„e-Sudety” na liście innowacyjnych projektów na Dolnym Śląsku [Foto]

poniedziałek, 9.12.2019 11:54 2522 2

W dniach 5-6 grudnia w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju odbyła się konferencja połączona z debatą i panelami naukowymi pn.: „e-Sudety elektromobilność w kontekście dbałości o czyste powietrze – rozwiązania dla samorządów”. Projekt e-Sudety został wskazany przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusza Zyskę jako wiodący innowacyjny projekt na Dolnym Śląsku.

Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym Ministra Klimatu Michała Kurtyki, NFOŚiGW oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W konferencji wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusz Zyska, który w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. cele planu rozwoju elektromobilności w Polsce. Podkreślił również, że warunkiem sukcesu rozwoju elektromobilności jest stworzenie podstaw dla ekosystemu elektromobilności, koordynacja działań w zakresie rozwoju przemysłu elektromobilności i stymulowanie popytu na pojazdy elektryczne. Minister przedstawił także pakiet regulacji wspierających rozwój elektromobilności.

Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW – Artur Michalski wskazał na możliwości wspierania innowacyjnych rozwiązań w zakresie transportu bezemisyjnego w postaci trwających i planowanych naborów, zaś Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii Ministerstwa Aktywów Państwowych Szymon Byliński nakreślił instrumenty wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Podczas spotkania podejmowano także inne aspekty istotne dla rozwoju elektromobilności, w tym korzyści dla regionu i szanse na rozwój nowych obszarów biznesu, które wynikają z budowy infrastruktury stacji ładowania samochodów elektrycznych przez PGE Nowa Energia oraz rozwoju lokalnego transportu elektrycznego. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przetestować elektryczne samochody osobowe i dostawcze marki Nissan, Renault oraz Volkswagen. Zaprezentowano także ofertę transportu publicznego Autosan i Rafako.

- PGE Nowa Energia, czyli spółka będąca częścią Grupy PGE, jest pierwszą i jedyną w Polsce firmą, której stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Region Sudetów, w którym mieszczą się uzdrowiska oraz inne miejscowości atrakcyjne turystycznie jest dla nas niezwykle ważny w kontekście dbałości o czyste powietrze. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach projektu e-Sudety to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisji – powiedział Kazimierz Więcek, prezes Zarządu PGE Nowa Energia.

Podczas debaty przedstawiciele m.in. Ministerstwa Aktywów Państwowych, producentów pojazdów elektrycznych, Agencji Rozwoju Przemysłu, Lasów Państwowych oraz władz samorządowych i uzdrowiskowych dyskutowali nad konkretnymi rozwiązaniami w zakresie elektromobilności, wynikającymi z potrzeb władz samorządowych i spółek uzdrowiskowych regionu Sudetów.

Spotkanie było bardzo merytoryczne - o wymiarze praktycznym, a efekt to zaplanowanie w najbliższych miesiącach kolejnych konkretnych działań w ramach projektu e-Sudety. Podczas drugiego dnia wydarzenia odbywały się panele naukowe, które były także doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między przedstawicielami nauki a władzami samorządowymi m.in. w zakresie mobilności współdzielonej, magazynowania energii, analizy korzyści i kosztów wprowadzania transportu bezemisyjnego, a także rynku wodoru w transporcie i energetyce.

Elżbieta Koncka, pomysłodawca projektu e-Sudety podkreślała, iż podstawą sukcesu kolejnych etapów projektu jest współpraca na płaszczyźnie administracji rządowej, samorządowej, mediów, świata biznesu, dostawców energii i stacji ładowania. Projekt e-Sudety jest zgodny z założeniami, które wytycza ustawa o elektromobilności - w trosce o środowisko naturalne w kierunku zmniejszania poziomu spalin oraz redukcji hałasu.

Partnerem Głównym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., zaś Partnerami: NISSAN SALES CEE, Renault Polska, Volkswagen Samochody Dostawcze, Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Elektrotechniki, AUTOSAN, Rafako i Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Współpraca merytoryczna: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Unia Uzdrowisk Polskich, Uniwersytet Warszawski, Wydział Zarządzania. Gospodarzem konferencji był Burmistrz Miasta Polanica- Zdrój oraz Teatr Zdrojowy.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

ano środa, 11.12.2019 15:30
Dla KŁODZKA i KŁODZCZYZNY bardzo ważnym było wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusza Zyski (mieszkańca Świebodzic). Zaprezentował plan rozwoju Dolnego Śląska w oparciu o projekt utworzenia Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego opartego na drodze S-3 , S-5 i S-8. Na prezentowanej "mapie" KŁODZKA NIE MA, projekt kończy się na Dzierżoniowie. PYTANIE ZASADNICZE - DLACZEGO w tym "projekcie" NIE MA KŁODZKA, które POWINNO BYĆ jednym z ważnych elementów całości i być OŚRODKIEM tak zwanej "KRZEMOWEJ DOLINY" (nie tylko z nazwy , ale i położenia). Czy dalej Inni będą o NAS DECYDOWAĆ , WYKLUCZAĆ i MARGINALIZOWAĆ ?. Panie Burmistrzu Piszko i Panie Starosto Awiżeń ; KŁODZKO i KŁODZCZYZNA to ważny subregion Dolnego Śląska , to nie tylko turystyka i usługi ale region który ma wszelkie warunki aby stać się znaczącym ośrodkiem rozwoju innowacyjnych zakładów pracy, przysłowiową Krzemową Doliną. Gdy takie powstaną wielu pracowników chętnie przeniesie się z dużych ośrodków miejskich bo tu znajdą więcej czasu dla siebie który zabiera Im teraz wielkomiejski ruch i odległości które codziennie pokonują i to czego na co dzień tam nie doświadczają a tu mają na wyciągnięcie ręki góry, uzdrowiska i.t.d. Panie Burmistrzu i Panie Starosto - NIE BĄDZCIE TYLKO OBSERWATORAMI , ale CZYNNIE z WIĘKSZYM ZAANGAŻOWANIEM i DETERMINACJĄ WŁĄCZCIE się w ten PROJEKT, bo dalej będziemy jako miasto i subregion zmarginalizowani . NIC o Nas BEZ Nas, tak należy do tego podejść !!!
podpis poniedziałek, 09.12.2019 17:04
A na sali tłumy - jak podczas spotkań pisu . !!