Jezuita wykorzystał seksualnie 16-latkę z Kłodzka. Nie była jedyna, ale on nadal jest księdzem i nie poniósł kary. Jego przełożeni znają sprawę

wtorek, 15.11.2022 20:00 5219 11

Opisane historie są trudne i bolesne, mogą więc ranić osoby skrzywdzone seksualnie. Bardzo prosimy Zranionych o refleksję przed lekturą artykułu – zastrzega się redakcja „Więzi”, czasopisma katolickiego, które na swym portalu internetowym opublikowało wstrząsające teksty o „posłudze” o. Macieja Sz. Rzecz działa się także w Kłodzku, w duszpasterstwie jezuitów. Jego przełożeni proszą teraz o zgłaszanie informacji na temat niewłaściwych zachowań ze strony zakonników z tej prowincji.

Autorką tekstów jest Paulina Guzik, znana szerszej publiczności z tego, że prowadzi program „Między Ziemią a Niebem” w TVP1. Jest jednak też wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. O życiu Kościoła katolickiego pisze także dla wydawanego w Watykanie amerykańskiego serwisu „Crux”. Trudno zatem wydawcę, i autorkę nazwać „wrogami” religii i rzecz całą zbagatelizować.

Maciej Sz. pojawił się w Kłodzku już po śmierci Jana Pawła II i budował wspólnotę religijną „Magis”. Jak pisze Paulina Guzik, zaczęło się to od akcji promocyjnych w gimnazjach i liceach. „Porwał” za sobą Wiktorię [imię zmienione przez redakcję „Więzi”]. Wychowywała ją i jej siostrę matka,  bez ojca. „Jedyne, czego mi brakowało w życiu, to takiego męskiego autorytetu, a tutaj się pojawił gość, który tak porywająco mówi o Bogu i tak po prostu otwiera umysły ludzi” – wspomina w rozmowie z Pauliną Guzik. Tym stopniowo stawał się Maciej Sz. Szybko miał zacząć za to brać Wiktorię na rozmowy na osobności w swoim pokoju. Zaczęło się od przytulania i głaskana po dłoni… W 2006 r. Maciej Sz. odchodzi z Kłodzka. 

We wspomnieniach młodzieży, które przytacza Paulina Guzik, pojawia się jego pożegnanie. Duszpasterz w salce miał powiedzieć, że „pokaże ptaszka”. Ściągnął spodnie, stanął na jednej nodze w samej bieliźnie, z rękami wyciągniętymi na boki. „Jedna dziewczyna, która miała już wtedy problemy psychologiczne, okaleczała się, powiedziała, że to jest obrzydliwe i wyszła z sali” – wspomina Wiktoria. Dziewczyny z Kłodzka postanawiają póżniej odwiedzić swego duszpasterza. Ten już był w Czechowicach-Dziedzicach. Wtedy, 16-letnia wówczas Wiktoria, została wykorzystana seksualnie przez jezuitę. „Córka wróciła z Czechowic zapłakana. Po dwóch tygodniach dostała ataku nerwowo-lękowego, trzęsło ją całą” – wspomina jej mama.

Paulina Guzik pisze w „Więzi”, że dziewczyna opuściła się w szkole i trafiła do psychologa. Zdecydowała się opowiedzieć o swojej krzywdzie nowemu opiekunowi „Magisu” w Kłodzku, o. Witoldowi. Ten jednak miał powiedzieć jej, że ojciec Maciej jest jego bratem, więc nie może nic zrobić…

O sprawie Macieja Sz., a Wiktoria nie była jego jedyną ofiarą, wiedzą przełożeni zakonni w Rzymie i watykańska Dykasteria Nauki Wiary. Jak podkreśla Paulina Guzik, dopuścił się on wykorzystania seksualnego i wobec osoby niepełnoletniej, i dorosłych. A krzywda wobec osoby małoletniej jest według prawa kanonicznego nie tylko „najcięższym grzechem”, ale i „najcięższym przestępstwem”. Grozi za nią wydalenie z kapłaństwa. Maciej Sz. Dalej sprawuje jednak posługę… W krakowskich Przegorzałach odprawia regularnie msze, choć ma zakaz spowiadania.

„Być może trzeba upaść jeszcze niżej, stracić jeszcze więcej autorytetu, zapłacić jeszcze więcej odszkodowań, zmierzyć się z rozpadem mitów kolejnych osób, aby rzeczywiście wyruszyć w trudną drogę przemiany” – kończy swój komentarz na ten temat w „Więzi” Tomasz Terlikowski, doktor filozofii, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. I dodaje: „To jeszcze nie jest ten etap. Paulina Guzik ma jeszcze wiele tekstów do napisania”

W swoim oświadczeniu wydanym po tekstach Pauliny Guzik, władze Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego proszą  Osoby, które doświadczyły niewłaściwych zachowań ze strony jezuitów z tej prowincji, o zgłaszanie informacji o takich zachowaniach:
Kuria Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
Mały Rynek 8
31-041 Kraków
Tel.: +48 12 428 15 00
Email: curiapme@jezuici.pl

Zdjęcie: Wikipedia

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

Krzysiek czwartek, 01.12.2022 23:23
koniec z grubasami, nierobami, pedofilami, oszustami finansowymi i matrymonialnymi -...
czwartek, 17.11.2022 19:01
16 latka to nie dziecko wie co robila amatke ktora...
czwartek, 17.11.2022 16:31
W artykule jest jedna nieścisłość. O. Maciek nie pojawił się...
Mateusz W. środa, 16.11.2022 21:12
Czas podjąć odważną decyzję przez Kościół i znieść celibat ....
autor środa, 16.11.2022 07:01
KK poniesie karę za swoje zbrodnie. Liczba powołań spada, młodzi...
środa, 16.11.2022 10:53
Nie uogólniaj .Bo przez takie uogólniani liczba świeckich w więzieniach...
kobieta czwartek, 17.11.2022 09:35
znalazł się obrońca (obrończyni) zgnilizny katolickiej. Kiedy pisiostwo odejdzie w...
kobieta czwartek, 17.11.2022 09:33
znalazł się obrońca (obrończyni) tej zgnilizny katolickiej. Kiedy pisiorstwo odejdzie...
autor środa, 16.11.2022 22:54
Odpuśćmy więc zbrodnie sukienkowym, aby mogli więcej gwałcić. Tym samym...
Marek środa, 16.11.2022 09:46
KK to tylko i wyłącznie zwyrodnialcy. Mało im kobiety, ew....
środa, 16.11.2022 18:55
Ten Jezuita jest zły. Nie Kościół kolego