Prapremiera spektaklu "Kobiety, wino i śmiech" w Bystrzycy Kłodzkiej [Foto]

poniedziałek, 20.9.2021 14:23 2387 7

W sobotę, 18 września w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej odbyła się prapremiera autorskiego spektaklu RAZY DWA "Kobiety, wino i śmiech".

Za scenariusz, reżyserię i koordynację całego projektu odpowiedzialna była Paulina Kajdanowicz, która wcieliła się także w rolę Pati. W roli Zochy wystąpiła Ewelina Sowiak, która była inspiracją i zaczątkiem całego projektu.

- Gdy pojawiły się ogłoszenia o naborze do RAZY DWA jako pierwsza zgłosiła się do mnie Ewelina Sowiak” – opowiada Paulina Kajdanowicz. - Spotkałyśmy się on-line i już na tym pierwszym spotkaniu zaiskrzyło teatralnie. Poprosiłam Ewelinę, aby na następne zajęcia przygotowała autoprezentację, taką mini etiudę, ponieważ chciałam poznać jej wrażliwość i możliwości aktorskie. Po zaprezentowaniu przez Ewelinę krótkiej etiudy, już wiedziałam, że drzemie w niej ogromny talent aktorski. Mimo tego, że Ewelina nie jest zawodową aktorką, to miałam taką myśl, że chciałabym kiedyś razem z nią stanąć na scenie i zagrać spektakl, bo nie czułam żadnej dzielącej nas przepaści. Mogłabym śmiało rzec, że niektóre osoby po ukończeniu szkoły aktorskiej nie mają tego {coś} co Ewelina!

Paulina wraz z Eweliną miały już swoją pierwszą premierę podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nagrały krótką, około 15-minutową etiudę aktorską pt. „Jeden telefon” która została emitowana podczas programu przygotowanego przez sztab Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej.

Kobiety, wino i śmiech – w tych trzech słowach zawiera się cała esencja spektaklu. Dwie kobiety, które łączy szczególna więź przyjaźni, spotykają się wieczorową porą w mieszkaniu, by porozmawiać o życiu. Spotkanie odbywa się przy winie, czyli trunku, który otwiera głowy i dyskusje. A śmiech nawiązuje do treści, które kobiety poruszają przy winie. 
Scenariusz został zbudowany na podstawie wypowiedzi młodych kobiet, które jasno określają swoje stanowisko względem współczesnej kobiety i rozumianej kobiecości. Sprzeciwiają się stereotypom budowanym od lat i nie zgadzają się z jednym wyrytym wzorem „jaka kobieta powinna być”. Bohaterki spektaklu mówiąc głosem kobiet, dzięki którym powstał scenariusz, poruszają kwestię m.in. kreowania współczesnej kobiety przez media społecznościowe oraz świat reklam i kolorowych czasopism, nacisku ze strony trenerek fitness, bycia „fit” i diet online, kawałów o blondynkach i przysłowiowej głupocie pań o blond włosach, nacisku na kobiecość i stereotypu pięknej kobiety oraz „baby za kółkiem”. 

Spektakl "Kobiety, wino i śmiech" zainaugurował stały repertuar teatralny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej.

Scenariusz, reżyseria - Paulina Kajdanowicz
Muzyka, teksty piosenek - Inka Music
Współprodukcja muzyczna - Marcin Oliński
Filmy, montaż - Marcin Gomułka
Zdjęcie plakatu - Ewelina Sowiak
Lektor - Adam Żejmo

Występują:
Zocha - Ewelina Sowiak
Pati - Paulina Kajdanowicz

Foto: Marcin Gomułka

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Lisek poniedziałek, 20.09.2021 19:18
Oj,oj Bystrzyca Kłodzka pretenduje do miana Hollywood .....
Wiewiórka niedziela, 03.10.2021 23:29
No i dobrze niech się dzieje coś w naszej Bystrzycy....
Klaudia sobota, 25.09.2021 10:49
To był czad, gratulacje dziewczyny, świetna robota. Czekamy na więcej
Enola6 piątek, 24.09.2021 09:03
To lepsze niż kabaret, chociaż kabaretem nie jest. Gratulacje dziewczyny...
Ewa K. czwartek, 23.09.2021 08:47
Bardzo ważny i dobry spektakl! Byłam i uśmiałam się do...
Iwona czwartek, 23.09.2021 13:06
Dziewczyny dały czadu!!!!!!!!!!!! Rewelacyjny czas spędzony z nimi!!!!
jan Mirga środa, 22.09.2021 11:14
Masakra. Jezeli ktoś uwaza to za artyzm to szczerze wspolczuje. Ta pani w okularach to totalne beztalencie, mimika na poziomie dziecka z podstwowki.