Jedzie rowerem czy autem, nieważne… Pijak to pijak! Kłodzcy policjanci złapali kolejnych takich gagatków

poniedziałek, 16.1.2023 13:34 1963 6

Pomimo wielu apeli policji, a także kontroli stanu trzeźwości, nadal na drogach powiatu kłodzkiego poruszają się osoby, które kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości, powodując olbrzymie zagrożenie na drodze. W ręce funkcjonariuszy wpadło kolejnych dwóch pijaków.

W sobotę wieczorem, 14 stycznia, na terenie Kłodzka policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Był nim 46-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego. Po przebadaniu kierującego policjanci stwierdzili, że jest on nietrzeźwy i ma 2,6  promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z obowiązującym prawem za ten czyn grozi kara aresztu albo grzywny.

Także w sobotę podczas kontroli drogowej funkcjonariusze wyczuli od kierowcy woń alkoholu. 37-latek miał w organizmie  2,9 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się też, że mężczyzna – obywatel Ukrainy – ma orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Tym razem zagrożenie karą  jest zwiększone do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja ostrzega, że każdy pijany kierowca stwarza realne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, jakim pojazdem kieruje. Nietrzeźwy rowerzysta ogromne zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Pijany w sztok kierujący samochodem, zwiększa jeszcze ryzyko tragedii. Nie dziwmy się zatem, że kontroli trzeźwości może być coraz więcej, zwłaszcza po weekendach.

„Trzeźwy poranek” to kolejne działania podejmowane przez funkcjonariuszy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że stan po użyciu alkoholu zdefiniowany został w ustawie, jako „stan który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie osoby badanej  wynosi lub prowadzi do:
• stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Natomiast stan nietrzeźwości  występuje wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza
• 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość”.

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych wyżej, a nawet na drugi dzień po spożyciu alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona dla kierowcy dawka alkoholu. Jeśli nie jesteś zatem przekonany, czy wytrzeźwiałeś, podejdź do punktu recepcyjnego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. Tam znajduje się alkomat, dzięki któremu anonimowo możemy zbadać swój stan. [-]

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Brawo poniedziałek, 16.01.2023 14:07
I tak już żyjemy w państwie milicyjnym. Nie długo będzie...
an czwartek, 19.01.2023 00:34
zgadza sie
Kudowianin poniedziałek, 16.01.2023 13:42
W porównaniu do nietrzeźwych kierowców więcej jest naćpanych małolatów za...
Bogdan poniedziałek, 16.01.2023 15:00
100% racji masz Kudowianin. . Rządy PO- PSL to wykwit dopalaczy...
poniedziałek, 16.01.2023 16:54
Ukraina pije !Zakaz zakazem piją I jeżdżą!
aaa poniedziałek, 16.01.2023 15:51
Pijany pieszy nie stwarza zagrożenia? Co za cymbał to pisał....