Kongres Samorządowy Forum Dolny Śląsk w Twierdzy Kłodzko [Foto]

poniedziałek, 6.12.2021 15:25 1214 3

Panele eksperckie „Kultura a rozwój turystyki” oraz „Modele rozwoju małych i średnich miast oraz gmin na Dolnym Śląsku” zdominowały Kongres Samorządowy - Forum Dolny Śląsk, który odbył się w sobotę, 4 grudnia w Wielkim Kleszczu w Twierdzy Kłodzkiej.


Kongres został zorganizowany przez Zarząd Dolnośląski Platformy Obywatelskiej. Gospodarzami forum byli: Przewodniczący Regionu Dolnośląskiego PO RP, Poseł na Sejm - Michał Jaros, zastępca Sekretarza Generalnego PO RP, poseł na Sejm - Monika Wielichowska, Przewodniczący Powiatu Kłodzkiego PO RP,  starosta kłodzki - Maciej Awiżeń.


Panel dyskusyjny „Kultura a rozwój turystyki” poprowadzili: senator Bogdan Zdrojewski, starosta kłodzki - Maciej Awiżeń, Adam Jaśnikowski - przedsiębiorca, oraz Zbigniew Piotrowicz - działacz kultury, przedsiębiorca.

Panel „Modele rozwoju małych i średnich miast oraz gmin na Dolnym Śląsku” poprowadzili: Grzegorz Roman, burmistrz Pieszyc - Dorota Konieczna- Enozel, wójt gminy Dzierżoniow - Marek Chmielewski, starosta dzierżoniowski - Grzegorz Kosowski, Robert Adach - samorządowiec z Trzebnicy.

W kongresie udział brało ponad 60 uczestników z naszego regionu. Odbyło się wiele różnorodnych dyskusji. Duże emocje wzbudził temat turystyki i promocji naszych regionów, który obecnie jest słaby na tle całego kraju. Jak zatrzymać u nas turystów na dłużej?. Bogdan Zdrojewski przytoczył przykład w którym opisał udział kosztów promocji dla filmu amerykańskiego, gdzie jest on często równy kosztowi jego wyprodukowania. Niezbędny jest wzrost nakładów finansowych na promocję turystyki.

 


Poruszono także trudny temat depopulacji, który dotyka wszystkie miejscowości regionu południa Dolnego Śląska. Młodzi ludzie przenoszą
się do dużych miast. Nie chcą wracać  po studiach, gdyż nie ma dla nich ciekawej oferty w mniejszych miejscowościach. Powoduje to coraz większe wyludnianie się. Konieczne jest by Rząd RP wspierał małe miasta, dodatkowymi środkami czy zwolnieniami z podatków itp…

Odbyła się rónież dyskusja o planowaniu przestrzennym i rozbudowie miast. Debatowano też o podniesieniu jakości życia w naszych lokalnych społecznościach, o sytuacji przedsiębiorców czy problemach w służbie zdrowia.

Te i wiele innych rozmów zdominowały ten kongres. Planowane są już kolejne tego typu spotkania w następnych miejscowościach Dolnego Śląska.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Noworudzianin wtorek, 07.12.2021 08:11
Najlepsza Pani poseł Monika Wielichowska - najlepiej oceniana. Gratulacje jest...
Zakochana w Kłodzku wtorek, 07.12.2021 08:43
Minister Bogdan Zdrojewski kłodczanin, jeden z najmądrzejszych ludzi z Dolnego...
Mieszkaniec Kłodzka wtorek, 07.12.2021 07:30
Kocham Platformę - to fajni normalni ludzie. Wielki szacunek dla...