędziowej zależy od maksymalnej długości elementu do poddania obróbce. Ponadto, jeżeli przewiduje się gięcie na różnych stacjach, należy wziąć pod uwagę zakup prasy krawędziowej o większej długości, która umożliwi obróbkę na kilku stacjach. Na przykład, w przypadku arkusza o wymiarach 1100 x 700 mm, zaleca się wybranie prasy o długości 2000 mm.

Tonaż

Jest to siła używana przez maszynę do wygięcia detalu. Innymi słowy, jest to zdolność gięcia prasy krawędziowej.

Otwarcie i skok

Za otwarcie uznaje się otwór znajdujący się w przedniej części prasy krawędziowej. Prasa krawędziowa o powiększonym skoku to maszyna wyposażona w złącza pośrednie o większych wymiarach, które ułatwiają usuwanie zagiętych detali.

Blokady i złącza pośrednie

Złącza pośrednie to adaptery, które wprowadza się pomiędzy poprzecznicę a stemple. Są one bardzo pomocne i znacząco ułatwiają proces głębokiego tłoczenia.

Tylny zderzak

Tylny zderzak to struktura napędzana, na której zamocowane są ograniczniki i która może być przemieszczona i umiejscowiona tak, aby umożliwić wykonanie różnych złożonych zagięć.

Przemieszczenie zderzaka tylnego wzdłuż głębokości maszyny nazywane jest osią X. Jego podniesienie w płaszczyźnie pionowej jest nazywane osią R.

Podtrzymki

Są to bardzo ważne narzędzia, które pomagają w podtrzymaniu blach cienkich. Są one sterowane pneumatycznie i zostały zabezpieczone powłoką teflonową, dzięki której unika się zarysowania materiału. Podtrzymki mogą być uruchamiane za pomocą kontroli numerycznej. Przewidziane zostały 2 podtrzymki i zazwyczaj są one sterowane ręcznie, lecz mogą być też zautomatyzowane i zarządzane bezpośrednio przez CNC; podtrzymki są umiejscowione na osi Z.

Zderzak z niezależnymi wieżami

Wszystkie wieże zamontowane na prasach krawędziowych VICLA są wyposażone w ogranicznik wizualny ze światłem LED. Włączenie światła LED oznacza, że blacha znalazła się w kontakcie z ogranicznikiem.

Kompensacja ugięcia

Im większa długość prasy krawędziowej, tym większe są problemy związane z ugięciem stołu i, w konsekwencji, trudności z uzyskaniem poprawnie obrobionego elementu.

W związku z tym, firma VICLA opracowała inteligentny system, który pozwala na ulepszenie techniki pracy warsztatowej: system aktywnej kompensacji ugięcia stołu Clever Crowning.

Dzięki specjalnym czujnikom umiejscowionym na poprzecznicach, system kompensacji ugięcia stołu wykonuje pomiar i kompensację odkształceń w czasie rzeczywistym. Nie jest wymagane ustawienie jakichkolwiek danych; system reaguje samodzielnie na wszystkie zmiany charakterystyki.

Więcej informacji dotyczących maszyn do obróbki blach VICLA odnajdziesz na stronie internetowej vicla.eu lub kontaktując się pod numerem +39 031622065.