komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź, czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć

poniedziałek, 10.8.2020 12:39 , odsłony: 229
kategorie artykułu:

Rozważasz zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub samochodowego? Chcesz załatwić wszystko drogą online czy planujesz wizytę w pobliskim oddziale danego banku? Niezależnie od tego, która opcja jest Ci bliższa, najpewniej zdajesz sobie sprawę, że klucz do uzyskania pozytywnej decyzji stanowi odpowiednia zdolność kredytowa. To kompleksowa, wieloaspektowa ocena finansowej sytuacji wnioskodawcy. Ma odpowiedzieć na pytanie, czy spłata przyjętego zobowiązania nie będzie zagrożona. Jak przy użyciu kalkulatora zdolności kredytowej sprawdzić tę kwestię? Odpowiadamy w tym artykule!

Jak oszacować zdolność kredytową?

Samodzielne wyliczenie zdolności kredytowej może nie być łatwym zadaniem. Głównie dlatego, że pod uwagę bierze się dość sporo zmiennych. Można załatwić tę sprawę za pośrednictwem infolinii lub stawić się osobiście w jednej z placówek wybranej instytucji finansowej. Najprościej jednak wykorzystać kalkulator kredytowy, który powinien rozwiać ewentualne wątpliwości. Narzędzia tego typu są niezwykle łatwe w obsłudze i pozwalają przeprowadzić wiarygodną symulację w odniesieniu do różnych produktów bankowych jak np. kredyty gotówkowe czy pożyczki na samochód.

To nie wszystko – np. na stronie internetowej banku Santander zamieszczono kalkulator rat kredytu. To świetne rozwiązanie dla osób potrzebujących szybkiej gotówki. Pomaga wstępnie określić własne możliwości i dokonać pod tym kątem wyboru optymalnej oferty. Pamiętaj też, że nie wszystkie kryteria oceny zdolności kredytowej możesz zweryfikować we własnym zakresie. Część z nich to tajemnica danej instytucji.

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

Istnieje sporo czynników branych pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. Co do zasady bank prowadzi analizę ilościową i jakościową na bazie danych od wnioskodawcy. Spróbujmy zatem przyjrzeć się tym dwóm pojęciom nieco bliżej.

Analiza ilościowa:

 • poziom miesięcznych dochodów,
 • bieżące koszty prowadzenia gospodarstwa domowego,
 • źródło utrzymania – widoczna przewaga umów o pracę nad umowami cywilnoprawnymi,
 • stan obecnego zadłużenia.

Analiza jakościowa:

 • wiek potencjalnego kredytobiorcy,
 • wykształcenie,
 • liczba osób do utrzymania,
 • staż pracy,
 • sprawowana funkcja/zajmowane aktualnie stanowisko,
 • posiadane nieruchomości,
 • stan cywilny.

Oczywiście to nie wszystko. Równie istotne będą wyciągi z BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej na temat wcześniej spłaconych oraz trwających jeszcze zobowiązań finansowych. Mogą one niekiedy zaważyć o decyzji w sprawie kredytu.

Brak zdolności kredytowej – co dalej?

Udało Ci się wykonać np. kalkulację kredytu gotówkowego, jednak jej rezultaty są dalekie od oczekiwanych? Bez obaw – nie wszystko stracone. Na początek:

 • rozważ wydłużenie czasu spłaty kredytu,
 • zastanów się, ile pieniędzy tak naprawdę potrzebujesz, bo być może znacznie mniej od pierwotnych założeń,
 • zweryfikuj, czy w Twoim przypadku jest możliwa zmiana rat malejących na równe.

Czy zdolność kredytową można szybko zwiększyć?

Jak najbardziej. Choć niektóre banki są w stanie przyznać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, przy większych zobowiązaniach trzeba spełnić określone warunki, by móc zyskać dodatkowe środki. Przede wszystkim należy zadbać o spłatę kart kredytowych, jeśli takowe posiadasz. To absolutna podstawa. Dobrym krokiem będzie też konsolidacja mniejszych należności i uporządkowanie wszelkich tego typu spraw. Duże znaczenie mają też warunki zatrudnienia – umowa o pracę na czas nieokreślony należy do tych szczególnie mile widzianych.

Kredyt zaciągnięty wspólnie z partnerem czy członkiem rodziny także powinien cechować się bardziej atrakcyjnymi warunkami. Przy finansowaniu długoterminowych inwestycji z pomocą kredytu hipotecznego istotna jest z kolei wysokość wkładu własnego.

Warto pamiętać

Korzystanie zarówno z krótko-, jak i długoterminowych produktów bankowych wymaga odpowiedzialności i umiejętności przewidywania. Dla wielu osób to najprostszy sposób na sprawną realizację założonych celów, a dla innych prosta droga do kłopotów finansowych. Kredyt samochodowy czy gotówkowy – każdy powinien być starannie przemyślany. Warto więc wcześniej wypróbować specjalny kalkulator online, który ułatwi podjęcie stosownej decyzji. Jeśli zyskasz pewność, że Twoja zdolność kredytowa jest na wysokim poziomie, pozostaje Ci tylko złożyć wniosek celem rozpoczęcia właściwej procedury.

 

 
poniedziałek, 21.9.2020 11:39
czwartek, 17.9.2020 09:54
środa, 16.9.2020 11:06
1
wtorek, 15.9.2020 13:51
wtorek, 15.9.2020 11:19
piątek, 11.9.2020 12:40
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele