Jubileusz ośrodka z dużym sercem

poniedziałek, 23.5.2016 09:34 1827 0

Trzy dekady działalności ma za sobą Ośrodek Szkolno-Wychowawczy imienia Przyjaciół Środowiska w Długopolu-Zdroju. To placówka, która zajmuje się dziećmi i młodzieżą z wadami słuchu, z autyzmem oraz afazją, sprzężeniami, niepełnosprawnością intelektualną. Do tej pory opuściło ją kilkuset podopiecznych.

- Nasz personel wykonuje trudną pracę, stara się ułatwić podopiecznym funkcjonowanie w świecie pełnym coraz to nowszych wyzwań - zauważa dyrektor Joanna Wilewska. - Uczy dzieci i młodzież na pozór prostych rzeczy, które dla nich okazują się fundamentalne.

Na początku swojej działalności SOW funkcjonował w Bystrzycy Kłodzkiej, ale we wrześniu 1992 r. już w Długopolu-Zdroju. Przy tym z nastawieniem, że musi być przygotowany do objęcia opieką wszystkich dzieci, które jego pomocy będą oczekiwały. Sukcesywnie tworzono różne szkoły i opanowywano coraz nowsze metody terapii, służące rewalidacji podopiecznych. W SOW np. działała szkoła zawodowa dla kucharzy i tapicerów, liceum profilowane, funkcjonuje szkoła przysposabiająca do pracy.

- W powiecie kłodzkim byliśmy pionierami w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka - dodaje J. Wilewska. - Wdrażaliśmy rozwiązania, które jak najlepiej służyły i służą naszym dzieciom i młodzieży.

Po powodzi stulecia, która mocno we znaki dała się siedzibie SOW-u, jego dyrekcja nawiązała współpracę z Fundacją "Porozumienie bez Barier" ówczesnej prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej. Ta pozarządowa organizacja pozyskała od słynnego boksera Andrzeja Gołoty 100 tys. dolarów USA, z których lwia część trafiła na remont długopolskiego Ośrodka. W czerwcu 1999 r. wraz z J. Kwaśniewską gościem SOW-u była Mariola Gołota - żona sportowca.

W roku 2002 powołano do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, przez które zaczęto zdobywać pieniądze na zaspokojenie kolejnych potrzeb placówki. Dzięki tym środkom wychowankowie mają zapewnione wyjazdy na zielone szkoły, wycieczki krajoznawcze, imprezy kulturalne czy rekreacyjne. Po drodze nawiązano współpracę z podobnymi jednostkami na terenie kraju i w Czechach. Zacieśniły się więzi z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, nadleśnictwami: międzyleskim i bystrzyckim, szkołami, radą sołecką i wieloma innymi, które owocują do tej pory.

Te trzydzieści lat istnienia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to pasmo osiągnięć na niwie kulturalnej i sportowej - tak na szczeblu krajowym i regionalnym, a nawet światowym, gdyż wychowanek Jan Dutka był zauważonym uczestnikiem zimowej olimpiady w Toronto.

Z gratulacjami z okazji jubileuszu SOW-u oraz życzeniami z racji awansu zawodowego J. Wilewskiej, która z dniem 1 lipca br. zostaje wicedyrektorem Departamentu Wychowania i Kształcenia Zintegrowanego MEN, pospieszyli burmistrz Renata Surma, starosta kłodzki Maciej Awiżeń i inni goście piątkowych uroczystości jubileuszowych. Podkreślono je prezentacją dorobku Ośrodka i popisami artystycznymi dzieci ze Szkoły Podstawowej w Długopolu Dolnym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)