komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Kai, Leonii

Japoński teatrzyk w bibliotece [Foto]

poniedziałek, 11.2.2019 12:41 , komentarze: 0 , odsłony: 1116
kategorie artykułu:

Bibliotekarze gminy wiejskiej Kłodzko zapoznali się z nową formą pracy z czytelnikiem – teatrzykiem japońskim kamishibai, uczestnicząc tuż przed feriami zimowymi w warsztatach zorganizowanych w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje. Jest też tam miejsce na własną twórczość plastyczną. Tak więc to sztuka teatralna na papierze!

Debiut teatrzyku miał miejsce w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie. Na scenie zagościła baśń Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Reżyserem i aktorem sztuki była bibliotekarka Roma, która zapoznała dzieci z historią teatrzyku. Co to jest? Jak to działa? Co można?

W samej Japonii teatrzyk wykorzystywany był od XII wieku, jako działanie edukacyjne dla osób, które nie umiały czytać i pisać. Za pomocą teatru uczono ich, jak mają postępować. Natomiast do Polski przywędrował w latach 90-tych ubiegłego wieku, dzięki profesor Joanny Papuzińskiej.

Po dawce historii, pani bibliotekarka otworzyła magiczny kuferek i zaczął się teatr. Dzieci były bardzo grzeczne i wsłuchane w każde słowo. Przeżywały razem z kaczątkiem jego przygody i rozterki. I nie wiadomo kiedy baśń się skończyła. Okazało się, że nie tylko dzieci były zafascynowane teatrem, ale również panie z miejscowego przedszkola.

Na zakończenie spotkania, bibliotekarka Roma sprawdziła, co zapamiętały dzieci z tej nowej atrakcji… Padły pytania, na które dzieci odpowiadały śpiewająco. Za to ich zaangażowanie, spotkała je kolejna niespodzianka. Po kolei, wyciągały z dużej kolorowej torby papierowe łabędzie...śliczne, królewskie białe ptaki. Nastała radość, śmiech i zabawa, a pani bibliotekarka przyrzekła dzieciom, że niebawem znowu zawita do nich z teatrzykiem. I oczywiście z inną już bajką.

 

Wasze komentarze


sobota, 20.4.2019 10:35
1
sobota, 13.4.2019 23:19
6
piątek, 29.3.2019 16:02
4
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ABC OGRODU
ABC OGRODU
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe