Kierowca odłączył niesprawne hamulce. Został zatrzymany przez ITD [Foto]

wtorek, 13.7.2021 09:26 5378 5

Kontrola zespołu pojazdów przeprowadzona przez inspektorów kłodzkiego oddziału dolnośląskiej ITD, zakończyła się wyeliminowaniem go z ruchu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa.

W ubiegłym tygodniu, tuż przy granicy z Czechami, inspektorzy zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, który w czasie wstępnej kontroli stanu technicznego, nie wzbudzał na pierwszy rzut oka większych podejrzeń co do niewłaściwego stanu technicznego.

- W wyniku szczegółowej kontroli, inspektorzy zwrócili uwagę na stan dwóch tarcz hamulcowych naczepy sugerujący, że praca zacisków i klocków hamulcowych może być nieprawidłowa. Oględziny dokonane po wejściu pod pojazd wyjaśniły wszelkie wątpliwości. Dwa z sześciu siłowników hamulców zostały przez kierowcę odłączone od układu pneumatycznego oraz mechanicznie zablokowane, dla umożliwienia swobodnych obrotów kół. Dodatkowo, odłączone przewody zostały załamane, aby uniknąć wypływu powietrza i umożliwić dalszą jazdę - informują inspektorzy ITD. - Kierowca wyjaśniając okoliczności tego stanu rzeczy poinformował, że hamulce uległy zablokowaniu kilka dni wcześniej, więc aby zrealizować przewóz dokonał tak niebezpiecznej przeróbki układu hamulcowego.

Pojazd, w związku ze stwarzaniem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, został odholowany na parking strzeżony zaś następnego dnia przeprowadzono na stacji kontroli pojazdów szczegółową kontrolę stanu technicznego całego zespołu pojazdów.

Badanie potwierdziło ustalenia inspektorów. Poza brakiem hamowania kół z odłączonymi siłownikami stwierdzono jeszcze popękaną tarczę hamulcową.

Wobec takich ustaleń pokontrolnych inspektorzy wszczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie ukarania przewoźnika za wykonywanie przewozu pojazdem posiadającym usterki niebezpieczne, a także ukarali kierującego w związku z jazdą po drodze publicznej pojazdem z niesprawnym układem hamulcowym.

Naczepa pozostała zatrzymana na parkingu strzeżonym do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

karma wtorek, 13.07.2021 12:54
Z niepohamowaną radością patrzyłem dziś na kierowcę busa który wygenerował...
Bogobojowy wtorek, 13.07.2021 13:52
TO 9 czym piszesz i jeszcze wyprzedzanie frajerskich tirów pod...
sobota, 17.07.2021 07:32
Dzięki tym tirom masz co do ryja włożyć matkojeb....o pracujący...
karma wtorek, 13.07.2021 14:09
Tirowców to bym napoił tymi butelkami co wywalają na pobocze
wtorek, 13.07.2021 17:01
To brudasy nie myją się sikają na koło