Proboszcz z Bolesławowa musi się bronić. Był gwiazdą TVN, dziś ma łatkę „złodzieja”.

środa, 31.8.2022 01:04 17303 15

Czy proboszcz jest oszustem, czy został niewinnie oskarżony? Czy parafianie naprawdę wierzą w uczciwość swojego kapłana, czy są z nim w zmowie? Te absurdalne wydawać by się mogło pytania naprawdę nasuwają się po poznaniu historii, która rozgrywa się właśnie w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bolesławowie.

W petycji skierowanej do bp. Marka Mendyka, ordynariusza diecezji świdnickiej, grupa podpisana „Parafianie i Przyjaciele” napisała: My parafianie wobec decyzji Waszej Eminencji zwracamy się z prośbą o przywrócenie księdza Krzysztofa Kaufa na dotychczasowe stanowisko w naszej parafii. Uważamy, że  decyzja Waszej Eminencji została podjęta szybko na podstawie doniesień złych ludzi, którzy są w każdej społeczności, ale w naszej parafii stanowią nieliczny procent społeczeństwa i nie stanowią aktywnej jej części.

O co chodzi w tej sprawie? Opisała to 25 sierpnia Gazeta Wyborcza. Rzecz rozpocząć się miała od konfliktu wokół pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Na ten cel od ofiarodawców z USA na konto parafii wpłynęło 18,5 tys. dolarów. Ks. Kauf miał ponoć nie przekazywać wszystkich środków zgodnie z życzeniem darczyńców. Miał też wyrzucić z plebani Ukraińców, którzy tam mieszkali, nie rozliczając się wcześniej z nimi za pracę. Przy okazji opisano brudy, jakie miały dziać się w Bolesławowie, a w których uczestniczyć miał proboszcz.

A to, że nie chciał, by parafianie kupowali chleb w tamtejszym sklepie, bo sam go wypiekał i rozdawał za darmo, jak napisała gazeta „oficjalnie”. Nie przedstawiła jednak dowodów, że było inaczej i proboszcz chciał zniszczyć konkurencję. Łatwo natomiast znaleźć informację, na co szły pieniądze za chleb: Ofiara dobrowolna na zagospodarowanie terenu wokół Sanktuarium. Możliwość dowozu gratis na terenie naszej gminy. A to, że ksiądz „już na poprzedniej parafii miał problemy” i trafił do Bolesławowa „na próbę”, która miała trwać rok. W rzeczywistości jest już tam 10 lat. 

Biskup Mendyk spotkał się z osobami wysuwającymi oskarżenia wobec proboszcza Kaufa i – mimo jego tłumaczeń – musiał uznać je za poważne, skoro wysłał go na trzymiesięczny urlop. W obronie swojego proboszcza stanęła jednak duża grupa parafian. Żeby zademonstrować wsparcie dla niego, we wtorek, 30 sierpnia, pojechali oni do Kłodzka, gdzie ordynariusz diecezji spotkał się z księżmi na jednej z rejonowych konferencji dla duchowieństwa diecezji świdnickiej. W mediach społecznościowych pojawiło się też sporo komentarzy, których autorzy – z imienia i nazwiska –  jednoznacznie wsparli kapłana:
Wierzę, dobro zwycięży i wśród Was znajdzie się ktoś, kto ma pomysł jak pomóc Księdzu, aby oczyścić jego dobre imię.
Zepsuć opinię komuś łatwo, gorzej odbudować. Wstydźcie się ludzie.
Wspaniały człowiek. W sobotę ma udzielić nam ślubu i ochrzcić naszą córkę, nie wyobrażamy sobie, aby zrobił to ktoś inny.
Drugiego takiego księdza ze świecą szukać.
Absolutnie nie zgadzamy się, by ks. Krzysztof opuścił parafię oraz nas.

Kim jest ks. Kauf? Gdy niewiele ponad 5 lat temu wystąpił w programie telewizyjnym Dzień Dobry TVN, stacja tak go anonsowała: Ksiądz Krzysztof Kauf jest kapłanem dostępnym dla wiernych 24 godziny na dobę. Swoim czarnym maluchem jeździ wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Zaprosiliśmy księdza Krzysztofa do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły jego pogotowia duszpasterskiego. W jakich sprawach dzwonią do niego wierni? Na czym polega duchowe spa?  Z kolei na profilu Starostwa Powiatowego w Kłodzku możemy znaleźć informację z 19 czerwca tego roku, że Doceniając pasję i dorobek na niwie aktywności społecznej oraz dziękując za zaangażowanie przyczyniające się do rozwoju Ziemi Kłodzkiej i budowania społeczeństwa obywatelskiego przyznano LAURY AKTYWNOŚCI, wśród nich księdzu Kaufowi. 

Zatem proboszcz z Bolesławowa to Doktor Jekyll i pan Hyde, ze słynnej noweli Roberta Stevensona, czyli jedna osoba o dwóch obliczach i charakterach? Nieżyjący już abp Józef Życiński zwykł mawiać: Prawda nie leży zawsze pośrodku. Prawda leży tam, gdzie ją położono. Będziemy zatem nadal się przyglądać, gdzie i kto tę prawdę położył. Bo skrzywdzić i oskarżyć człowieka można prosto, ale odzyskać dobre imię ciężko – napisał ks. Kauf do redakcji Gazety Wyborczej. [kot]

Żródło zdjęć: Parafia w Bolesławowie, Dzień Dobry TVN, profil na fb Starostwa Powiatowego w Kłodzku, profil na fb ks. Krzysztofa Kaufa.

Przeczytaj komentarze (15)

Komentarze (15)

Miła środa, 31.08.2022 10:36
Proponuje osobom wysuwającym te wszystkie oskarżenia przyjrzeć się sobie. Oprócz...
Monika niedziela, 09.10.2022 21:51
Pani mila a moze Pani Malgorzato byla pracownico sklepu ktyora...
poniedziałek, 05.09.2022 01:38
Szanowny Pani To nie ludzie z wioski zlotych doniesienie, to...
Powodzenia wtorek, 06.09.2022 19:22
To zapraszam do Polski samodzielnie organizować pomoc i dysponować. Zobaczycie...
środa, 07.09.2022 22:48
Organizujemy, w wiele miejscach i nikt nas nie oszukal .Pierwszy przypadek ksiadz Kauf i jego gospodyni. SKANDAL
Nibiru czwartek, 01.09.2022 02:40
Wspaniały ksiądz i człowiek a ten kto wysunął wobec niego...
poniedziałek, 05.09.2022 01:43
To ja jestem tym “dupkiem” 4 lata wysylalismy dary i...
Ja wtorek, 06.09.2022 03:28
Ojjj,ojjj nie do wiary !!! Skoro masz dowody na brak uczciwości...
Darczynca środa, 07.09.2022 06:32
Mam i Jesli Chcesz to przesle , ale mam obawy...
Krzysztof Żaba czwartek, 01.09.2022 13:18
Biskup Mendyk. Proszę o chwilę rozmowy, kilka pytań do niego...
poniedziałek, 05.09.2022 01:37
Pomaga wtedy jak ma korzysc, zawsze cos dla siebie uszczypnie....
Człowiek środa, 31.08.2022 18:51
Gazeta Wyborcza i wszystko jasne. Czy ten brukowiec napisał kiedyś...
Anna środa, 31.08.2022 14:48
Wyjątkowy Ksiądz i wspaniały Człowiek, oby takich księży było więcej....
Zibi środa, 31.08.2022 06:46
PRAWDZIWI KSIEDZA WYSTEPUJĄ TYLKO W TVP INFO
autor środa, 31.08.2022 08:34
W TVP występuje tylko sekta ojca donatora z Torunia. To...