"Róże Kłodzkie" 2019 wręczone! [Foto]
Osoby, instytucje oraz organizacje, które w minionym roku w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności naszego powiatu po raz kolejny uhonorowane zostały nagrodą starosty kłodzkiego „Róża Kłodzka”. Laureaci tegorocznej edycji odebrali swoje wyróżnienia podczas Spotkania Noworocznego, które zorganizowane zostało w auli m. Arnoszta z Pardubic, Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.
Idea konkursu sięga 2001 roku, kiedy to „Różą Kłodzką” postanowiono nagradzać najciekawsze przedsięwzięcie promujące unikalne walory krajobrazowe, turystyczne, lecznicze i klimatyczne powiatu kłodzkiego. Od 2009 roku doroczna Nagroda Starosty „Róża Kłodzka” jest prestiżowym wyróżnieniem dla osób, instytucji oraz organizacji, które m.in. poprzez przedsięwzięcia i działania na różnych polach aktywności zasłużyły się dla rozwoju regionu. Wszyscy laureaci otrzymują pamiątkowe statuetki, a wyróżnieni w kategorii „Osobowość powiatu”, dostają dodatkowo medal „Terrae Glacensis Civis” (Obywatel Ziemi Kłodzkiej).
Kapituła w składzie: Maciej Awiżeń – starosta kłodzki – przewodniczący Kapituły, Zbigniew Łopusiewicz – Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki, Piotr Marchewka – etatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Krzysztof Bolisęga – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku, Jacek Kubicki – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku nominowała do nagrody następujące osoby, instytucje i wydarzenia:
W kategorii GMINA ROKU:
Decyzją Kapituły konkursowej „Różę Kłodzką” otrzymała gmina Lewin Kłodzki.
W kategorii PRACODAWCA ROKU:
Zwycięzcą został Automotive Systems Kłodzko sp. z o.o z siedzibą w Jaszkowej Dolnej
Nominację w tej kategorii otrzymały także firmy: Morat Swoboda Motion sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Rudzie oraz Poliamid Plastics z siedzibą w Kłodzku.
W kategorii WYDARZENIE lub PRODUKT PROMOCYJNY nominowane były:
Stacja Literatura 24
25. Festiwal Zderzenie Teatrów Pamięci Mariana Półtoranosa
20. Jubileuszowa Gala Stypendialna im. Grzegorza Ciechowskiego
Decyzją kapituły konkursowej „Różę Kłodzką” otrzymał: 25. Festiwal Zderzenie Teatrów Pamięci Mariana Półtoranosa.
Tytuł najlepszej INWESTYCJI minionego roku otrzymała:
Trasa Singletrack Glacensis
Projekt, którego liderem było Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej, to 133 km trasa rowerowa biegnąca przez gminy Bardo, Bystrzyca, Kłodzko, Lądek, Międzylesie, Stronie i Złoty Stok. Oprócz ścieżek rowerowych projekt objął całą niezbędną infrastrukturę towarzyszącą, zgodną z najnowszymi trendami ekologicznymi i uwypuklającymi piękno przyrody Ziemi Kłodzkiej. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską, z dofinansowaniem w wysokości ponad 6 mln zł , co stanowiło 85 % kosztów kwalifikowanych. Projekt będzie miał swoją kontynuację w 2020 roku i wraz ze zrealizowaną w 2019 roku trasą będzie liczył 210 km, stając się najdłuższą trasą rowerową w Europie. Projekt ma już na swoim koncie nagrodę w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2019.
W tej kategorii nominowane były także następujące inwestycje: Utworzenie w Lądku-Zdroju Inkubatora Przedsiębiorczości oraz budowa nowej siedziby Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku.
Nominację w kategorii KULTURA otrzymali: Dziewczęcy Zespół Wokalny CON GRAZIA, Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Kłodzkiej oraz CZ-PL Festival Kudowa-Zdrój.
Nagrody trafiły do: Dziewczęcego Zespołu Wokalnego CON GRAZIA oraz Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej.
W kategorii SPORT nominacje otrzymały: Anna i Katarzyna Węgrzyn (tenis stołowy), Natalia Grzegorzewska (kolarstwo górskie MTB XCO) oraz Natalia Palczak (sportowe rajdy konne).
Decyzją kapituły nagrodę otrzymały: Anna i Katarzyna Węgrzyn. Młode zawodniczki z Trzebieszowic, trenujące dotychczas w Śnieżniku Stronie Śląskie, a obecnie w AZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu już od kilku lat reprezentują Polskę na zawodach najwyższej rangi osiągając ogromne sukcesy. W 2019 roku siostry Węgrzyn zostały brązowymi medalistkami mistrzostw świata juniorów w grze podwójnej, srebrnymi medalistkami młodzieżowych mistrzostw Europy, jak również seniorskich zawodów ITTF Challenge Belarus Open. Pani Anna jest także aktualną mistrzynią Europy juniorek w singlu i wicemistrzynią Polski w mikście i grze podwójnej w kategorii seniorskiej, a pani Katarzyna – w mikście – w kategorii seniorskiej mistrzynią Polski i Europy oraz wicemistrzynią Polski w grze podwójnej. Na wszystkich zawodach w 2019 roku siostry zajmowały praktycznie 1, 2 lub 3 miejsce.
SPOŁECZNIKIEM ROKU został Adam Łącki.
Adam Łącki – człowiek wielu pomysłów, pasji i zainteresowań, wśród których Ziemia Kłodzka jest pewnie pierwszym i najważniejszym, z naciskiem na Kłodzko i Polanicę-Zdrój. Od 2016 roku Adam Łącki jest Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej i to właśnie w ramach tego stowarzyszenia podejmuje wiele autorskich inicjatyw kulturalnych, społecznych, historycznych i promocyjnych dla lokalnej społeczności i dla regionu. Z jego inicjatywy ukazał się po wielu latach przerwy następny numer „Rocznika Ziemi Kłodzkiej”. Jest także honorowym prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Polanica-Zdrój. Jest to jedyny radny wybierany do rady powiatu przez wszystkie kadencje powiatu, z wykształcenia ekonomista.
Wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się również: Czesława Żebrowska oraz Dariusz Chojecki.
Kategoria: OSOBOWOŚĆ POWIATU nominowana w tej kategorii w 2018 roku i 2019 roku - Irena Klimaszewska
Kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, bibliotekoznawca, bibliograf, regionalistka; Zajmuje się działalnością badawczą, wystawienniczą, wydawniczą i popularyzatorską. Przez pewien czas prowadziła zajęcia z historii sztuki i kultury ziemi kłodzkiej na Wyższej Szkole Zarządzania Edukacja w Kłodzku. Jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej oraz kłodzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 1993 roku jako pracownik merytoryczny Muzeum Ziemi Kłodzkiej, pracuje między innymi nad stworzeniem bazy piśmiennictwa na temat ziemi kłodzkiej i centrum informacji o regionie, zajmuje się popularyzacją literatury regionalnej i rozwijaniem zainteresowań dziejami regionu. Jest autorką szeregu artykułów i publikacji poświęconych głównie historii i kulturze regionu oraz opracowań bibliograficznych literatury regionalnej. Zajmuje się również działalnością redakcyjną i wydawniczą. Jest autorką lub współautorką takich publikacji, jak: Słynni dziejopisarze ziemi kłodzkiej i ich dzieła (2017), Sto na Stulecie. Minisłownik biograficzny ziemi kłodzkiej (2018) oraz bajek- przewodników po kłodzkim muzeum dla dzieci: Jak skrzat Teofil zwiedzał muzeum w Kłodzku (2010), Na tropach chochlika Gburka (2015), Duszek Maksio i tajemnica muzealnego dziedzińca (2017). W 2019 roku nakładem Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego ukazała się jej kolejna książka dla dzieci Valeska. Opowieść o powstaniu grodu kłodzkiego.
Uroczystość wręczenia statuetek uświetnił występ Zespołu Wokalnego „Con Grazia”.
Przeczytaj komentarze (24)
Komentarze (24)