Dni Twierdzy Kłodzko

poniedziałek, 8.7.2019 15:04 3926 0

Już za miesiąc spokój kłodzkiego lata rozdarty zostanie przez huk armat, wystrzały z muszkietów, szarże konnicy.

Wojska napoleońskie po raz kolejny spróbują zdobyć Twierdzę Kłodzko. Historia jasno pokazuje, że to dość ambitne przedsięwzięcie przyniosło tylko gorycz porażki. Wojska pruskie odparły atak. Ale czy tym razem, w roku 2019, armia francuska nie zatriumfuje? Może, na przekór dziejom, wydarzy się coś niespodziewanego?

O tym jednak będziecie musieli dowiedzieć się sami – odwiedzając w dniach 9-11 sierpnia 2019 r. Twierdzę Kłodzko. Przygotowaliśmy dla Was wystrzałową, pachnącą czarnym prochem ofertę. 
NOCNE ZWIEDZANIE MIASTA I OSTRZAŁ MIASTA Z TWIERDZY
Wieczorem mieszkańcy Kłodzka i turyści będą mieli niezwykłą okazję do poznania na nowo Kłodzka. A to za sprawą organizowanego przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej Nocnego zwiedzania miasta z dreszczykiem „Śladami kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta”. Będzie to z pewnością niezapomniana wędrówka po mieście. A tuż po tym zapłonie nocne niebo – artylerzyście przeprowadzą ostrzał Kłodzka. 

Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem „Śladami kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta”: 9.08.2019 r., godz. 20.00 – Muzeum Ziemi Kłodzkiej

BITWA
To już tradycja, że na przedpolach Twierdzy odbywa się inscenizacja bitwy. Nie zabraknie jej i  w tym roku. Na stoki bojowe wróci, dawno u nas nie widziana, kawaleria. Widowiskowe szarże konnicy z pewnością będą robić wrażenie. Zresztą kawalerzyści przygotowali na tę okazję specjalny pokaz. 

W bitwie weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów: piechota, artylerzyści, kawaleria. 

Bitwa: 10.08.2019 r., godz. 16.00 – park przy ul. Noworudzkiej

POTYCZKI 
Nim dojdzie do głównej bitwy, wojska, w mniejszych grupach,  zmierzą się ze sobą na starówce miejskiej. Już w południe przy moście św. Jana natknąć się na siebie pruskie i francuskie oddziały. Dojdzie do potyczki. Obrońcy Twierdzy będą wycofywać się do rynku. W innej części miasta, w parku przy ul. Traugutta, patrol wojska pruskiego napotka wroga. Dojdzie do walki…

Potyczki oddziałów: 10.08.2019 r., godz. 12.00 – przy moście św. Jana, rynek, park przy ul. Traugutta   
OBÓZ 
Po bitwie będzie można zwiedzić obóz wojska-rekonstruktorów stacjonujących w Twierdzy Kłodzko.

KONCERT
Wieczorem na scenie rozstawionej w Twierdzy Kłodzko wystąpi zespół Dikanda. Grupa swoje granie określiła jako „muzykę czterech stron Wschodu” i to mówi o nich wszystko. Wydali już 8 płyt. Zdobywają branżowe nagrody w Polsce i Europie.

Dikanda: 10.08.2019 r., godz. 20.00 – Twierdza Kłodzko

WARSZTATY, ANIMACJE, ZWIEDZANIE
Zabierzemy Państwa w miejsca, które zazwyczaj nie są dostępne. Będziecie mieli okazję zejść na niższe poziomy donjonu. Będą na Was także czekać warsztaty rzemieślnicze (choćby kowalski) i animacje dla najmłodszych. A może znajdą się chętni, którzy będą chcieli przebrać się w stroje z epoki. 

JADŁO
Nie zabraknie dobrego jadła i Piwa z Twierdzy Kłodzko.

----------------------------
Wydarzenia towarzyszące:
- Targi Staroci - 10-11 sierpnia 2019 r., godz. 8.00-17.00 - starówka miejska
- XXVII Międzynarodowy Festiwal Folkloru

„MLADOST” – Dubnica n/Vahom | Słowacja
GRUPO FOLKLORICO da CASA do POVO de CEIRA | Portugalia
THE ENSEMBLE „SEDENCHICA” | Plovdiv-Bulgaria
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „MARYNIA” | Wronki-Polska
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „NOWA RUDA” | Polska

9 sierpnia (piątek) godz. 15.00
Skwer Kultury przy Moście św. Jana
/w przypadku złych warunków atmosferycznych sala widowiskowa KOK/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)