Karma dla szczeniaka. Jak ją wybrać?

poniedziałek, 22.8.2022 15:06 368

Wymagania żywieniowe psów zmieniają się przez całe ich życie. Szczenięta mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy. Również w przypadku seniorów zapotrzebowanie na konkretne składniki żywieniowe się różni. Większość firm zajmujących się produkcją pokarmu dla psów oferuje specjalnie opracowane karmy dostosowane do każdego etapu życia psa, co ułatwia zawężenie poszukiwań. Zastanawiasz się, jaką najlepszą karmę dla szczeniaka wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tym artykule.

Twój szczeniak wymaga odmiennego udziału składników odżywczych w dziennej dawce pokarmowej niż dorosły pies. Dotyczy to w szczególności ras dużych ras, dlatego w tym przypadku karma dedykowana specjalnie dla tych ras będzie dobrym wyborem, aby w przyszłości zapobiec problemom z kośćmi i stawami. Wybierając najlepszą karmę dla szczeniaka zawsze musisz wziąć pod uwagę jego docelową wielkość. Okres intensywnego wzrostu jest ważnym etapem w życiu pupila, ponieważ nieprawidłowe postępowanie żywieniowe odbije się na jego zdrowiu w dorosłym życiu.

Przede wszystkim dobra karma dla szczeniaka zaczyna się od wysokiej jakości składników i atestu weterynaryjnego żywienia. Dietetycy zalecają właścicielom zwierząt poszukiwanie karmy dla szczeniąt o następujących cechach:

  • Białko obecne na liście jako pierwszy składnik,
  • Wysokiej jakości źródło białka (najlepiej surowe mięso),
  • Karma oznaczona napisem “specjalnie dla szczeniąt”

Co powinna zawierać i w jakiej ilości najlepsza karma dla szczeniąt?

Wymagania żywieniowe rozwijającego się psa znacznie różnią się od diety psów na dalszych etapach życia. Przy wyborze odpowiedniej karmy należy zwrócić uwagę na takie składniki jak: białko, tłuszcz, wapń, fosfor i łatwo przyswajalne węglowodany.

  • Białko - zapotrzebowanie na ten składnik jest największe zaraz po odsadzeniu szczeniąt, po czym stopniowo ulega zmniejszeniu. Dobre karmy dla szczeniaka powinny zawierać białko w przedziale 22-32% w przeliczeniu na suchą masę. Choć większość karm dedykowanych psom dorosłym również posiada białko, którego zawartość mieści się w tym zakresie, nie należy podawać ich szczeniętom. Zawartość innych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także energetyczność, która musi być w przypadku szczeniąt wyższa, w karmach dla psów dorosłych, znacznie się różni.
  • Tłuszcz - składnik ten stanowi źródło energii, a także jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy A, D, E i K. Zawartość tłuszczu w karmie dla szczeniąt powinna znajdować się w zakresie między 10 a 25% w przeliczeniu na suchą masę. Ważne jest, aby przestrzegać tych wartości, gdyż zwiększona ilość tłuszczu w diecie przyczynia się do wystąpienia otyłości, która stanowi predyspozycję do pojawienia się problemów z układem ruchu. Ma to szczególne znaczenie u psów ras dużych i olbrzymich, ze względu na ich znaczną masę. W najlepszych karmach dla szczeniąt zawartość tłuszczu oscyluje w granicach 15%.
  • Wapń i fosfor - te makroelementy odgrywają dużą rolę w prawidłowym rozwoju kośćca. Z tego powodu u psów rosnących zapotrzebowanie na powyższe składniki jest większe, niż u psów dorosłych. Zaleca się, aby karmy dla szczeniąt dużych ras zawierały 0,7-1,2% wapnia w suchej masie i 0,6 do 1,1% fosforu. Rasy małe i średnie są mniej wrażliwe na skutki nadmiaru lub niedoboru wapnia i fosforu, dlatego ich zawartość może się wahać kolejno 0,7-1,7% i 0,6-1,3% w przeliczeniu na suchą masę.
  • Węglowodany - sugerowana zawartość przyswajalnych węglowodanów w karmie dla szczeniąt wynosi około 20%. W najlepszej karmie dla szczeniaka zawartość cukrów nie przekroczy tego poziomu.

Sprawdź również nasze inne karmy dla psów https://www.husse.pl/pies/suche-karmy-dla-psow-super-premium/

W prawidłowym żywieniu ważna jest również częstotliwość podawania karmy. Szczenięta, zwłaszcza małych ras, wymagają ostrożnego i dokładnego dawkowania, aby nie dopuścić poprzez zbyt rzadkie podawanie pokarmu do hipoglikemii. Może ona być stanem bezpośrednio zagrażającym ich życiu. Powinny być one karmione odmierzonymi ilościami w regularnych porach karmienia, zazwyczaj 4 do 5 razy dziennie. Nie należy zapominać, że wszelkie smakołyki podawane w ciągu dnia nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Należy również regularnie oceniać wagę, kondycję i tempo wzrostu pupila. Planując i pamiętając o tym, że kluczem jest wybór odpowiedniej, dobrej karmy dla szczeniaka, z powodzeniem zapewnimy mu wszystkie warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju.

 

Więcej informacji na https://www.husse.pl/