Polanica-Zdrój tak jak Wrocław, zamiast krasnali niedźwiedzie

sobota, 1.5.2021 11:19 2512 3

Dolnośląskie uzdrowisko wzbogaciło się o kolejnego mieszkańca. Tym razem stały meldunek otrzymał niedźwiadek. Pojawił w Polanicy-Zdroju trzymając w łapach filiżankę i podstawek. Wkrótce dołączą do niego bracia i siostry z niedźwiedziej rodziny.

Polanica-Zdrój zapełni się rzeźbami małych niedźwiadków. Pomysł na urozmaicenie przestrzeni publicznej w kurorcie, figurkami w różnej postaci, narodził się już dawno. Teraz stało się to faktem.

W grudniu 2020 roku gmina wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu ogłosiły konkurs na wykonanie modelu rzeźby niedźwiedzia, skierowany do studentów ASP. Jury wyróżniło siedem prac, a główną nagrodę otrzymała Pani Karolina Konieczny za model niedźwiadka z filiżanką. Autorka zwycięskiego projektu zdradza, co miś popija:

- Niedźwiadek popija wodę mineralną z Polanicy. Chciałam, żeby w jakiś może sposób zachęcał ludzi, którzy przyjeżdżają do Polanicy do picia tej zdrowotnej wody – mówi Karolina Konieczny.

A co skłoniło ją do udziału w konkursie? Duży wpływ miała sama uczelnia, na której studiuje:

- O konkursie na niedźwiadka do Polanicy dowiedziałam się dzięki ASP we Wrocławiu, gdzie studiuję na pierwszym roku. Prowadzący nas bardzo zachęcali, żePolanica Zdrój

byśmy wzięli udział w tym konkursie i też mogliśmy robić te miśki w trakcie trwania zajęć, udzielali nam korekt, pomagali, podpowiadali trochę i na pewno bez nich nie dowiedziałabym się o konkursie, albo nie wzięła w nim udziału – dodaje zwyciężczyni.

Nowy mieszkaniec Polanicy-Zdroju nie jest pierwszym niedźwiedziem w mieście. Miano tego najsławniejszego wciąż należy do osobnika, który jest do spotkania w Parku Leśnym. Polanicki niedźwiadek jest bohaterem miejscowych legend i anegdot. Stojąca na betonowym postumencie betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego jest wyznacznikiem najdalszego zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej.

Spacerując samotnie po parku, mamy okazję przeczytać legendę o niedźwiadku, umieszczoną na tablicy obok rzeźby. Karolina Konieczny podkreśla, że Polanica-Zdrój jest pełna inspiracji i nie będzie miała problemu ze stworzeniem kolejnej wersji niedźwiadka:

- Miałam okazję być w Polanicy około trzech, czterech lat temu z rodzinką. Myślę, że na pewno dużo inspiracji można znaleźć w Polanicy i dlatego już się cieszę, że będę miała znów okazję tam pojechać – zaznacza autorka zwycięskiej pracy.

Wszyscy wyróżnieni autorzy rzeźb, zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2000 zł. Nagrodą główną w konkursie był voucher na pobyt weekendowy dla dwóch osób w jednym z hoteli w Polanicy-Zdroju oraz dodatkowo 2000 zł.

Gdzie zamieszka pierwszy niedźwiadek? Idealne miejsce wciąż jest poszukiwane. Już teraz jednak wiadomo, że niedźwiadki będą pojawiać się w różnych formach, w wielu miejscach miasta. Pierwsze z nich zobaczymy już w tym roku.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Bogobojowy niedziela, 02.05.2021 08:32
Dziurawa jest na pewno jak Wrocław, o ile nie gorzej....
Maschinengewehrschütze sobota, 01.05.2021 20:35
A centrum dalej brudne zaklejone byle jakimi reklamami niczym jakieś...
Znający historię. sobota, 01.05.2021 18:20
Polanica-Zdrój jest jak Ustrzyki Dolne. Tam na wschodzie:)