Wieża na Śnieżniku otwarta dla turystów. I nie ma wątpliwości: to cud! Kto się z tym nie zgadza? [FOTO]

poniedziałek, 26.9.2022 20:09 5456 15

Czas przestać wybrzydzać i zacząć się cieszyć: mamy ją! Wieża na Śnieżniku to inwestycja, o której marzyliśmy od blisko pół wieku. Po jej zwiedzeniu wiemy, że warto było. To cud techniki inżynieryjnej, a do tego – w co wielu nie wierzy – może wpłynąć na ochronę przyrody.

Otwarcie nie było takie, jak sobie wymarzyli organizatorzy. Mgła, która najpierw skryła wieżę, a potem widoki z jej tarasu, przejmujący ziąb, przez chwilę deszcz. Nie zabrakło jednak zwyczajnej serdeczności. Jak to w górach... To wielka radość, że mogliśmy uczestniczyć w uroczystości, która rozpoczęła się o 13:00, w poniedziałek, 26 września.

Samorządowcy rozpoczęli świętowanie już wcześniej w Stroniu Śląskim, by potem dopiero przenieść się na Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Reporter doba.pl nigdy nie zaliczał się do ViP-ów, zatem nie wie, co się działo w Stroniu. Żeby zdążyć na szczyt na część oficjalną, musiał odpowiednio wcześnie ruszyć w drogę. Bo po górach się chodzi, a nie wjeżdża na nie samochodami. A aut przed schroniskiem „Na Śnieżniku” było bez liku. Straże: miejska, leśna, pożarna, graniczna... Do tego policja, oficjele itd itp. Widocznie była taka potrzeba. Nie wybrzydzamy, bo po dwugodzinnej wędrówce pod górę (cudna jest ta trasa spod Jaskini Niedźwiedziej!) dostaliśmy gorącą herbatę. Tak po prostu. A spod schroniska już wszystkich czekał intensywny spacer na szczyt.

Pogoda nie sprzyjała i 34-metrową wieżę ledwo było widać! Dopiero, gdy stanęło się tuż przy niej, odkrywała swoje walory. Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego, stanął jednak na wysokości zadania. Toż to chodzące 100 procent optymizmu i energii... Mówił krótko: podziękował komu trzeba, pozdrowił kogo trzeba (w tym naszych sąsiadów z Czech i swojego poprzednika, Zbigniewa Łopusiewicza, który był pomysłodawcą odbudowy wieży na Śnieżniku) i oddał głos swojemu partnerowi Tomaszowi Korczakowi, burmistrzowi Międzylesia oraz wywołał Renatę Surmę, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Swoje dodała Katarzyna Łapińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Oczywiście jeszcze przecięcie wstęgi, do której to ceremonii dołączył Marek Dyduch, poseł Nowej Lewicy. I... zanim zostaliśmy wpuszczeni na wieżę, poświęcił ją jeszcze ks. Grzegorz Góra, proboszcz ze Stronia Śląskiego.

Jakie pierwsze wrażenia z samej wieży? Oszałamiające. Szczęśliwie nie jest to odtworzenie architektoniczne czy konstrukcyjnej tej z 1895 roku, która została zburzona 49 lat temu. To beton, stal i szkło, które muszą imponować w obiekcie wysokim na kilkanaście pięter. Wnętrze to skrzyżowanie nowoczesnej fabryki ze scenerią filmów science fiction. Dla turystów to może bez znaczenia, ale elewacja wieży otoczona jest panelami słonecznymi, a na poziomie minus jeden jest bank energii. Ma być zatem pod tym względem samowystarczalna. Schody? Nieco śliskie i łatwo się potknąć, trzeba zatem uważać. Im wyżej wchodzimy, tym bardziej kołysze. Bez obawy jednak: konstrukcja wytrzyma. Trzeba jednak pamiętać o tym, zwłaszcza, gdy naprawdę zacznie mocno wiać. Taras widokowy jest wspaniały, ale... W poniedziałek, 26 września, wyglądał tak, jakby był otoczony białą ścianą. Przez mglę nic nie było widać! Cóż, to góry i z takimi sytuacjami też trzeba się liczyć, gdy się tam wybiera na wycieczkę. To jednak tylko drobiazgi. Wieża jest, czeka na Państwa i... nie ma na nią biletów. Wejść na nią można całkiem za darmo i tak będzie przez 5 lat.

Jak tam się dostać? W poniedziałek przećwiczyliśmy trasę ze Stronia Śląskiego. Najbliższy Śnieżnika parking jest w Kletnie (płatny, ale w rozsądnej cenie). Tam też stajemy, jeśli chcemy się dostać do dawnej kopalni uranu czy – przede wszystkim – do Jaskini Niedźwiedziej. Potem idziemy żółtym szlakiem. Początkowo to dość uciążliwe, bo prowadzi on asfaltem. Po kilkunastu minutach, przez mostek przechodzimy na drugą stronę potoku Kleśnica i skręcamy do lasu. Dochodzimy tak do wejścia do Jaskini Niedźwiedziej. I – uwaga – już tam trzeba znowu przejść na drugą stronę potoku. Potem mamy do wyboru: żółty szlak, który obfituje w kamieniste podejścia (jeśli mamy kłopoty ze stawami skokowymi albo kiepskie buty, lepiej sobie odpuśćmy) albo możemy iść drogą leśną, którą poruszają się też jednak przede wszystkim rowerzyści i taką autostradą, łagodnie prowadzącą pod górę, dojdziemy aż do schroniska „Na Śnieżniku”. Potem wyboru już nie mamy: co najmniej półgodzinne podejście na rozległy szczyt. Czy to wycieczka dla wszystkich? Tak, pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku. Spaść nie ma gdzie, ale skręcić nogę łatwo.

A co z ochroną przyrody? Katarzyna Łapińska, konserwator przyrody właśnie, powiedziała nam, że wieża to dla niej szansa. Ruch turystyczny skupić się ma wokół tego obiektu, bo dotąd turyści zadeptywali całą okolicę i płoszyli zwierzynę. Góry jednak mają być dla wszystkich: i dla ludzi,  i dla zwierząt, i dla roślin. Burmistrz Chromiec jest zdeterminowany, żeby właśnie tak było. Gdy spytaliśmy Zbigniewa Łopusiewicza, czy warto było marzyć o odbudowie wieży i w końcu to marzenie zrealizować, odpowiedział bez wahania: – Warto!

Zwróciliśmy jeszcze uwagę na dwoje znamienitych gości: prof. Wojciecha Ciężkowskiego, o którym wkrótce będziemy mieli okazję napisać więcej, bo Rada Powiatu Kłodzkiego ma mu w środę, 28 września, przyznać Odznakę Honorową Powiatu Kłodzkiego i prof. Krystynę Gabryjelską, którą burmistrz Chromiec bezskutecznie na Śnieżniku wywoływał do głosu. Kim jest Pani Profesor? Sama jest osobą nadzwyczajną, a historia jej rodziny związana jest ściśle ze Śnieżnikiem. Więcej na doba.pl TUTAJ. Tymczasem... Wszyscy na wieżę! Bo nad Stroniem Śląskim ma świecić słońce. [kot]

Zdjęcie wieży w słońcu: CETiK w Stroniu Śląskim. Pozostałe: doba.pl

Przeczytaj komentarze (15)

Komentarze (15)

a tak sobie wtorek, 27.09.2022 18:32
Ależ będzie z niej przepiękny widok, nie będzie widać tej...
misiek czwartek, 29.09.2022 14:58
:-D
Ben środa, 28.09.2022 16:18
Ja się pytam, po co wierz skoro na śnieżniku NIC nie zasłania widoków ? Góra Kłodzka, Jagodna, Orlica OK ale Śnieżnik do tego walory estetyczne pozostawiam każdemu indywidualnie. Dla mnie szczyt stracił cały swój urok.
miód na moje uszy wtorek, 27.09.2022 10:38
Michał Dworczyk pożegna się wkrótce z rządem – dowiedziało się...
środa, 28.09.2022 11:22
Może w końcu z całą bandą pójdzie siedzieć za ludobójstwo
Komendant wtorek, 27.09.2022 11:22
Ale najpierw niech da Kłodzku kasę która się należy.
wtorek, 27.09.2022 16:14
jak da jak już nie ma władzy ? Tak czy...
Walisław wtorek, 27.09.2022 15:01
oj,oj to co poniektóre stracą poparcie....
poniedziałek, 26.09.2022 20:21
Pomnik młynka do pieprzu w wersji max
mimi wtorek, 27.09.2022 16:18
dobre :-D też pomyślałam, że ta wieża jest po prostu...
Wojtek z Bombasu wtorek, 27.09.2022 06:11
Cud to będzie, gdy się to nie zawali w ciągu
wtorek, 27.09.2022 09:55
A ty to taki durnowaty od małego, czy od kolan?
Kafel wtorek, 27.09.2022 08:37
Zniszczono przemysł, padają lokalne firmy, a tu budują wieże widokowe...
dzisiejszy zwiedzacz poniedziałek, 26.09.2022 23:54
Cud techniki? Nie ma gdzie się schować przed deszczem...
Turysta poniedziałek, 26.09.2022 20:42
Nowa lewica to ta partia od zielonych pseudoekologow? Wszyscy oficjele...