3. Półmaraton Górski „Orzeł”. Czy można było sobie wyobrazić piękniejsze zakończenie sezonu biegów w gminie Nowa Ruda? [FOTO]

poniedziałek, 21.11.2022 14:14 912 1

Gmina Nowa Ruda ponownie gościła najlepszych polskich biegaczy górskich, którzy w liczbie niemal 500 zjechali w Góry Sowie, aby wspólnie zakończyć tegoroczny sezon Ligi Biegów Górskich Attiq. 

W niedzielny, mroźny, śnieżny i słoneczny poranek, 20 listopada, wystartował więc 3. Półmaraton Górski „Orzeł”, który był ostatnią szansą na dopisanie sobie kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej, a wieczorem rozpoczęła się uroczysta Gala Biegów Górskich, na której nagradzano i oklaskiwano najlepszych zawodników i zawodniczki mijającego roku. 

Bieg symbolicznie i niespodziewanie rozpoczął też tegoroczne górskie bieganie zimą, choć oczywiście z założenia jest raczej ostatnim jesiennym startem. Zima pojawiła się jednak w Górach Sowich nieco wcześniej niż w ostatnich latach, a dzięki temu impreza odbyła się w prawdziwie bajkowej scenerii. Start i meta biegu znajdowały się tuż przy malowniczo położonym schronisku „Orzeł”, nieco powyżej Przełęczy Sokolej w Sokolcu. Na trasie znajdowały się dwie górskie premie, a do pokonania było nieco ponad 21 km.

Faworytów to zwycięstwa było kilku, ale od samego początku na prowadzeniu pojawił się Sylwester Lepiarz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zwycięzca Biegu na Wielką Sową i jeden z kandydatów do wygranej w tegorocznej Lidze Biegów Górskich. On też pokonał trasę najszybciej, meldując się na perwszej pozycji. Minutę później na mecie pojawił się Piotr Jaśtal, a trzeci był Piotr Biernawski, tracąc do Lepiarza sześć minut. Zwycięzca dobiegł do mety w czasie nieco powyżej godziny i trzydziestu minut.

Warto przypomnieć, że bezpośrednio przed metą czekała jeszcze wspinaczka i podbieg drogą wiodącą z Sokolca pod schronisko. Trudno było więc do samego końca. Sylwester Lepiarz zdominował też tegoroczne wyniki całej Ligi Biegów Górskich, bez wątpienia zostając najlepszym górskim biegaczem w Polsce.

Paulina Tracz wygrała bieg w klasyfikacji kobiet, notując około sześciu minut przewagi nad drugą pod „Orłem” Urszulą Paprocką. Trzecia była Katarzyna Wilk. Niedzielne zwycięstwo umocniło też wygraną Pauliny Tracz w klasyfikacji open Ligi Biegów Górskich Attiq. Jednym słowem – w Sokolcu wygrali po prostu najlepsi [pełne wyniki znajdziecie TUTAJ].

Finałowe Gala to mnóstwo kolejnych emocji, nagród i braw. Dekoracji było sporo, bo czekały trofea w klasyfikacji open, w kategorii biegów alpejskich, anglosaskich i długich oraz ultra. Była klasyfikacja drużynowa i ponownie uhonorowano najlepszych zawodników  w klasyfikacji Ultra Challenge of Poland. Nie zabrakło też podziękowań dla sponsorów i partnerów Ligi oraz dla organizatorów tego biegowego weekendu – Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z Ludwikowic Kłodzkich i władz Gminy Nowa Ruda.

Za informacje i zdjęcia dziękujmy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

poniedziałek, 21.11.2022 21:51
Przy wszystkich artykułach o sukcesach sportowych czy intelektualnych, o rozwoju dzieci i zdobytych laurach pisowcy nie piszą żadnych komentarzy. I szacun im za to bo to żadna ich zasługa. Ludzie cieszą się z auta strażackiego choć to nie ich prywatny interes. Cieszą się bo wszystko co zdobywają to po ciężkich przebojach. Dostają, a temu kto im to dał wydaje się,, że zrobił im łaskę