Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych

czwartek, 3.11.2016 11:00 3320 2

W ostatnią sobotę października br. w sali konferencyjnej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Rudzie odbył się zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W obradach uczestniczyła reprezentacja druhów-ochotników z gminy bystrzyckiej, w której istnieje 10 jednostek OSP (na 61 w ogóle funkcjonujących w powiecie kłodzkim). Dwie z nich znajdują się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym: Stary Waliszów i Wilkanów. Sprawozdanie z działalności zarządu Oddziału w minionej kadencji złożył prezes Ryszard Drozd, m.in. w obecności prezesa zarządu Oddziału Wojewódkziego Wacława Dziendziela.

Minione pięć lat to okres wytężonej pracy Ochotniczych Straży Pożarnych na rzecz nie tylko utrzymania tej samej liczby członków i jednostek, ale dalszego usprawniania ich mobilności. Aktualnie w powiecie kłodzkim należy do nich łącznie 258 kobiet i 1711 mężczyzn (pod względem liczebności jest ich najwięcej na Dolnym Śląsku). We władzach wojewódzkich ZOSP we Wrocławiu są reprezentowani przez Renatę Surmę, Ryszarda Lewandowskiego i Ryszarda Drozda zasiadającego w ścisłym kierownictwie.

Na dziś w powiecie kłodzkim 59 OSP jest mobilnych podczas pożarów, 26 – w sytuacji ratownictwa drogowego i technicznego, 18 – ratownictwa powodziowego i nawodnego, 32 – ratownictwa medycznego, 12 – działań ratowniczo-poszukiwawczych, 3 – ratownictwa chemicznego. Druhowie dysponują sześcioma pojazdami ciężkimi, mają 51 średnich i 35 lekkich, do tego 38 pojazdów współpracujących. Z każdym rokiem im przybywa motopomp, których teraz jest 275 – głównie pożarniczych. Obsługa coraz bardziej nowoczesnego sprzętu wymaga ciągłych szkoleń i zawodów sportowo-pożarniczych. Takie prowadzone są w gminach i powiecie również pod kątem pojawienia się nowych zdarzeń, z którymi przyjdzie się zmierzyć. Ostatnio w Międzygórzu ćwiczono kilka sytuacji, w których druhom przyszło współdziałać z GOPR-em.

Tak zarząd Oddziału Powiatowego ZSOP, jak i zarządy gminne sporo uwagi poświęcają rozwojowi szeregów. Cieszy, że acz powoli, to jednak tworzą się drużyny dziecięce i młodzieżowe, że starsi druhowie i druhny mają następców. To również z myślą o nich prowadzi się działalność prewencyjną: konkursową, szkoleniową oraz ćwiczebną, np. podczas obozów letnich.

Zjazd powiatowy funkcję prezesa na kolejną kadencję powierzył ponownie Ryszardowi Drozdowi. Pierwszym zastępcą prezesa został Ryszard Lewandowski, a wiceprezesami Dariusz Chojecki i Janusz Marnik. Przedstawicielami strażaków-ochotników we władzach wojewódzkich ZOSP zostali Renata Surma, Ryszard Drozd i Janusz Marnik. Wybrano pięcioro delegatów na zjazd dolnośląski. Uczestnicy posiedzenia przyjęli uchwałę programową dla swojej organizacji w powiecie i gminach. 

www.bystrzycaklodzka.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

czwartek, 03.11.2016 16:36
powinni zacząć od debaty nad niewypłacaniu uposażenia dla siebie i swoich kolegów, znikły by wtedy pożary lasów i łąk, a i alarmów bombowych jak we Wojborzu" strażak "wywołał:)))
czwartek, 03.11.2016 16:28
Betony Wacka zostaly, szkoda ze nie braliscie przykladu z powiatu dzierzoniowskiego.