Ostatni gasi światło? 10 najbardziej wyludniających się dolnośląskich miast. Wśród nich są nasze kurorty.

czwartek, 29.9.2022 08:48 5030 7

Nie jest to wiadomość całkiem gorąca, ale portal kobieta.interia.pl straszy nią właśnie teraz: Najnowsze dane na temat liczby mieszkańców rysują ponury scenariusz dla Dolnego Śląska. Większość miast w województwie powoli się wyludnia. Na niechlubnej liścia znajdują się również znane kurorty. W których ośrodkach w regionie sytuacja wygląda najgorzej?

Dane pochodzą z wyników Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w Polsce w ubiegłym roku. Dziennikarze portalu podkreślają, że Dolny Śląsk przechodzi poważny kryzys demograficzny. Szczególnie dotyka on miast. W niektórych notowane są spadki liczby mieszkańców nawet o 15 procent. Wśród nich znajdują się również znane kurorty. Ośrodki te powoli umierają – krzyczy interia.pl

W czołowej 10 najbardziej wyludniających się dolnośląskich miast znalazły się:

  • Świerzawa, 
  • Kamienna Góra, 
  • Kowary,
  • Mieroszów 
  • Bolków 
  • Lądek-Zdrój 
  • Złoty Stok 
  • Stronie Śląskie 
  • Szklarska Poręba 
  • Duszniki-Zdrój

I właśnie Duszniki-Zdrój są miastem, które zanotowały największy procentowy spadek liczby mieszkańców. W ciągu w ostatnich 10 latach ubyło tu ich aż 15,7 proc., czyli prawie 800 osób. Obecnie mieszka tam zaledwie około 4,3 tys. osób. Lądek-Zdrój zanotował spadek o 14,7 proc., czyli ubyło mu prawie 900 mieszkańców (zostało ich około 5,3 tys.).

Czy te trendy mogą się odwrócić? Nie ma na to widoków. Dokument, który jest podstawową do opracowania strategi rozwoju powiatu kłodzkiego, niemal jedynej nadziei upatruje w napływie migrantów z Ukrainy. Młodzi ludzie wyjeżdżają stąd bowiem w poszukiwaniu godziwej pracy. Mieszkańcy nam się starzeją, rośnie zatem liczba zgonów, przy jednoczesnym spadku nowych urodzeń. 

Lokalne władze starają się mobilizować mieszkańców do aktywności, by chcieli urządzać tu życie „po swojemu”. W tej chwili tra nabór projektu do Budżetu obywatelskiego Dusznik-Zdroju. Kurorty ten robi się coraz bardziej atrakcyjny dla kuracjuszy i turystów, pięknieje w oczach. Bez gości nie ma tu przyszłości... Czas jednak na drugi krok. Do końca tygodnia można zgłaszać własne projekty. Szczegóły TUTAJ.

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

czwartek, 29.09.2022 20:41
i tutaj Bogdan powinien napisać (jak pod każdym artykułem). że TO SUKCES PISU
Duszniczanka czwartek, 29.09.2022 14:24
Zaniedbany zakamarek w kotlinie. Z samych widokow ludzie nie zaplaca rachunkow. Brak: szpitala (opieki medyczne w weekendy zero) najblizszy szpital w Polanicy (12 km, w lesie), brak pracy od kiedy padloFWP i branzowe domy wczasowe, brak sklepow poza miniDino i miniLewiatan (Biedronka spalila sie "ze wstydu" bo byla tez mini) a reszta to prywatna prowizorka, transport publiczny w zaniku, policja tylko w dzien lub przejazdem, mieszkan nowych nie ma a w starych mieszkaja emeryci. To tylko kilka powodow wyjazdu mlodych ludzi (lista jest dluuuuga). Plany poprawy sytuacji od wielu lat koncza sie na papierze.
Bolo jang czwartek, 29.09.2022 18:57
Zgadzam się sama prawda
Adrian czwartek, 29.09.2022 13:55
Tak ? To proponuję autorom tekstu kupić mieszkanie w Dusznikach :-) Powodzenia.
. czwartek, 29.09.2022 13:39
Brak perspektyw, brak pracy na miejscu lub jej znikoma ilość, brak infrastruktury (prawdziwej) np. podstawowej dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej. To, że w miastach budowane są parki, pomniki, remontowany jest rynek czy jakaś konkretna ulica nie zmieni tego, że dane miasto jest po prostu bez perspektyw. Oczywiste jest to, że młodych będzie ubywać bo będą szukać pracy w większych aglomeracjach gdzie mogą poza znalezieniem dobrze płatnej pracy, znaleźć także multum rozrywek z których mogą korzystać w wolnym czasie typu kino, basen, siłownie, restauracje itd...
Patryjota czwartek, 29.09.2022 13:28
Jaki gospodarz Dusznik zdroj takie upadające miasteczko.****** na burmistrza kto jest za!
obserwator czwartek, 29.09.2022 09:07
Brak porządnego połączenia z resztą kraju w postaci sieci dróg szybkiego ruchu, upadające przewozy kolejowe ... Kto ma się tu osiedlać i po co ? Nie ma zakładów pracy bo podstawą przemysłu jest dobra logistyka. Ludzie którzy przyjechali tu zapychać wakaty widzą, że praca tu wiąże się z brakiem rozwoju zawodowego więc szybko wracają skąd przyjechali. Młodzi kończą jedną z niewielu miejscowych szkół średnich i na tym kończy się większości edukacja. Ci, którym udaje się gdzieś dostać na studia nie chcą tu wracać. Tak więc rozwój regionu trzeba zacząć od budowy dróg, a potem myśleć o pozyskaniu inwestorów (a nie odwrotnie)