Żydowska modlitwa w Kłodzku: w miejscu, gdzie 84 lata temu Niemcy spalili synagogę i rozpoczęli pogrom

środa, 9.11.2022 22:59 3930 11

Na skwerze gdzie stała niegdyś synagoga, przy obecnej ul. Wojska Polskiego w Kłodzku, w środę wieczorem zebrała się niewielka grupa mieszkańców. Chcieli w ten sposób uczcić ofiary pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, nazwanego przez nazistów Kristallnacht, czyli Noc kryształowa. 9 listopada to Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Kłodzka synagoga została podpalona w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Żadna to zatem okrągła rocznica, wydarzeń sprzed 84 lat nie można  jednak puścić w niepamięć. Tym bardziej, że na Śląsku, a więc także na terenie obecnego powiatu kłodzkiego, tą zorganizowaną akcją dowodził Erich von dem Bach-Zelewski, niespełna sześć lat później kat Powstania Warszawskiego.

Jak lata temu pisał prof. Karol Jonca, znawca tematu i prawa, pogrom społeczności niemieckich Żydów z listopada 1938 roku na terytorium Rzeszy Niemieckiej był wydarzeniem bezprecedensowym w nowożytnej historii Europy. Nie była to lokalna ruchawka, ale akcja centralnie inicjowana (Judenaktion), zarządzona i sterowana przez naczelne instancje niemieckiego państwa. 

Organ nazistów, „Schlesische Tageszeitung”, kłamał. że był to wyraz „gniewu ludu”, „sprawiedliwa miara oburzenia” i dodawał kolejne kłamstwo, że „akcje te nie były wyrazem jakiegoś wybuchu niskiego instynktu i wcale nie sprowadzały się do plądrowania. Żydom miały jedynie dowieść, że skończyła się już nasza cierpliwość”. Jaka była prawda? Przekonali się o tym żydowscy mieszkańcy Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka-Zdroju.

Między pierwszą a drugą w nocy w Kłodzku podpalona została, a następnie wypalona do fundamentów, synagoga oraz zrujnowane sklepy Georga Löwy'ego i Salo Loewy'ego, a także destylarnia Louisa Schotta, W Bystrzycy Kłodzkiej zniszczony został sklep „Schwenk i Hirsch”, a w Lądku-Zdroju sklep Kapaunerów. Precyzyjne wylicza to meldunek tzw. SS-Sturmbann II/43.

Nie na miejscu byłoby dywagować, czy to dużo, czy mało. Samo zniszczenie synagogi zapowiadało los Żydów, którzy nie zdołali uciec z III Rzeszy lub pozostali na terenach przez nią okupowanych: zostali wypaleni do fundamentów, ale pamięć o nich, o LUDZIACH, musi trwać. Ważne, że burmistrz Kłodzka, Michał Piszko, zdobył się wieczorem na takie słowa: Nie pozwólmy, by sytuacja się powtórzyła, by miejsce miłości i zgody zastąpiła ślepa nienawiść. Pamiętajmy o Nocy Kryształowej i jej ofiarach.

Niewielu więcej niż 20 sprawiedliwych kłodzczan przyszło pod pamiątkowy kamień, który stoi dziś na miejscu dawnej synagogi, by wysłuchać tam żydowskiej modlitwy. Gdzie to dokładnie? Tam, gdzie stoi tablica informacyjna w czterech językach, na którą nikt już chyba nie zwraca uwagi. A na niej tytuł: „Synagoga”. Ginie ona, bo w tle ma inną tablicę: „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, hałasu i zatłoczenia wraz z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego".  Czy w tym miejscu to nie zgrzyta? Choć z pewnością nie było to zamierzone. [kot]

Zdjęcia archiwalne pochodzą z portalu polska-org.pl 

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

czwartek, 10.11.2022 17:20
[-]
doba.pl/dkl czwartek, 10.11.2022 21:00
komentarz ponownie został usunięty. może nie zdaje pan/pani sobie z tego sprawy, ale naruszał obowiązujące w Polsce prawo.
Kasia czwartek, 10.11.2022 15:51
Zelewski powinien zostać powieszony, po procesie żadnych „ale” ! Był winny masowego mordu w Warszawie! Zdziwiony jestem, że sądy tak pobłażliwie podchodziły do tego potwora i innych morderców z SS!
Jaromir piątek, 11.11.2022 07:41
a co z Patriotami po II wojnie zamordowanych w imię utrwalania władzy ludowej???? kiedy poznamy bandytów,,,kiedy otworzą archiwa kłodzkiego kryminału????
Casey_q czwartek, 10.11.2022 23:10
Czy była zgoda portalu polska-org.pl na wykorzystanie zamieszczonych w artykule zdjęć archiwalnych? Minimum przyzwoitości to podanie informacji skąd pochodzą te zdjęcia.
doba.pl/dkl czwartek, 10.11.2022 23:44
Racja!
Zen czwartek, 10.11.2022 08:37
Szkoda, że na Ukrainie nie ma podobnych upamiętnień po spalonych przez banderowców polskich kościołach i domach. A tak na marginesie wyobrażacie sobie ten sam tytuł "Żydowska modlitwa w Kłodzku: w miejscu, gdzie 84 lata temu Niemcy spalili synagogę i rozpoczęli pogrom" z taką zamianą "POLSKA modlitwa w (i tutaj nazwa miejscowości z kresów): w miejscu, gdzie 78 lat temu Ukraińcy spalili kościół i rozpoczęli pogrom"?
a tak sobie czwartek, 10.11.2022 09:30
Z Twojego wpisu można wywnioskować ,że usprawiedliwiasz tego typu czyny? Czy uważasz,że to w porządku? Ginęłi ludzie, niewinni ludzie, tu w Kłodzku, tam na Kresach. Wszelkiego rodzaju mordy na tle narodowościowym są złem, co kilkanaście lat odżywają tego rodzaju ruchy, popierasz je? Należy pamiętać Wołyń , te wydzarzenie które działy się w Kłodzku też. członkowie mojej rodziny ze strony taty też zginęłi w rzezi wołyńskiej. A wiesz co się działo w Jedwabnem? Pozdrawiam i nie pisz proszę,że jedną nację można mordować a inną nie .
Zen czwartek, 10.11.2022 12:58
Usprawiedliwiasz, WHAT? Masz poważne problemy ze zrozumieniom tekstu czytanego, ale to twój problem. Wyraziłem żal, że na Ukrainie, której tak państwo polskie pomaga NIE MA MIEJSCA na refleksję po pomordowanych bestialsko Polakach. A co do Jedwabnego, to gdybyś zadał sobie trochę trudu i poczytał opracowania naukowe np. Pani dr Ewy Kurek, bądź gdyby film Wojciecha Sumlińskiego pt. "Powrót do Jedwabnego" nie był blokowany przez YT i "polskie" kina (a mamy chyba WOLNOŚĆ słowa), to może znałbyś prawdę dotyczącą wydarzeń w Jedwabnem.
czwartek, 10.11.2022 10:41
Co się stało w Jedwabnem ? Na pewno nie to o czym nas uczą.
Olcio środa, 09.11.2022 23:19
no i zaczęło sie ....zgodnie z programem...!!!