komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 25 czerwca 2021

Lucji, Wilhelma

Z Ivie do Gminy Kłodzko – partnerskie odwiedziny

piątek, 4.10.2019 07:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1132
kategorie artykułu:

Nawiązane kilka lat temu kontakty między gminą Kłodzko, a Rejonem Ivie, przypieczętowane podpisaniem w 2018 r. Porozumienia w zakresie współpracy na gruncie kultury i sztuki, turystyki, oświaty, współpracy młodzieży i in., owocują m.in. odwiedzinami, pozwalającymi na poznanie kultury, tradycji, atrakcji turystycznych partnera. Ostatnią okazją ku temu stał się Międzynarodowy Festiwal im. I. Reimanna w Krosnowicach.

Już dzień wcześniej (27.09) przyjechała 20-osobowa grupa – Chór Ludowy Centrum Kultury i Wypoczynku w Ivie oraz przedstawiciele lokalnych instytucji kultury Rejonu Ivie: Grinkewicz Irina Mieczyslawowna – główny specjalista Wydziału pracy ideologicznej, kultury i spraw młodzieżowych Komitetu Wykonawczego Rejonu Iviejskiego i Sienkiewicz Rolanda Czeslawowna z tego samego wydziału, Mironczik Swietlana Aleksandrowna – dyrektor Centralnej Biblioteki i Szukowa Inna Michajłowna – dyrektor Dziecięcej Szkoły Artystycznej. Nie zabrakło też księdza Jana Gaweckiego – proboszcza katolickiej parafii św. Piotra i Pawła, dzięki któremu nawiązane zostały kontakty między Rejonem Ivie a Gminą Kłodzko.

W pierwszy dzień pobytu zabraliśmy naszych gości na Szczeliniec Wielki, aby poczuli, że są w regionie górskim i zobaczyli jedną z największych atrakcji nie tylko ziemi kłodzkiej. Po południu udaliśmy się do Kłodzka, a następnie do Polanicy-Zdroju. Natomiast w sobotnie przedpołudnie – zgodnie życzeniem gości, którzy chcieli odwiedzić Czechy – pojechaliśmy do Broumova, trafiając na obchody Dnia Czeskiej Państwowości i związaną z nimi imprezę rekreacyjną. Po drodze odwiedziliśmy Bazylikę w Wambierzycach, natomiast popołudnie aż do wieczora spędziliśmy w Krosnowicach.

Międzynarodowy Festiwal im. I. Reimanna był główną okazją do przyjazdu gości z Republiki Białorusi. Podobnie jak rok temu Chór Ludowy z Centrum Kultury i Wypoczynku w Ivie wystąpił na festiwalowej scenie. Samodzielnie zaśpiewał „Litaniae Lauretanae” – Speculum I. Reimanna, „Boże dobry i łaskawy” M. Rawieńskiego oraz „Pie Jesu” V. C. Johnsona, natomiast wspólnie z innymi (Chór Cantate Domino z Nowej Rudy, Opolski Chór Kameralny, Bel Canto, Lutnia i Kameralna Orkiestra Festiwalowa) wykonał Messe in G Nr. 2. Dzień festiwalowy i był także okazją do spotkania z gospodarzem gminy Kłodzko Zbigniewem Turem.

Z iviejskim Chórem mieli okazje spotkać się także mieszkańcy Jaszkowej Dolnej, albowiem 29.09 chórzyści zapewnili oprawę muzyczną mszy św. w tutejszym kościele, a następnie wykonali jeszcze kilka utworów. Niedziela rozpoczęła się muzycznie i tak samo zakończyła – tym razem w Pałacu w Kamieńcu, gdzie zaprosiliśmy naszych gości na ostatni w gminie Kłodzko koncert w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego 2019.  

W międzyczasie odbyło się spotkanie w Krosnowicach, na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Krosnowic. Tutaj była okazja do rozmowy z społecznymi działaczami, którzy systematycznie pielęgnują pamięć o I. Reimannie i jego muzycznej spuściźnie, jak i gospodarzami gminy Kłodzko – obecnym wójtem Z. Turem i jego zastępczynią Urszulą Panterałką, jak i poprzednikiem Stanisławem Longawą, który za swojej kadencji nawiązał kontakty z ks. Janem Gaweckim i podpisał porozumienie o współpracy. W miłej, towarzyskiej atmosferze  była też okazja do podziękowań i zaproszeń do kolejnych odwiedzin – zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

https://gmina.klodzko.pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 21.6.2021 12:00
niedziela, 20.6.2021 13:33
czwartek, 17.6.2021 12:19
poniedziałek, 14.6.2021 16:36
1
poniedziałek, 14.6.2021 09:02
1
niedziela, 6.6.2021 17:08
2
poniedziałek, 31.5.2021 14:44