komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 26 maja 2019

Filipa, Pauliny

Lądecka Majówka [Foto]

wtorek, 7.5.2019 11:41 , komentarze: 3 , odsłony: 1493
kategorie artykułu:

Od kilku lat w majowy długi weekend w Dolinie Białej Lądeckiej pogoda płata różnorakie figle. W tym roku majówka była wyjątkowo długa, więc i aura poigrała do woli z naszymi planami, od prażącego letnio słońca po opady śniegu. Wbrew jednak pogodowemu kalejdoskopowi, Lądek-Zdrój przeżył turystyczne oblężenie. Przewidując taki scenariusz, nasza gmina przygotowała program rekreacyjno- turystyczny, który uatrakcyjnił turystom i mieszkańcom minione dni.

Turystyczną Majówkę w Lądku-Zdroju rozpoczęliśmy 1 maja pod Zdrojem „Wojciech” „Spacerem z burmistrzem Lądka-Zdroju na Borówkową”, gdzie corocznie w tym terminie nasi czescy przyjaciele z Javornika organizują otwarcie sezonu turystycznego. Po powrocie natomiast, wczesnym wieczorem, można było oddać się wiosennym refleksjom w naszym Arboretum, gdzie nastrajał do nich koncert skrzypcowy Oresta Vasiouty. 


Nazajutrz głównym wydarzeniem dnia było oficjalne otwarcie rowerowych singletracków, które odbyło się na starcie Pętli Orłowiec – Lądek-Zdrój. Było chłodno, rześko, ale i słonecznie, więc humory dopisywały naszym kolarzom MTB znakomicie. Popołudniu majówkowicze mogli się wybrać do Jaskini Radochowskiej, zobaczyć spektakl pacynkowy „O Stachu i strachu” w „Akademii Wyobraźni” na Rynku i pobiesiadować w zdrojowej „Piwnicy pod Adamem”.

Trzeci maja – Święto Konstytucji 3 Maja - miał zdecydowanie kulturalny charakter. Rozpoczęła go msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych naszych jednostek OSP i szkół, w południe natomiast turystów i mieszkańców gościła Stara Plebania w Konradowie, której gospodarze otworzyli wystawę znakomitych rysunków Ryszarda Natusiewicza pt. „Ziemia Kłodzka”. Wystawa potrwa do końca maja i obowiązkowo powinien odwiedzić ją każdy zainteresowany sztuką, architekturą i historią naszej małej ojczyzny – prezentowane na Plebanii prace to wspaniałe dzieła w każdej z wymienionych dziedzin. Po wernisażu należało się przenieść do Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, gdzie odbył się 3-Majowy Uroczysty Koncert Zespołu Orkiestry Zdrojowej. Trzeba przyznać, że duch patriotyczny wśród Polaków nie niknie, sala była wypełniona po brzegi a niektóre z przybyłych osób słuchały muzyki stojąc w jej otwartych drzwiach.

Sobota była dniem szczególnym dla Uzdrowiska „Lądek – Długopole”, ponieważ przez kilka godzin w murach Zdroju „Wojciech” odbywał się Dzień Otwarty oraz Aktywna Majówka. W rotundzie zdrojowej Pijalni umiejętności swoje prezentowały młode adeptki Lądeckiej Akademii Tańca w pokazach tańca nowoczesnego; „Przystań na Przełęczy” namawiała do zjazdów na hulajnogach z Przełęczy Lądeckiej do czeskiej Javornika lub Lądka-Zdroju; panie korzystały z leczniczo- relaksacyjnego masażu twarze; tańczyliśmy też z Michałem Kostempskim, jednym z instruktorów, którzy prowadzą warsztaty taneczne podczas lipcowego Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku-Zdroju; po pasażu Pijalni spacerowały damy i dżentelmeni w garderobach z epok dawnych promujący działania Studia Fotografii „Retro” i wreszcie ciekawi historii Zdroju „Wojciech” mogli wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem po tym niezwykłym, zabytkowym obiekcie. Odnotujmy jeszcze, że w Parku Zdrojowym w tym samym czasie Piotr Bryja namawiał sanatoryjnych gości do ćwiczeń z jogi i prezentował też „jogę w chustach”. 


Po południu Stawy Biskupie stały się centrum wydarzeń – najpierw odbył się przejazd singletrackiem Pętla Lądek-Zdrój, później biesiadowaliśmy, kosztując smakołyki z tutejszego łowiska i smażalni pstrągów. Wieczorem natomiast, gdy na zewnątrz padał śnieg, w „Piwnicy pod Adamem” odbyły się dwie prezentacje. W pierwszej o „Św. Jerzym – opiekunie lądeckich wód” opowiadała przewodnicząca lądeckiej Rady Miejskiej, Małgorzata Bednarek. W drugiej mogliśmy byli zobaczyć przeźrocza burmistrza Lądka-Zdroju Romana Kaczmarczyka i posłuchać jego opowieści pt. „Lądek mój”. W Rynku tymczasem mogliśmy obejrzeć „Jasia i Małgosię” w Teatrze „Akademia Wyobraźni”, później zaś pobawić się w rytmach „Wieczoru Bałkańskiego” w Kawiarni Artystycznej „Dom Klahra”. 


Niedziela zapowiadała się dżdżyście, na szczęście prognozy instytutów meteorologii zawiodły, więc do gry terenowej mogły „Lądecki Wędrownik” mogły przystąpić chętne dzieci, w godzinach popołudniowych „Akademia Wyobraźni” zagrała „Wędrówki Stasia” a wieczór spędziliśmy przy ostatniej biesiadzie muzycznej tego weekendu, czyli „Wieczorze z klasyką” w „Piwnicy pod Adamem”. Jak ocenić wszystkie te wydarzenia? Cóż, czegokolwiek byśmy nie rzekli, z pewnością było aktywnie, każdy mógł wedle własnego uznania znaleźć coś dla siebie a i wiosenne wędrówki po górach były sporą atrakcją, zważywszy zmienne nastroje pogody. Tym samym sezon aktywności plenerowych uznajemy za w pełni otwarty!

 

Tomasz Pawlęga

 

Wasze komentarze

Oj, tłumów na tych imprezach nie widać....
wtorek, 07.05.2019 23:17 autor: Nikolka
Co ta pani w okularach miała do powiedzenia ?
środa, 08.05.2019 07:20 autor: Centrala

poniedziałek, 20.5.2019 22:15
12
poniedziałek, 20.5.2019 14:41
6
ELMECIK
ELMECIK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe